artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Makita 04.01-31.03 Sebastian
Tucholski Park Narodowy
  fot. Wikipedia Tucholski Park Narodowy

Tucholski Park Narodowy

Otoczenie przyrody, czyste powietrze, wyśmienite warunki do aktywnej rekreacji i cenne walory krajoznawcze stwarzają warunki idealne do wypoczynku. Dlatego właśnie bezkresne lasy przecięte wartkim nurtem Brdy, sielskie krajobrazy i malownicze wsie borowiackie od lat przyciągają turystów w rejon Borów Tucholskich.

Tucholski Park Krajobrazowy wraz z otuliną obejmuje tereny siedmiu gmin województwa kujawsko-pomorskiego (gminy: Tuchola, Śliwice, Cekcyn, Lubiewo, Gostycyn) i województwa pomorskiego (gminy: Chojnice, Czersk), o łącznej powierzchni prawie 53 tys. ha. Lasy w tym stanowią aż blisko 90%.

Najcenniejsze powierzchnie i obiekty przyrodnicze wyłączono z działalności gospodarczej i objęto rożnymi formami ochrony.

Na terenie Parku istnieje osiem rezerwatów przyrody: Ustronie, Bagno Grzybna, Jezioro Zdręczno, Cisy nad Czerską Strugą, Jeziorka Kozie, Źródła Rzeki Stążki, Dolina Rzeki Brdy, Bagna nad Stążką. Blisko 150 obiektów uznano za pomniki przyrody.

Co warto zobaczyć?

Cały obszar Tucholskiego Parku Krajobrazowego obfituje w interesujące obiekty i atrakcje turystyczne. Koniecznie trzeba zobaczyć jedyny w Polsce tej wielkości (albo największy) akwedukt w Fojutowie. Budowlę umożliwiającą skrzyżowanie dwóch dróg wodnych: Wielkiego Kanału Brdy i naturalnego cieku - Czerskiej Strugi. Akwedukt wzorowany jest na budowlach rzymskich. Powstał w XIX wieku jako element systemu nawadniającego ubogich łąk czerskich zwanych Rezlonkami.

Znaną przede wszystkim wśród kajakarzy atrakcją, a jednocześnie bardzo malowniczym odcinkiem spływu Brdą jest uroczysko „Piekło” położone na terenie rezerwatu przyrody „Dolina Rzeki Brdy” koło leśniczówki Świt. Tu zachwycimy się urokami rzeki o  nurcie bystrzącym się pośród głazów i wysokich skarp, krajobrazie charakterystycznym dla rzek górskich. W okolicy można spotkać zimorodka – symbol Tucholskiego Parku Krajobrazowego.

Turyści, którzy chciałby odbyć podróż w czasie i przenieść się do borowiackiej osady sprzed ponad 100 lat, powinni wybrać się do wsi Krąg, wyróżniającej się regionalną zabudową drewnianą z przełomu XIX/XX wieku. To swoisty żywy skansen. Natomiast, żeby poznać codziennie życie Borowiaków, faunę i florę Borów Tucholskich warto skierować się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi. To miejsce szczególnie upodobał sobie Leon Wyczółkowski, uwieczniając stare cisy w licznych pracach.

Charakterystycznym elementem krajobrazu Borów Tucholskich są torfowiska. Rezerwat przyrody „Jeziorka Kozie” chroni roślinność typową dla torfowiska wysokiego, która utworzyła „pływające wysypy”. Natomiast rezerwat „Jelenia Wyspa” w Gołąbku ochrania unikatowe torfowiska położone wokół najczystszej rzeki Borów Tucholskich – Stążki, Wytyczono tutaj niezwykle atrakcyjną ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną z mostkami, wieżą widokową i tablicami opisującymi typowe dla Borów elementy krajobrazu.

Jak poruszać się po parku?

Najpopularniejszym sposobem zwiedzania parku jest turystyka piesza, która ostatnio przerodziła się w wędrowanie z kijkami – nordic walking. Nie brakuje też tras dla rowerzystów, dla których wytyczono liczne szlaki. Jednak Bory Tucholskie są przede wszystkim rajem dla kajakarzy. Brda jest uznawana za jeden z najciekawszych szlaków kajakowych w Europie. Na terenie Parku znajdują się wypożyczalnie rowerów i kajaków.

Gdzie nocować?

Baza noclegowa na obszarze Tucholskiego Parku Krajobrazowego jest dobrze rozwinięta. Są tu ośrodki wypoczynkowe, w których mogą przenocować większe grupy. Turyści indywidualni znajdą nocleg w zajazdach, pensjonatach, pokojach gościnnych, schroniskach, czy też w gościnnych progach gospodarstw agroturystycznych. Nad jeziorami i rzekami Parku zagospodarowane są dla turystów pola namiotowe. Znajdują się one w miejscowościach: Rytel, Ostrowite, Okoniny Nadjeziorne, Brda, Woziwoda, Zielonka, Raciąż, Barłogi, Gołąbek, Rudzki Most, Świt, Piła-Młyn, Bysław, Cekcyn.

Wędkarze mogą korzystać z wód na terenie parku po uprzednim wykupieniu zezwoleń. Wyjątek stanowią wody na obszarach rezerwatów przyrody. Jedynie w rezerwacie Dolina Rzeki Brdy udostępniono wędkowanie, ale obowiązuje tu specjalny regulamin.

Najlepszymi punktami do rozpoczęcia wędrówki po Tucholskim Parku Krajobrazowym są miejscowości: Tuchola, Cekcyn, Raciąż i Legbąd, które posiadają bogate zaplecze turystyczne.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW