artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Białystok – serce Podlasia
  fot. pixabay.com Białystok – serce Podlasia

Białystok – co zwiedzać?

Czas czytania 4 minuty

Białystok – urokliwe, bardzo zielone miasto oraz stolica Podlasia. Bliskie sąsiedztwo Białorusi, Litwy i Rosji powoduje, że od wieków w tym „tyglu kulturalno-religijnym” żyją przedstawiciele różnych narodowości. Właśnie ten kulturalny tygiel ukształtował oblicze Białegostoku i odcisnął swoje piętno również w zabytkowej strukturze miasta.

Jeżeli będzie przejazdem, kamperem w Białymstoku, koniecznie musicie zobaczyć pałac Branickich. To niemal wizytówka tego miasta. Zachwycicie się również przepięknym ogrodem, który otacza ten zabytkowy obiekt. Warto dodać, że to jeden z najpiękniejszych obiektów pałacowych w naszym kraju. Swoim założeniem nawiązuje do francuskich pałaców królewskich.

Podczas pobytu w Białymstoku koniecznie zajrzyjcie na Stare Miasto, aby podziwiać Ratusz, tamtejszą archikatedrę oraz wiele kościołów katolickich i prawosławnych.

Warto również obejrzeć budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej. To nowoczesny obiekt, który idealnie wkomponowano w zabudowę miasta. Naprawdę robi wrażenie.

Białystok to również wspaniała architektura budynków w centrum. Spotkamy tu obiekty zbudowane w stylach: renesansowym, gotyckim, klasycystycznym oraz eklektycznym.

Stolica Podlasia to również miasto zielone, tu naprawdę można odpocząć nawet podczas spaceru ulicami. Czy wiecie, że około 32% powierzchni Białegostoku zajmują tereny zielone? Te „zielone płuca” miasta tworzą parki, skwery a nawet prawie 2 tysiące hektarów lasu.

ReklamaBiałystok – co zwiedzać?  1
Jeżeli do tego dodamy, że sam Białystok sąsiaduje z dwoma rezerwatami przyrody oraz z Narwiańskim Parkiem Narodowym, tworzy to niezwykłą całość gwarantująca odpoczynek w mieście, jak również na łonie przyrody.

Co warto w Białymstoku zobaczyć?

Koniecznie zwróćcie uwagę w Białymstoku na poniższe zabytki. Są naprawdę warte obejrzenia.

Stary Kościół Farny przy ul. Rynek Kościuszki - późnorenesansowa świątynia z wnętrzem barokowym. Nad drzwiami wejściowymi widnieje piękny zabytkowy portal.

Archikatedra białostocka – zlokalizowana obok Starego Kościoła Farnego. Jest to neogotycka budowla wzniesiona w latach 1900 – 1905.

Kościół św. Rocha – wybudowany na wzniesieniu z 83-metrową wieżą. To najciekawszy przykład modernizmu w polskiej architekturze sakralnej. Powstała stosunkowo niedawno, ponieważ w latach 1927 -1940. Na wieży tego kościoła zobaczymy 3-metrową figurą Matki Boskiej, u stóp której umieszczona jest piastowska korona.

Sobór św. Mikołaja Cudotwórcy – cerkiew katedralna w Białymstoku, znajdująca się przy ul. Lipowej 15. Wybudowana w XIX w. w stylu bizantyjskim. Nad wejściem znajduje się wieża z pięcioma dzwonami.

Ratusz – późnobarokowy budynek, który został  wybudowany w latach 1745-1761 z wieżą zegarową. Obecnie jest siedzibą Muzeum Podlaskiego.

Pałac Rüdigerów (Lubomirskich) – neoklasycystyczny obiekt z połowy XIX w. Znajduje się w dzielnicy Dojlidy, obecnie jest siedzibą Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. Wokół pałacu rozpościera się piękny ogród.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Pałacyk Gościnny Branickich –znajduje się w centrum miasta, przy ul. Kilińskiego. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na piękną, gotycką architekturę budynku. Sam obiekt  pochodzi z XVIII w.

Zespół pałacowo – parkowy Branickich. Nazywany również „Wersalem Podlasia”. Jest uznawany za najpiękniejszy zabytek Białegostoku. Warto dodać, że jest to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej w Polsce.

W Białymstoku warto również odwiedzić  Pałacyk Cytronów (ul. Warszawska 37). Mieści się tu teraz Muzeum Historyczne. Budynek to wspaniały przykład architektury secesyjnej. Wewnątrz możemy podziwiać bogate zbiory archiwaliów i ikonografii, ilustrujących przeszłość Białegostoku i Podlasia. Również można obejrzeć wiele ciekawych zabytków kultury mieszczańskiej.  Znajduje się tam również Gabinet Numizmatyczny z kolekcją 16 000 monet, medali i papierów wartościowych. Muzeum posiada w swoich zbiorach kolekcję pamiątek po osadnictwie tatarskim na Podlasiu.

Czy Białystok warto odwiedzić? Zdecydowanie tak – nie tylko dla wspaniałych zabytków, przepięknej architektury, ale również a może przede wszystkim dla bliskości dzikiej jeszcze przyrody Podlasia.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News