artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Białystok – serce Podlasia
  fot. pixabay.com Białystok – serce Podlasia

Białystok – co zwiedzać?

Białystok – urokliwe, bardzo zielone miasto oraz stolica Podlasia. Bliskie sąsiedztwo Białorusi, Litwy i Rosji powoduje, że od wieków w tym „tyglu kulturalno-religijnym” żyją przedstawiciele różnych narodowości. Właśnie ten kulturalny tygiel ukształtował oblicze Białegostoku.

Jeżeli będzie przejazdem, kamperem w Białymstoku, koniecznie musicie zobaczyć pałac Branickich. To niemal wizytówka tego miasta. Zachwycicie się również przepięknym ogrodem, który otacza ten zabytkowy obiekt. Warto dodać, że to jeden z najpiękniejszych obiektów pałacowych, nawiązujący do francuskich pałaców królewskich.

Podczas pobytu w Białymstoku koniecznie zajrzyjcie na Stare Miasto, aby podziwiać Ratusz, tamtejszą archikatedrę oraz wiele kościołów katolickich i prawosławnych.

Warto również obejrzeć budynek Opery i Filharmonii Podlaskiej. To nowoczesny obiekt, który idealnie wkomponowano w zabudowę miasta i otaczająca go przyrodę.

Jeśli zaś już jesteśmy przy naturze, to warto wiedzieć, że około 32% powierzchni Białegostoku zajmują tereny zielone. Te „zielone płuca” miasta tworzą parki, skwery a nawet prawie 2 tysiące hektarów lasu.

Dodamy jeszcze, że Białystok sąsiaduje z dwoma rezerwatami przyrody oraz z Narwiańskim Parkiem Narodowym.

Białystok to również wspaniała architektura budynków w centrum miasta. Spotkamy tu obiekty zbudowane w stylach: renesansowym, gotyckim, klasycystycznym oraz eklektycznym.

Co warto w Białymstoku zobaczyć?

 • Stary Kościół Farny przy ul. Rynek Kościuszki. Jest to budowla późnorenesansowa z wnętrzem barokowym. Nad drzwiami wejściowymi widnieje piękny zabytkowy portal.
 • Archikatedra białostocka – zlokalizowana obok Starego Kościoła Farnego. Jest to świątynia neogotycka wzniesiona w latach 1900 – 1905. Budowla zachwyca swoimi rozmiarami oraz ciekawą historią.
 • Kościół św. Rocha – wybudowany na wzniesieniu z 83-metrową wieżą. To najciekawszy przykład modernizmu w polskiej architekturze sakralnej. Świątynia została wybudowana w latach 1927 -1940 jako pomnik niepodległości.  Wieża kościoła jest wykończona 3-metrową figurą Matki Boskiej, u stóp której umieszczona jest piastowska korona. Kościół jest otoczony murem z czterema narożnymi wieżyczkami.
 • Sobór św. Mikołaja Cudotwórcy – przepiękna cerkiew katedralna mieszcząca się przy ul. Lipowej 15. Została wzniesiona w XIX w. Co interesujące, jej wnętrze ma charakter bizantyjski. Nad wejściem znajduje się wieża z pięcioma dzwonami.
 • Ratusz – znajduje się przy ul. Rynek Kościuszki 10. Budynek w stylu późnobarokowym, wybudowany w latach 1745-1761 z wieżą zegarową z fundacji Jana Klemensa Branickiego. Ratusz jest obecnie siedzibą główną Muzeum Podlaskiego.
 • Pałac Rüdigerów (Lubomirskich) – neoklasycystyczna budowla powstała w połowie XIX w. Znajduje się w dzielnicy Dojlidy, obecnie jest siedzibą Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. Wokół pałacu rozpościera się piękny ogród.
 • Pałacyk Gościnny Branickich – mieści się przy ul. Kilińskiego, w centrum miasta. Na uwagę zasługuje piękna, gotycka architektura pochodząca z XVIII w. Obecnie mieści się tu Urząd Stanu Cywilnego – Pałacyk Ślubów.
 • Zespół pałacowo – parkowy Branickich – to najpiękniejszy zabytek Białegostoku, zwany także Wersalem Podlasia. Jest to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej. Późnobarokowa architektura powstała na podstawie zamku Wiesiołowskich w latach 1691 – 1697. Podczas przebudowy pałacu zmieniono również charakter ogrodu – obok parku francuskiego założono park angielski.
   
 • XIX i XX - wieczne kamienice w centrum miasta przy ul. Kilińskiego, Sienkiewicza, Lipowa, Waszyngtona, Waryńskiego, Nowy Świat, Świętojańska, Dąbrowskiego.
 • Synagoga w Białymstoku przy ulicy Pięknej 3.
 • Pałacyk Cytronów – znajduje się przy ul. Warszawska 37. Obecnie mieści się tu Muzeum Historyczne. To niezwykły przykład architektury secesyjnej, posiada bogate zbiory archiwaliów i ikonografii, ilustrujących przeszłość Białegostoku i Podlasia, a także szereg zabytków kultury mieszczańskiej. Można tam również zwiedzić Gabinet Numizmatyczny z kolekcją 16 000 monet, medali i papierów wartościowych. Muzeum jest również bardzo ważnym punktem na Szlaku Tatarskim, ponieważ gromadzi w swoich zbiorach kolekcję pamiątek po osadnictwie tatarskim na Podlasiu.

Miłośnicy „kulturalnego” wypoczynku, którzy uwielbiają wszelkiego rodzaju muzea, placówki kulturalne, spektakle teatralne, również nie będą zawiedzeni w Białymstoku.

Mamy tu do dyspozycjiOperę i Filharmonię Podlaską, Teatr Dramatyczny, Teatr Lalek, Centrum Filmowe Helios oraz galerie (Arsenał i Galeria im. Ślendzińskich).

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy