artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Świnica – symbol Tatr
  fot. pixabay.com Świnica – symbol Tatr

Świnica – symbol Tatr

Świnica - symbol Tatr. Przez wielu określana jako piękna, ale i groźna, która majestatycznie dominuje nad otoczeniem. Zobaczymy ją już z daleka,  ponieważ wznosi się na głównej grani Tatr, w miejscu jej załamania oraz skrzyżowania z granią Orlej Perci.

Świnica – majestatyczny i groźny szczyt w Tatrach Wysokich o dwóch wierzchołkach, różniących się wysokością o 10 lub 11 metrów. Mająca kształt szerokiej piramidy skalnej Świnica jest pierwszym od zachodu wybitnym szczytem w grani głównej Tatr Wysokich i kapitalnym punktem widokowym. Dwa wierzchołki Świnicy rozdziela przełęcz – Świnicka Szczerbina Niżnia (2279 m), opada spod niej Żleb Blatona.

Szczyt znajduje się w miejscu załamania głównego grzbietu Tatr pod kątem prostym i odejścia bocznej, 9-kilometrowej długości wschodniej grani Świnicy zakończonej Wołoszynem. Odcinkiem tej grani od Zawratu poprowadzono szlak Orlej Perci.

W grani głównej Tatr od Świnicy na południowy wschód w kierunku Liptowskich Murów biegnie Walentkowa Grań.

We wschodniej grani opadającej w kierunku Zawratu znajdują się:

  • Świnicka Szczerbina Wyżnia (2297 m),
  • Świnicka Kopa (2300 m),
  • Gąsienicowa Przełączka (2262 m),
  • Gąsienicowa Turnia (2280 m),
  • Niebieska Przełączka Wyżnia (2243 m),
  • Niebieska Turnia (2259 m),
  • Niebieska Przełęcz (2220 m).

Szczyt Świnicy, położony w linii prostej około 10 kilometrów od Zakopanego, góruje nad trzema dolinami: Doliną Gąsienicową z Halą Gąsienicową i Doliną Pięciu Stawów Polskich w Polsce oraz Doliną Cichą (Tichá dolina) na Słowacji, a dokładniej nad górnymi ich piętrami: Dolinką pod Kołem, Świnicką Kotlinką, Zadnim Kołem i Doliną Walentkową.

Północne oraz wschodnie urwiska Świnicy posiadają drogi wspinaczkowe. Przecięte są północnym filarem, dla taterników będącym jednym z bardziej popularnych celów wspinaczkowych w rejonie Doliny Gąsienicowej.

W połowie jego wysokości znajduje się ogromny, skalisto-trawiasty zachód zwany Świnicką Ławką i prowadzący w jedną stronę na Świnicką Przełęcz, w drugą na Niebieską Przełączkę Wyżnią. W południowo-zachodnich stokach Świnicy znajduje się niewielka jaskinia zwana Świnicką Kolebą.

Szlaki ze Świnicy:

  • Szlak czerwony na Zawrat (50 min)
  • Szlak czerwony na Świnicka Przełęcz (45 min)

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy