artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Świnica – symbol Tatr
  fot. pixabay.com Świnica – symbol Tatr

Świnica – symbol Tatr

Kto nie był na Świnicy, ten jakby nie był w Tatrach. Świnica to symbol naszych polskich szczytów – góra piękna, ale i groźna, majestatycznie dominuje nad otoczeniem. Zobaczymy ją już z daleka, ponieważ wznosi się na głównej grani Tatr.

Świnica – majestatyczny i groźny szczyt w Tatrach Wysokich. Posiada dwa wierzchołki różniące się wysokością i przedzielone przełęczą o nazwie Świnicka Szczerbina Niżnia. Jeśli przyjrzymy się jej kształtowi, wygląda jak szeroka piramida.

To pierwszy szczyt tego łańcucha górskiego od zachodniej strony oraz świetny punkt widokowy na majestat całych Tatr.

Szczyt Świnicy znajduje się około 10 kilometrów od Zakopanego. Wznosi się nad trzema dolinami: Doliną Gąsienicową z Halą Gąsienicową i Doliną Pięciu Stawów Polskich w Polsce oraz Doliną Cichą (Tichá dolina) na Słowacji.

Świnicę najlepiej zdobyć od strony północnej i wschodnie, tam bowiem znajdują się dostępne dla turystów drogi wspinaczkowe.

W połowie  wysokości natkniemy się na ogromny, skalisto-trawiasty żleb zwany Świnicką Ławką i prowadzący w jedną stronę na Świnicką Przełęcz, w drugą na Niebieską Przełączkę Wyżnią. W południowo-zachodnich części szczytu znajduje się również  jaskinia - Świnicka Koleba.

Szlaki ze Świnicy:

Szlak czerwony na Zawrat (50 min)

Szlak czerwony na Świnicka Przełęcz (45 min)

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy