artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord fajny kmaper 01.08-30.09 Sebastian
Geopark Łuk Mużakowa
  fot. Wikipedia Geopark Łuk Mużakowa

Geopark Łuk Mużakowa

Podobno chiński wielki mur można dostrzec z ziemskiej orbity. A czy wiecie, że również w Polsce mamy takie miejsce, powstałe siłami natury, które podobno również jest widoczne z kosmosu? To łuk Mużakowa – czołowa morena, która została doceniona przez Unesco i w 2015 r. uzyskała status Światowego Geoparku.

Zapytacie jak trafić w to niezwykłe miejsce w Polsce?  Geopark rozciąga się na 40 kilometrów, jest więc całkiem spory. Przechodzi przez miejscowości Tuplice, Trzebiel i Łęknica po stronie polskiej aż po Weißwasser i Dobern w Niemczech. Mamy tu do czynienia ze sporymi różnicami wysokości terenu.

Teren ten był w przeszłości mocno eksploatowany przez przemysł czego śladami są niezwykle kolorowe jeziorka rozsiane po całym Geoparku. Ostatnia kopalnia na tym terenie została zamknięta w 1974 roku.

Niech Was jednak nie zwiedzie ich piękny kolor i chęć wejścia do wody. Jest ona silnie toksyczna. Można akweny podziwiać z brzegu, jednak wchodzić do wody nie radzimy. Wszystkich jeziorek na Łuku Mużakowa jest około 350, to największe skupisko takich obiektów w całej Europie.

Największym akwenem tego typu jest tu Afryka – nazwa pochodzi od kształtu jeziorka, które przypomina właśnie ten kontynent. Obok znajduje się wieża widokowa, z której możecie podziwiać te niezwykłe zbiorniki wodne.

Cały teren możemy podziwiać spacerując pięciokilometrową ścieżką dydaktyczną, na trasie znajdziemy również wieżę widokową.

Park Mużakowski został wpisany na listę Unesco w 2004 roku.  Obszar parku można zwiedzać pieszo oraz rowerem (znajdziemy tu wypożyczalnię tych pojazdów). Co ciekawe tylko mały mostek dzieli nas od przejścia na teren Niemiec, gdzie warto zobaczyć zamek Bad Muskau.

ReklamaŚródtekstowy Dethleffs 21.09-02.10 Sebastian
Geopark Łuk Mużakowa zdecydowanie warto zwiedzić, jeśli będziecie w tym regionie Polski. Dla podróżujących kamperami ważną informacją będzie to, że przy wjeździe na ten teren znajdziemy wygodny parking. Jest również hotel dla tych, którzy przyjadą tu samochodami osobowymi i będą chcieli zostać na kilka dni.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy