artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Bolków - wspomnienie piastowskich czasów
  fot. Wikipedia Bolków - wspomnienie piastowskich czasów

Bolków - co warto zwiedzić?

Czas czytania 4 minuty

Bolków na Dolnym Śląsku, to przepięknie położona w otoczeniu wzgórz Pogórza Wałbrzyskiego, nad Nysą Szaloną, miejscowość. Nad miastem wznosi się średniowieczne zamczysko, co niejako stanowi przedsmak wielu wspaniałych zabytków jakie czekają na turystów.

Wspaniałe zabytki oraz niezwykłe uroki przyrody zachęcają do odwiedzin tego przepięknie położonego śląskiego miasteczka.

Co w Bolkowie warto zobaczyć?

Zamek w Bolkowie

Zamek w Bolkowie trzeba koniecznie zobaczyć. Jest określany jako „perełka architektury obronnej dynastii Piastów”. Piastowska twierdza powstała w XIII wieku, jednak przez kolejne stulecia była modernizowana, a jej wygląd oczywiście zmieniał się. Natomiast wyróżnikiem zamku jest wieża zbudowana na planie koła i zakończona szpicem. To tak zwana wieża klinowa.

Zamek w Bolkowie można obecnie zwiedzać, jest udostępniany turystom. To jednak nie wszystko, ponieważ odbywają się tu również turnieje rycerskie czy imprezy muzyczne. Najbardziej znaną w Europie jest Castle Party – czyli festiwal rocka gotyckiego.

Będąc w Bolkowie nie sposób również zajrzeć na Starówkę, na dość nietypowy rynek o mocno wydłużonym kształcie. Zerknijcie na przepiękne kamienica z podcieniami z XVII i XVIII wieku. Warto również zwrócić uwagę na charakterystyczną, „anielską fontannę”.

Fontanna, wybudowana w 1858 r., przedstawia figurkę chłopca czytającego biblię. W 2005 r. podobna figura stanęła w partnerskim mieście Bolkowa - Borken w Niemczech.

ReklamaBolków - co warto zwiedzić?  1
Pozostałe zabytki Bolkowa, które warto zwiedzić.

Klasycystyczny ratusz – powstał pod koniec XIV wieku. Budynek był wielokrotnie przebudowywany z powodu pożarów. W 1827 r. dokonano jego modernizacji i uzyskał obecny wygląd.

Kościół św. Jadwigi w Bolkowie – prawdopodobnie wzniesiony w 1298 r. Niektóre źródła historyczne lokują jego powstanie jeszcze wcześniej (ok. 1250 r.). Kościół jest murowany, wzniesiony na planie krzyża greckiego z dobudowaną zakrystią i wieżą. Obecnie, po przebudowach, na styl neogotycki.

W okolicy Bolkowa warto również zobaczyć:

Zamek Świny – na wzgórzu znajdziemy ruiny zamku z XV wieku, które stanowią własność prywatną.

Ruiny zamku Niesytno w Płoninie – wyróżnikiem pozostałości tego zamku jest wieża wzniesiona z kamieni i usytuowana na skalnym cyplu. Natomiast przed ruinami tworzy znajduje się renesansowy pałac z XIX wieku.

Ruiny zamku w Lipie – zamek wybudowany w XIII w. Wiele wskazuje na to, że mógł należeć do tajemniczego Zakonu Templariuszy. Niestety do dnia dzisiejszego niewiele z niego przetrwało – zaledwie kilka pomieszczeń, kuchenny komin oraz renesansowy portal. W roku 1821 został częściowo rozebrany. Obecnie obiekt znajduje się w rękach prywatnych.

Barokowy Pałac w Mysłowie - wybudowany ok. 1700 r. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany. Przed budynkiem rozciąga się bardzo łady taras, a wokół pałacu znajduje się rozległy park. Obiekt jest własnością prywatną.

Warto odwiedzić Bolków dla jego wspaniałych zabytków, a jego najbliższe okolice wprost zachęcają do uprawniania turystyki pieszej i rowerowej. Znajdziemy tu cztery szlaki turystyczne. Najważniejszy z nich to Szlak Zamków Piastowskich o łącznej długości 146 km. Skorzystamy tu również z wielu dobrze oznakowanych ścieżek rowerowych.

ReklamaBolków - co warto zwiedzić?  2
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News