artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Jezioro Turawskie
  fot. Wikipedia Jezioro Turawskie

Jezioro Turawskie

Czas czytania 1 minuta

Jezioro Turawskie to bardzo popularny zbiornik wodny wśród turystów i mieszkańców regionu. Można tu nie tylko poleniuchować na plaży, ale również łowić ryby czy korzystać z możliwości aktywnego uprawiania sportów wodnych. Nie tylko latem - zimą gromadzą się tu miłośnicy bojerów oraz narciarstwa biegowego.

Mówimy o tym akwenie – jezioro. Nie do końca jest to prawdą. Jest to zbiornik retencyjny, który został wybudowany w latach 1933–1939. Jego głównym zadaniem miała być regulacja poziomu wody na rzece Odrze.

Jednak oczywiście wody „jeziora” świetnie nadają się do uprawiania sportów wodnych, rekreacji oraz turystyki – wokół akwenu można udać się na ciekawą, pieszą wycieczkę.

Warto dodać, że wody akwenu kryją kilka dawnych miejscowości - Zamoście (niem. Hinterbrueck), Krzyślina (niem. Krysline) z przysiółkiem Łuk oraz Pustków, przysiółek Szczedrzyka. Zostały zalane, podczas powstawiania tego zbiornika.

Ciekawym obiektem jest również elektrownia wodna, która wytwarza prąd o mocy  1,2 MW.

Akwen zachęca do udanego wypoczynku nad wodą. Nad brzegami jeziora znajdziemy piękne plaże w otoczeniu sosnowych lasów. Tu też powstały liczne ośrodki wypoczynkowe, przy których znajdziemy restauracje i bary.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News