artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Międzyrzecki Rejon Umocniony
  fot. Wikipedia Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony

Niezwykły, wspaniały zabytek - przykład sztuki fortyfikacji obronnych początku  XX wieku. Zapraszamy na wyprawę do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. To obowiązkowy punkt odwiedzin dla wszystkich miłośników historii, którzy akurat przebywają w województwie lubuskim.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to system umocnień obronnych, który ciągnie się na przestrzeni blisko 80 kilometrów. Jest ulokowany w pasie pomiędzy Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą.

Budowa fortyfikacji rozpoczęła się w 1936 r. Miały chronić wschodnią granicę Niemiec. Już w czasie trwania II wojny światowej Niemcy wybudowali 106 żelbetonowych bunkrów. 21 obiektów połączono siecią podziemnych tuneli o łącznej długości ponad 30 kilometrów i głębokości do 40 metrów. To prawdziwy podziemny labirynt tuneli, dworców kolejowych oraz hal.

Po francuskiej Linii Maginota to drugi najciekawszy kompleks obronny w Europie.

Fortyfikacje, udostępnione turystom do zwiedzania, to głównie bunkry w rejonie Międzyrzecza. Łączą się ze sobą podziemnymi tunelami o długości ponad 30 kilometrów. Zwiedzanie tych obiektów odbywa się pod opieką przewodnika.

W pobliskim Pniewie znajduje się skansen sprzętu wojskowego i pomieszczenia wystawowe. Możemy tu obejrzeć eksponaty związane z historią tego regionu.

Najciekawszym obiektem Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego  zabytkiem jest bunkier o nazwie panzerwerk 717, jedyny który zachował się w całości. W środku znajdziemy zabytkowe eksponaty oraz historyczną scenografię z manekinami żołnierzy. Możemy też na grafikach, które znajdują się w tym bunkrze, przekonać się jak faktycznie wyglądało jego wnętrze.

ReklamaSródtekstowy YT PC
Ciekawostką jest fakt, że 30 metrów pod ziemią były ulokowane koszary oraz skład amunicji, elektrownia, wentylatory i sanitariaty.

Jeśli chcemy zwiedzić ten podziemny kompleks, mamy do wyboru kilka tras turystycznych.

Najkrótsza to trasa dydaktyczna, która prowadzi między innymi przez teren umocniony zębami smoka, naziemną część panzerwerka 717.

Mamy tu zejście około 30. metrów betonowymi schodami do zaplecza magazynowo-koszarowego, dalej przejście podziemnym tunelem do panzerwerka 716, który stanowi końcowy etap wycieczki. Całą trasę można pokonać w około półtorej godziny. Godzinę dłużej zajmuje przejście trasą długą, prowadzącą dodatkowo do podziemnego dworca kolejki wąskotorowej.

Warto wiedzieć, że w podziemiach bunkrów panuje stała temperatura około 10 °C.

Do Muzeum Fortyfikacji oraz podziemnej trasy turystycznej Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego w miejscowości Pniewo, najlepiej dojechać drogą z Wrocławia do Szczecina. Niedaleko skrzyżowania autostrady A2 i drogi ekspresowej S3 znajduje się zjazd w kierunku miejscowości Kaława. Parking koło muzeum jest bezpłatny.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy