artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Suwałki – turystyczna perła regionu
  fot. Wikipedia Suwałki – turystyczna perła regionu

Suwałki – turystyczna perła regionu

Czas czytania 3 minuty

Suwałki – historyczne, zabytkowe miasto na Suwalszczyźnie, drugie co do wielkości na Podlasiu. Otoczone przepiękną przyrodą, znajdujące się na styku trzech krajów i kultur – Rosji, Litwy oraz Białorusi. Zdecydowanie warto je odwiedzić.

To co ciekawe w Suwałkach to fakt, że został tu zachowany historyczny układ przestrzenny centrum miasta. Ten ukształtował się jednak dopiero w pierwszej połowie XIX wieku. Właśnie z tego czasu pochodzą najcenniejsze zabytki miejskiej architektury. Mamy tu więc do czynienia z neoklasycystyczną zabudową ulicy Kościuszki czy przylegającym do niej otoczeniem Parku im. Konstytucji 3 Maja.

W Suwałkach zobaczymy wiele obiektów architektury monumentalnej: świątynie, gmachy urzędów i obiektów użyteczności publicznej. Warto wiedzieć, że ich projektantami byli znani i cenieni architekci: Piotr Aigner, Antonio Corazzi, Henryk Marconi czy Karol Majerski. W mieście znajdziemy również wiele ciekawych, dwukondygnacyjnych kamienic mieszczańskich. To budynki o wielowiekowej historii, związane z ważnymi w historii miasta postaciami i wydarzeniami.

Warto również zajrzeć do bocznych uliczek śródmieścia - zachowały się tam XIX i XX wieczne obiekty mieszkalne, prezentujące przykłady budownictwa małomiasteczkowego, także drewnianego.

Miasto otaczają rozległe budynki koszarowe – ich budowę zakończono u schyłku XIX stulecia.

Zabytki Suwałki to również świadectwo wielowiekowej obecności w mieście ludzi wielu narodów i wyznań. Możemy tu obejrzeć m.in.: kościół ewangelicki przy ulicy Kościuszki, molennę staroobrzędowców przy ulicy Sejneńskiej, drewnianą cerkiew na cmentarzu prawosławnym oraz nekropolie: rzymskokatolicką, prawosławną, ewangelicką, żydowską oraz mahometańską.

ReklamaSuwałki – turystyczna perła regionu 1
Chlubą Suwałk z pewnością jest neoklasycystyczna zabudowa ulicy Kościuszki (obecnie odnowiona). To właśnie przy tej ulicy zobaczymy większość zabytków miasta, takich jak: dom Marii Konopnickiej, dom rodziny noblisty Czesława Miłosza, dom znakomitego malarza Alfreda Wierusza-Kowalskiego oraz trzy kościoły: katolicki, ewangelicki i dawna cerkiew prawosławna.

Śladami przeszłości miasta najlepiej spacerować specjalnie wytyczonym szlakiem o nazwie: "Suwalskie Ścieżki Kulturowe”.

Również najbliższe okolice Suwałk to wiele wspaniałych zabytków wartych obejrzenia. Mamy tu zespoły poklasztorne, ruiny pałaców i dworków, przykłady budownictwa drewnianego, liczne zabytki sakralne. Z Suwałkami graniczą również trzy puszcze: Augustowska, Romincka i Borecka – tak więc miłośnicy przyrody oraz aktywnego wypoczynku również znajdą tu wiele atrakcji dla siebie.

Pobliskie sąsiedztwo aż dwóch parków ochrony przyrody - Wigierskim Parkiem Narodowym i Suwalskim Parkiem Krajobrazowym powoduje, że Suwałki stanowią doskonałą bazę wypadową do wszystkich najpiękniejszych zakątków tego regionu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News