artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Nadal w Polsce brakuje miejsc zimowych dedykowanych kamperom i przyczepom
  fot. Bartłomiej Ryś Nadal w Polsce brakuje miejsc zimowych dedykowanych kamperom i przyczepom

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC]

Czas czytania 10 minut

Skutecznie zarażamy Was zimowym caravaningiem. Coraz więcej z Was chce pojechać do ośrodków narciarskich, spróbować pojeździć na nartach lub desce (jeżeli wcześniej tego nie robiliście), przeżyć zimową przygodę w pojeździe kempingowym. Problem w tym, że w Polsce jest niewiele całorocznych kempingów. Co więcej, niektóre polskie ośrodki narciarskie wręcz… przeganiają kampery! Oto krótka ściągawka miejsc, gdzie bezpiecznie możecie zatrzymać się kamperem. W niektórych z nich jest też dostępny prąd.

Zaktualizowano: 2 grudnia 2021 roku

Jak to jest z tym prądem?

Dla większości z nas podstawą w zimowym caravaningu jest podłączenie do prądu kampera lub przyczepy. Problem w tym, że przeróżne ośrodki, hotele, pensjonaty i wypożyczalnie nie chcą nam takowego gniazdka udostępnić (o dedykowanych miejscach dla kamperów nawet nie wspominając). Jest to to tyle dziwne, że, po pierwsze, pobór prądu jest stosunkowo nieduży a, po drugie, można w ten sposób dodatkowo zarobić. Zazwyczaj kamperem przyjeżdża kilka osób, które muszą wykupić ski-pass, zjeść, napić się, wypożyczyć sprzęt… czysty zysk. 

Żeby była jasność: nikt z nas nie chce podłączenia „za darmo”, ale nawet z takim argumentem trudno przekonać właścicieli danego obiektu. Na szczęście, na swojej drodze spotkaliśmy sporo osób, które takie podłączenie nam oferują. Na poniższej liście takie miejsca zaznaczyliśmy specjalnym kolorem. Chcemy (w pełni bezpłatnie) wyróżnić te obiekty, które są otwarte na caravaning. 

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Gdzie kamper jest „mile widziany”?

1. Czarna Góra Resort

Parking tuż obok wypożyczalni to miejsce, gdzie każdego dnia w okresie zimowym „namierzymy” przynajmniej kilka kamperów. Z naszych informacji wynika, że w przyszłości właściciele ośrodka planują stworzenie mini-infrastruktury dla tego typu pojazdów. Na parking wjedziemy bez żadnego problemu, jest utwardzony i płaski. Co więcej, kamperem możemy podjechać praktycznie pod sam stok. Tuż obok mamy wypożyczalnię sprzętu, kasy ze ski-pass’ami, restaurację. 

Prąd: tuż obok wypożyczalni, na zboczu jest mała skrzynka a tam kilka wejść 230V. Możemy się tam podłączyć bezpłatnie. Pamiętajmy jednak, by uszanować to miejsce i wolę właścicieli ośrodka oraz parkingu. Nie podłączajmy urządzeń, które pobierają znaczną ilość prądu (farelki), zostawmy też po sobie porządek. Dzięki odpowiedniemu zachowaniu, być może w przyszłym sezonie uda się uruchomić miejsca dla kamperów, ale już w pełni oficjalnie na czym przecież nam wszystkim bardzo zależy.

Od sezonu 2020 prąd nie jest już dostępny.

fot. Bartłomiej Ryś

2. Zieleniec Ski Arena

Duży parking przy głównej drodze to jedno z najpopularniejszych miejsc dla kamperów w Polsce w okresie zimowym. Możemy wręcz być pewni, że na miejscu spotkamy przynajmniej kilka różnych ekip (nie tylko z Polski). Zaletą miejsca jest bardzo mała odległość do stoków, wokół mamy też kilka knajpek i wypożyczalnię sprzętu. Kampery są tam normalnym widokiem, więc nie powinniśmy mieć żadnego problemu z nawet dłuższym postojem.

ReklamaKamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 2
Wady: niektórzy Czytelnicy naszego portalu zwracają uwagę, że w godzinach nocnych jest tam po prostu głośno, głównie ze względu na pracujące sprzęty na stokach (naśnieżarki i ratraki). 

Prąd: brak. Nie znaleźliśmy do tej pory miejsca, które byłoby skłonne umożliwić odpłatne podłączenie pod 230V. Dużo osób używa agregatów, ale warto pamiętać o zapasie paliwa - najbliższa stacja benzynowa jest oddalona o kilka kilometrów. 

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 3fot. Bartłomiej Ryś

3. Jaworzyna Krynicka

Parking przy wyciągu gondolowym (jeżeli jest miejsce) chętnie przyjmie kampery. Zaleta: bardzo blisko do stoku, z którego widać parking. 

Prąd: oficjalnie brak, nieoficjalnie wiemy, że można poprosić o podłączenie obsługę szkółek narciarskich i wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Nie zapomnijmy zostawić za to tzw. „napiwku” - na pewno zaprocentuje to w przyszłości dla innych ekip, które pojawią się na miejscu.

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 4

fot. MasterCamp

4. Białka Tatrzańska 

Odkrycie sezonu. Bardzo duży parking, na którym spotkacie sporą ilość kamperów. Od momentu, kiedy ogłosiliśmy to miejsce na naszych łamach, bądźcie przygotowani na przynajmniej kilka pojazdów w trakcie sezonu. 

Prąd: jest dostępny, darmowy. Kampery łączą się z punktem do ładowania samochodów elektrycznych. Moc jest na tyle wystarczająca, że każdy pojazd może korzystać „do woli”. 

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 5

fot. MasterCamp

5. Zakopane - "Kemping pod Krokwią"

Tutaj wybór jest prosty, bo do dyspozycji mamy „Kemping pod Krokwią” ze wszystkimi udogodnieniami dla kamperów i przyczep. Przydadzą się łańcuchy i dobre opony zimowe - śniegu jest tam pod dostatkiem. Piękne widoki - gratis.

Prąd: oczywiście jest. Cena za jedną dobę kampera, z dwoma osobami dorosłymi i prądem wynosi 100 zł. 

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 6

fot. Paweł Szulc

Zakopane - Camper Park Olimp

Camper Park Olimp to prywatny ośrodek graniczący z lasem Biały. Na terenie znajdziecie wspaniałe miejsce do wypoczynku na polu campingowym, z najlepszym widokiem na Giewont i Wielką Krokiew. Do tego szkółka narciarska i mały wyciąg.

Cena: kamper, dwie osoby i prąd - 70 zł / doba.

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 7

fot. Olimp

6. Czechy - Jańskie Łaźnie

Na miejscu nie dość, że zastaną nas świetnie trasy, to, jak informują nasi Czytelnicy, spotkamy tam sporą ilość kamperów oraz przyczep kempingowych. Na parkingu mamy sporo miejsca.

Prąd: jest podłączenie do 230V. 

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 8

fot. Arkadiusz Dolata

7. Czechy - Szpindlerowy Młyn

Na miejscu znajdziemy bardzo dużą ilość miejscówek (z prądem lub bez). Znajdziemy tam również kemping „Kemp-Spindl” ze wszystkimi mediami, domkami itd. 

Prąd: jest, na kempingu kosztuje 80 koron czeskich za dobę.

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 9

fot. kamperownia.com

8. Tylicz Master Ski

Stacja Tylicz Master Ski jest w pełni przygotowana na przyjęcie kamperów. Na miejscu znajdziemy kontakty 230V, możliwość zatankowania wody (budynek karczmy na stoku) i zrzutu wody szarej oraz chemicznej WC (pamiętajmy o swoim sprzęcie do zrzutu wody szarej). Korzystanie z infrastruktury jest bezpłatne dla tych, którzy śmigają na stokach narciarskich i mają ważne karnety.

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 10

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 11

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 12

fot. Adam Soczewka

9. Czechy - Rokytnica nad Jizerou

kamperownia.com informuje, że jest możliwość zatrzymania się kamperem na jednym z parkingów. Najprawdopodobniej na miejscu nie będziemy sami, często można tu spotkać inne kampery i przyczepy.

Prąd: brak. 

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 13

fot. kamperownia.com

10. Dwie Doliny Muszyna - Wierchomla

Bardzo przyjazny ośrodek, który wręcz zaprasza wszystkich posiadaczy kamperów. Pisaliśmy o tym miejscu już ponad rok temu m.in. TUTAJ. Prąd to nie wszystko. Do dyspozycji mamy też toalety, miejsce na grill, plac zabaw dla dzieci.

Prąd: darmowy, 230V, z hotelu. 

11. Stacja Narciarska - Laskowa-Ski

Ośrodek narciarski położony w pobliżu Laskowej w Beskidzie Wyspowym (10km od miasta Limanowa), na wschodnim zboczu Góry Kamionnej. Znajduje się tam blisko 4800m dobrze przygotowanych tras zjazdowych, które obsługują 4 wyciągi. Udostępniają dwa duże, darmowe parkingi przy samym stoku, gdzie swobodnie można ustawić kampera. Podłączenie do prądu można otrzymać odpłatnie po wcześniejszym, telefonicznym ustaleniu (tel. +48 (18) 3378810 +48 (18) 3378811). Na miejscu znajdziemy też hotel, szkółkę narciarską, wypożyczalnię sprzętu, bar, grill-bar i restaurację z wyśmienitym jedzeniem (każdy łasuch musi spróbować ich nieziemsko dobrego strudla z sosem waniliowym!).

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 14

fot. MasterCamp

11. Słotwiny Arena

Słotwiny Arena to jeden z najbardziej znanych na południu Polski zimowych ośrodków narciarskich.

Posiadający 10 km tras, 2 nowoczesne, nowoczesne, sześcioosobowe wyciągi kanapowe z osłonami przeciwwiatrowymi, wyciąg taśmowy dla najmłodszych, nowoczesny system naśnieżania, tegoroczną nowość – jeden z najbardziej progresywnych snow parków w Polsce, restaurację i pensjonat – latem zamienia się w doskonałe miejsce dla miłośników przyrody oraz rowerów!

Na miejscu dostępny jest bezpłatny CamperPark (warunek: korzystanie z wyciągów, posiadanie ważnego karnetu). Możemy podłączyć się do prądu, pobrać wodę i zrzucić wodę szarą oraz toaletę chemiczną za dodatkową opłatę w wysokości 50 zł. Lokalizacja: parking przy rest., vis a vis dolnej stacji wyciągu.

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 15

fot. Bartłomiej Misztal

11. Lądek Zdrój Stacja Narciarska - https://www.narty.ladek.pl/index.php

Od wiosny 2020 na terenie ośrodka funkcjonuje camper-park ze wszystkimi mediami: prąd, woda czysta, możliwość zrzutu wody szarej i toalety chemicznej. Za inwestycję odpowiedzialna jest firma CamperSystem, która ma na swoim koncie już kilkadziesiąt realizacji tego typu.

Odpłatność: około 60 zł za dobę.

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 16

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 17

fot. CamperSystem

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 18

fot. Paweł B.

12. Słowacja - kemping ORAVICEhttps://kemporavice.sk/

Kemping ORAVICE * jest najbardziej wysuniętym na północ kempingiem na Słowacji i jako jeden z nielicznych oferuje zakwaterowanie lub usługi kempingowe przez cały rok. Zapewne wynika to również z lokalizacji oraz zajęć sportowo-relaksacyjnych, które są dostępne w okolicy przez cały rok. Jest to zwłaszcza pobliski Aquapark ORAVICE z wodą termalną, który działa również przez cały rok oraz SKI Park Oravice, którego stoki wznoszą się bezpośrednio nad meandrem aquaparku.

Cena: 2 osoby, kamper i prąd - 14,30 eur. 

Odwiedziliśmy to miejsce w 2018 roku. Kemping jest świetnie wyposażony, posiada ładne i ogrzewane łazienki oraz miejsce do przechowywania butów narciarskich i pozostałego sprzętu. Do Parku Termalnego czy Stoku możemy wyjść prosto z kempingu. Podróż zajmie nam jakieś 3 minuty. Świetne miejsce warte polecenia. 

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 19

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 20

fot. Bartłomiej Ryś

13. Słowacja - Ośrodek narciarski Roháče - Spálená dolina

Miejsce bez przyłączy, ale parking duży i stok bardzo fajny. Wodę udostępnili nam sympatyczni pracownicy restauracji.

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 21

fot. MasterCamp

14. Tylicz.ski Stacja Narciarska (nie mylić z Master-Ski Tylicz)

Kolejne miejsce przyjazne dla kamperowiczów. Co prawda nie ma wyznaczonego miejsca dla kamperów, ale i tym razem udało nam się uzyskać dostęp do prądu (panowie z obsługi stoku są chętni pomóc). Stacja znajduje się w odległości zaledwie 5 kilometrów od Krynicy Zdrój i ma około 6 kilometrów tras i nartostrad o różnym stopniu trudności

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 22

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 23

fot. MasterCamp

15. Domki Goorskie - kameralny CamperPark w Szczyrku https://www.goorskie.pl/camper-park-domki-goorskie-w-szczyrku/

Na terenie Domków Goorskich stworzyliśmy kameralny Camper Park z miejscem dla 4 pojazdów typu kamper. Nasi Goście mogą korzystać z prądu, łazienki, zlewni ścieków oraz licznych udogodnień w ogrodzie.

Kluczową zaletą Camper Parku jest jego lokalizacja. Chociaż znajduje się on w samym sercu Szczyrku, to nie słychać tu zgiełku ścisłego centrum miasta. W dużym, zielonym ogrodzie przy Deptaku na Żylicą zawsze panuje spokój i cisza, a wypoczynkowi towarzyszy szum drzew i płynącej tuż obok rzeki. W Camper Parku przewidziano miejsce dla 4 kamperów (ze względu na położenie obiektu i specyficzny dojazd, nie przyjmujemy przyczep kempingowych).

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 24

fot. Domki Goorskie

16. Jurgów SKI

Stacja narciarska JURGÓW SKI oferuje 7 tras narciarskich, łącznie 4,5 km tras, zróżnicowanych pod względem trudności, nachylenia oraz długości. Na pewno każdy narciarz znajdzie tutaj coś dla siebie.

Na miejscu nie ma dostępnych żadnych mediów. Można jednak bezpłatnie stanąć kamperem na wprost stoku. Istnieje możliwość podłączenia prądu po wcześniejszym kontakcie z obsługą (pytać w kasie sprzedającej karnety).

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 25

17. Szwajcaria Bałtowska - Bałtowski Kompleks Turystyczny

5 tras o łącznej długości 2 500 metrów. 4-osobowa kolejka linowa krzesełkowa może przewieźć około 2 400 osób w ciągu godziny natomiast dwa nowoczesne wyciągi orczykowe 1 500 osób na godzinę. Na potrzeby Szkółki narciarskiej i wszystkich osób stawiających pierwsze kroki na nartach działa 100 metrowy wyciąg “wyrwirączka”.
W 2014 roku na terenie Szwajcarii Bałtowskiej otwarto SNOWPARK.

Nocleg? Pole biwakowe jest zlokalizowane zaledwie 300 metrów od Kompleksu. Strona internetowa dostępna jest tutaj: https://juraparkbaltow.pl/zaplanuj-wizyte/noclegi/pole-biwakowe 

Do dyspozycji gości pola biwakowego oddano punkt sanitarny, możliwość zatankowania wody świeżej, zrzuty szarej i toalety chemicznej. Jest też prąd. 
Cennik:
- kamper 10 zł
- prąd 5 zł 
Ceny za dobę.

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 26

18. SUDETY CAMP DZIKOWIEC - www.facebook.com/sudetycampdzikowiec/

Nasze pole kamperowe znajduje się u podnóża Góry Dzikowiec w Sudetach Środkowych. Przy własnym punkcie gastronomicznym posiadamy m.in miejsca parkingowe, prysznic, prąd, wc, możliwość opróżniania kasety. Wieczorem możliwość rozpalenia ogniska. Nieopodal dostępna jest wiata i plac zabaw dla dzieci. Wszystko to w pięknym miejscu z dala od miejskiego zgiełku, wśród gór i zieleni.

Zimą możecie pozjeżdżać na nartach ,sankach gdyż nasze pole znajduje się u podnóża góry przy wyciągu narciarskim. Poza sezonem zimowym skorzystacie z wielu tras rowerowych i innych atrakcji.

Doba: kamper 30zl, osoba dorosła 15zł, dzieci do lat 18 gratis

Kamperem na narty - gdzie? [LISTA MIEJSC] 27

Gdzie kamper NIE jest „mile widziany”?

1. Szczyrk Mountain Resort

Według nieoficjalnych informacji z dnia 9 grudnia 2020 stacja planuje uruchomić camper park. Czekamy na potwierdzenie tych newsów. Poniższy wpis tyczy się ubiegłorocznego sezonu. 

Jak informowaliśmy na naszych łamach, wypożyczalnia MasterCamp nie mogła na parkingu przy stoku nawet postawić swojego kampera. Obsługa groziła karą w wysokości 1500 zł - tak stanowi Regulamin. Co więcej, obsługa nie mogła też wskazać innego miejsca, gdzie choćby w okolicy można stanąć pojazdem kempingowym. 

Przeczytaj więcej o zimowym caravaningu:

Słowacja - gdzie na narty, jakie kempingi?

Czechy - ośrodki, kempingi

Zimowe wypożyczalnie kamperów

ABC zimowego caravaningu - pytania i odpowiedzi

Zimowy wyjazd do Zakopanego - jak wygląda? [RELACJA] 

Ogrzewanie "na diesla" - jak działa, ile spala paliwa? 

Jak zadbać o ciepło w kamperze lub przyczepie? 

#ZimowyPC


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News