artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Muzeum Skarbów Ziemi i Morza
  fot. wikipedia.org Muzeum Skarbów Ziemi i Morza

Muzeum Skarbów Ziemi i Morza

Czas czytania 3 minuty

Szczebrzeszyn jest znany głównie ze słynnego już chrząszcza, który „brzmi w trzcinie…”. Warto jednak wiedzieć, że w tym mieście położonym niedaleko Zamościa znajduje się wspaniałe muzeum – obowiązkowe miejsce dla wszystkich miłośników historii i …skamielin.

Musimy znaleźć zabytkowy wiatrak, położony tuż obok historycznej karczmy. Tam właśnie mieści się wyjątkowe muzeum – Muzeum Skarbów Ziemi i Morza. Jakie skarby tam się kryją? Musicie to koniecznie sami obejrzeć – naprawdę warto.

Dodamy tylko, że na gości czeka około 1000 eksponatów zebranych na całym świecie. Znajdziemy tu okaz turmalinu. Ciekawostką jest fakt, że właśnie z niego wykonywano w dawnej Polsce tzw. czarną biżuterię żałobną, noszoną przez arystokratów jako protest wobec zaborców.

Mienią się tu również niezwykle i kolorowe agaty zachwycające barwą i rozmieszczeniem swoich kolorów.  Te najpiękniejsze pochodzą z Meksyku, Armenii i Turcji.

A wiecie czym jest „złoto głupców”? To piryt, który również obejrzycie w muzeum w Szczebrzeszynie.  Jest też, a jakże, złoto ze stanu Colorado w USA oraz czyste srebro. Zdajecie sobie sprawę, że jest rzadsze niż złoto?

Do tego w Muzeum Skarbów Ziemi i Morza zobaczymy niezwykłe okazy siarki, stalaktyty z hiszpańskiej Altei, rubiny z Pakistanu, liliowce z Rosji i jedną z najpiękniejszych w Polsce “łąk liliowców” z Sahary Zachodniej datowaną na 420 mln lat.

To jednak nie wszystko. Mamy tu możliwość powąchać autentyczny kauczuk brazylijski, obejrzeć ząb rekina, kości mamutów, czaszkę żółwia, rzadki okaz skamieniałego drzewa z zatopionym bursztynem, czy niezwykłe skamieliny i odciski dawnych ryb morskich.

ReklamaMuzeum Skarbów Ziemi i Morza  1
Muzeum Dawnych Rzemiosł w Szczebrzeszynie

Obok Muzeum Skarbów Ziemi i Morza w Szczebrzeszynie funkcjonuje również mini skansen. Możemy tu obejrzeć ostatni na Roztoczu wiatrak typu koźlak.  Jego wyposażenie na szczęście zachowało się w bardzo dobrym stanie i teraz możemy je obejrzeć.

Warta uwagi jest również wiejska kuźnia, z oryginalnym, zabytkowym wyposażeniem. Zobaczymy tu prawie wszystkie narzędzie, które dawniej potrzebne były kowalowi do pracy

Adres: Muzeum Skarby Ziemi i Morza w Restauracji Klemens, ul. Słodka 1, Szczebrzeszyn.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News