artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Muzeum Skarbów Ziemi i Morza
  fot. wikipedia.org Muzeum Skarbów Ziemi i Morza

Muzeum Skarbów Ziemi i Morza

Muzeum Skarbów Ziemi i Morza w Szczebrzeszynie - niezwykłe miejsce zlokalizowane na drodze do Zamościa. W zabytkowej karczmie, tuż obok wiatraka, możemy zobaczyć około tysiąca eksponatów prezentujących geologiczną historię Ziemi.

To właśnie tu można obejrzeć wystawę licząca około 1000 eksponatów z całego świata. W zbiorach znajduje się wspaniały okaz turmalinu, z którego w okresie po powstaniowym, wykonywano w Polsce czarną biżuterię tzw. żałobną, noszoną przez arystokratów jako protest wobec zaborców.

Obejrzymy tu również kolorowe agaty, mieniące się innymi wzorami i układem kolorów. Najpiękniejsze są meksykańskie, armeńskie i tureckie. Można tu również obejrzeć “złoto głupców”, czyli piryt, ale także złoto z Colorado i o wiele rzadsze czyste srebro.

Wspaniałe okazy rodzimej siarki, stalaktyty z hiszpańskiej Altei, rubiny z Pakistanu, liliowce z Rosji i jedną z najpiękniejszych w Polsce “łąk liliowców” z Sahary Zachodniej o rodowodzie sięgającym 420 mln lat. Można powąchać autentyczny kauczuk brazylijski, zobaczyć ząb rekina, kości mamutów, czaszkę żółwia, rzadki okaz skamieniałego drzewa z wytworzonym bursztynem, czy chociażby wspaniałe skamieliny i odcisk ryb morskich. To jednak nie wszystko, co tu możemy obejrzeć.

Wstęp do muzeum jest płatny.

Muzeum Dawnych Rzemiosł

Warto również zajrzeć do mini skansenu. Tu zobaczymy ostatni na Roztoczu wiatrak typu koźlak. W 2014 roku zostały zakończone prace związane z przeniesieniem, zdemontowanego przed laty i niszczejącego w polu wiatraka z biłgorajskich Gródek do Szczebrzeszyna.

Co ciekawe, wyposażenie "koźlaka" zachowało się w bardzo dobrym stanie. Więc wiatrak może nadal pracować. Skrzydła wiatraka mają 11,5 m rozpiętości, a jedno waży ponad tonę. 

Warta uwagi jest również wiejska kuźnia, z oryginalnym, zabytkowym wyposażeniem. Zobaczymy tu prawie wszystkie narzędzie, które dawniej potrzebne były kowalowi do pracy. Obejrzymy pracę miecha, na którego wykonanie potrzeba było aż dwóch skór końskich. Obok jest nożny, przemyślnie skonstruowany pedał, którym kowal nie przerywając swej kowalskiej roboty podsycał miechy do pracy. Wszelkiego rodzaju młotki, kowadła, miarki i kształtki odlewnicze, ostrzałki.

Adres: Muzeum Skarby Ziemi i Morza w Restauracji Klemens, ul. Słodka 1, Szczebrzeszyn.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy