Miasto o dziwnej, dwuczłonowej nazwie w regionie Opola. Co jeszcze ciekawsze, obecne miasto powstało z połączenia aż czterech innych ośrodków miejskich. Kędzierzyn-Koźle aż kipi od ciekawych zabytków i można tu znaleźć wiele interesujących miejsc, w których czuć jeszcze minione wieki.
Obecny Kędzierzyn-Koźle to miasto powstałe z połączenia aż czterech ośrodków miejskich: Kędzierzyna, Koźla, Sławięcic i Kłodnicy. Zlokalizowany w województwie opolskim, zachęca do odwiedzin wieloma ciekawymi zabytkami.
Co warto zwiedzić w Kędzierzynie-Koźle?
Kościół pw. św. Mikołaja – znajduje się w śródmieściu, przy ulicy Judyma. Wybudowany na początku XX wieku (lata 1900-1902) zastąpił drewnianą świątynię z XVII w.
Budynek Starostwa Powiatowego – znajduje się na Placu Wolności. Co ciekawe, niegdyś pełnił funkcję Ratusza Miejskiego, stąd jego charakterystyczne położenie na dużym placu, otoczonym siecią ulic.
Stare Miasto w Koźlu – średniowieczną zabudowę tego wiekowego miasta możemy podziwiać na Starówce. Rynek Starówki ma kształt prostokąta, z zabudową pierzejową otaczającą cztery boki głównego placu miasta.
W Kędzierzynie Koźlu znajdziemy dawny, średniowieczny układ urbanistyczny miasta. Obecnie jest objęty ochroną konserwatorską. Ostał się za sprawą budowy twierdzy obronnej, która na długie lata zahamowała rozwój urbanistyczny i przestrzenny miasta . Natomiast obecną zabudowę reprezentują nieliczne budynki z XVIII oraz XIX wieku.
Wart obejrzenia jest również gotycki kościół parafialny pod wezwaniem świętego Zygmunta i Jadwigi Śląskiej. Prawdopodobnie został tu wybudowany przed 1295 rokiem.Natomiast przy ulicy Kraszewskiego, na starówce, natkniemy się na pozostałości po dawnym zamku. Pewne jest, że twierdza została wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku. Niestety liczne pożary oraz działania wojenne na przestrzeni wielu wieków praktycznie zrujnowały ten obiekt. Do obecnych czasów zachowały się jedynie fragmenty zamku - głównie mur z fragmentami półkolistej bastei. W ocalałej baszcie zamkowej znajduje się muzeum.
Ciekawym obiektem zabytkowym jest również Kanał Kłodnicki, który łączy droga wodną Koźle z Gliwicami . Kanał powstał w latach 1792–1812 i stanowi jeden z najstarszych europejskich kanałów żeglugowych. Został również wyposażony w śluzy komorowe. Część kanału znajdująca się w Kędzierzynie-Koźlu należy do najlepiej zachowanych.
Kędzierzyn-Koźle może nie jest wybitnie miastem turystycznym. Jednak posiada swój specyficzny, historyczny klimat, unikatową już zabudowę Starówki i wiele ciekawych zabytków wartych obejrzenia. Jeśli lubicie takie klimatyczne miasteczka o długiej, bogatej historii, z pewnością odnajdziecie ten klimat w Kędzierzynie-Koźlu.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!