artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Kędzierzyn-Koźle co warto zwiedzić?
  fot. Wikipedia Kędzierzyn-Koźle co warto zwiedzić?

Kędzierzyn-Koźle - co zwiedzić?

Czas czytania 3 minuty

Miasto o dziwnej, dwuczłonowej nazwie w regionie Opola. Co jeszcze ciekawsze, obecne miasto powstało z połączenia aż czterech innych ośrodków miejskich. Kędzierzyn-Koźle aż kipi od ciekawych zabytków i można tu znaleźć wiele interesujących miejsc, w których czuć jeszcze minione wieki.

Obecny Kędzierzyn-Koźle to miasto powstałe z połączenia aż czterech ośrodków miejskich: Kędzierzyna, Koźla, Sławięcic i Kłodnicy. Zlokalizowany w województwie opolskim, zachęca do odwiedzin wieloma ciekawymi zabytkami.

Co warto zwiedzić w Kędzierzynie-Koźle?

Kościół pw. św. Mikołaja – znajduje się w śródmieściu, przy ulicy Judyma. Wybudowany na początku XX wieku (lata 1900-1902) zastąpił drewnianą świątynię z XVII w.

Budynek Starostwa Powiatowego – znajduje się na Placu Wolności. Co ciekawe, niegdyś pełnił funkcję Ratusza Miejskiego, stąd jego charakterystyczne położenie na dużym placu, otoczonym siecią ulic.

Stare Miasto w Koźlu – średniowieczną zabudowę tego wiekowego miasta możemy podziwiać na Starówce. Rynek Starówki ma kształt prostokąta, z zabudową pierzejową otaczającą cztery boki głównego placu miasta.

W Kędzierzynie Koźlu znajdziemy dawny, średniowieczny układ urbanistyczny miasta. Obecnie jest objęty ochroną konserwatorską. Ostał się za sprawą budowy twierdzy obronnej, która na długie lata zahamowała rozwój urbanistyczny i przestrzenny miasta . Natomiast obecną zabudowę reprezentują nieliczne budynki z XVIII oraz XIX wieku.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-30.06 Sebastian
Wart obejrzenia jest również gotycki kościół parafialny pod wezwaniem świętego Zygmunta i Jadwigi Śląskiej. Prawdopodobnie został tu wybudowany przed 1295 rokiem.

Natomiast przy ulicy Kraszewskiego, na starówce, natkniemy się na pozostałości po dawnym zamku. Pewne jest, że twierdza została wzniesiona na przełomie XIII i XIV wieku. Niestety liczne pożary oraz działania wojenne na przestrzeni wielu wieków praktycznie zrujnowały ten obiekt. Do obecnych czasów zachowały się jedynie fragmenty zamku - głównie mur z fragmentami półkolistej bastei. W ocalałej baszcie zamkowej znajduje się muzeum.

Ciekawym obiektem zabytkowym jest również Kanał Kłodnicki, który łączy droga wodną Koźle z Gliwicami . Kanał powstał w latach 1792–1812 i stanowi  jeden z najstarszych europejskich kanałów żeglugowych. Został również wyposażony w śluzy komorowe. Część kanału znajdująca się w Kędzierzynie-Koźlu należy do najlepiej zachowanych.

Kędzierzyn-Koźle może nie jest wybitnie miastem turystycznym. Jednak posiada swój specyficzny, historyczny klimat, unikatową już zabudowę Starówki i wiele ciekawych zabytków wartych obejrzenia. Jeśli lubicie takie klimatyczne miasteczka o długiej, bogatej historii, z pewnością odnajdziecie ten klimat w Kędzierzynie-Koźlu.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News