artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Park pałacowy w Białowieży
  fot. Wikipedia Park pałacowy w Białowieży

Park pałacowy w Białowieży. Klimat minionej epoki

Czas czytania 2 minuty

Park pałacowy w Białowieży urządzony w angielskim stylu zachęca do spacerów w klimacie minionego XIX wieku. Teren zaprojektowano w 1890 roku. Realizacja odbyła się jednak pięć lat później, po wybudowaniu pałacu dla cara Aleksandra III.

Park pałacowy urządzony jest w stylu ogrodu angielskiego. Nie ma tu typowego ogrodzenia, zastąpiono je parkanem. Wszystkie rośliny natomiast umieszczone są w klombach, tylko niektóre z nich sadzono samotnie.

Park niegdyś był imponujący, jednak z posadzi mych 200 gatunków drzew, do dziś przetrwało ich około 90. Zobaczymy tu jeszcze choiny kanadyjskie, jedlice Douglasa, dęby czerwone i inne bukowate o przepięknych kolorach, sosnę wejmutkę, brzozę papierową, daglezję zieloną, przeorzech, skrzydłoorzech kaukaski.

Jeśli jesteście miłośnikami roślin, to możecie zapoznać się również z tablicami, na których podano najważniejsze informacje o nich.

W parku znajduje się również najstarszy budynek Białowieży, to obiekt muzeum z wieżą widokową. Na uwagę zasługują, pamiętające czasy carskie stajnia oraz brama pałacowa.

W kierunku południowym parku odnajdziemy dwa stawy. Oddzielająca je grobla posiada ciekawy zabytek – to obelisk, na którym wyryto w języku polskim i niemieckim opisy zdobyczy podczas polowania króla Augusta III w 1753 r.

Przy stawach znajdziemy również edukacyjny plac zabaw dla dzieci.

Park Pałacowy wchodzi w skład Białowieskiego Parku Narodowego i jest obecnie jednym z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów Podlasia.

ReklamaPark pałacowy w Białowieży. Klimat minionej epoki 1
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News