artykuły

podrozePODRÓŻE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Najlepsze szlaki w Tatrach dla średnio zaawansowanych
  fot. Photoangel (Freepik)

Najlepsze szlaki w Tatrach dla średnio zaawansowanych

Czas czytania 8 minut

Szlaki w Tatrach dla średnio zaawansowanych nie wymagają specjalistycznego sprzętu ani zaawansowanych umiejętności wspinaczkowych. Są przeznaczone dla osób, które chodziły już po górach i czują się gotowe na ambitniejsze wyzwania.

Przedstawione w tym artykule szklaki wybrał dla Was Stanisław Styrczula, licencjonowany przewodnik tatrzański, założyciel Tatra Adventure, od 2004 roku ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, który przez kilka kadencji zasiadał w zarządzie Stowarzyszenia Przewodników Tatrzańskich im. Klemensa Bachledy w Zakopanem i oprowadził po Tatrach tysiące wycieczek.

Polecane szlaki w Tatrach dla średnio zaawanasowanych

1. Dolina Chochołowska z wejściem na Grzesia - 1653 metrów n.p.m.

Ta wycieczka gwarantuje piękne widoki. Grześ (1653 m n.p.m.) to popularny cel górskich turystów, między innymi z uwagi na niesamowitą panoramę, rozciągającą się ze szczytu. Masyw wznosi się nad trzema dolinami: Bobrowiecką, Łataną i Chochołowską. Z góry, jak na dłoni, obejrzycie polskie i słowackie Tatry, a także możecie spotkać wielu turystów ze Słowacji, którzy szczególnie upodobali sobie ten szczyt.

Szlaki w Tatrach dla średnio zaawansowanych - Dolina Chochołowska Polana Chochołowska i najbliższe szczyty. Grześ po prawej stronie. Fot. Jerzy Opioła, Wiki Commons. GNU Free Documentation License. 

Z Zakopanego należy dostać się do Siwej Polany. Tu znajduje się parking, na którym można zostawić samochód. Turyści niezmotoryzowani mogą skorzystać z busów, które startują z Dworca Autobusowego w Zakopanem. Z Siwej Polany kierujemy się szlakiem do Polany Chochołowskiej. Mamy do przejścia około 7,5 km, co powinno zająć niecałe dwie godziny spokojnym, marszowym krokiem. Trasa jest prosta, nie wymaga wysiłku. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się popularne schronisko PTTK, w którym można odpocząć przed dalszą wędrówką. 

ReklamaNajlepsze szlaki w Tatrach dla średnio zaawansowanych 2
Tuż przy budynku schroniska zaczyna się żółty szlak na Grzesia. Podejście momentami bywa dość strome. Męczące odcinki znajdują się na samym początku i pod szczytem. Teoretycznie wejście na Grzesia powinno zająć 1,5 godziny (zejście godzinę), jednak czas może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych, częstotliwości oraz długości przerw. Dla bezpieczeństwa załóżcie, że wejście zajmie dwie godziny. A kiedy już dotrzecie na miejsce, widoki wynagrodzą wszelkie trudy! 

Widok ze szczytu Grześ Widok z Grzesia. Fot. Jerzy Opioła, Wiki Commons. GNU Free Documentation License. 

2. Dolina Kościeliska z Wąwozem Kraków i jaskiniami (Raptawicka, Obłazkowa, Mylna, Smocza Jama) 

Uwaga! Koniecznie zabierzcie dobre oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się latarki czołówki.

Wspomniane jaskinie można zwiedzać bez przewodnika, ale zaleca się zachować ostrożność. Na wycieczkę trzeba zabrać latarkę, najlepiej czołówkę. W środku panuje zimno, dlatego przydadzą się długie spodnie i ciepła bluza lub kurtka. Z uwagi na niski strop i konieczność schylania się, wygodniej będzie z miękkim, a nie usztywnianym plecakiem. 

To wycieczka dla osób, które pragną obejrzeć Tatry z innej, bardzo ciekawej perspektywy. Wąwóz Kraków słynie z urokliwych widoków, zaś jaskinie tatrzańskie przypadną do gustu każdemu, kto pragnie podziwiać niezwykłe formy skalne i poczuć klimat podziemnego świata. Do Doliny Kościeliskiej można dostać się z Zakopanego samochodem lub busem z dworca autobusowego. Dolina ma około 9 km długości, a w okolicy znajduje się największe skupisko jaskiń w polskich Tatrach. Do Wąwozu Kraków prowadzi żółty szlak. Wąwozem dotrzemy do Smoczej Jamy. 

Szlaki w Tatrach dla średnio zaawansowanych - Wąwóz Kraków

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Wąwóz Kraków. Fot. Jerzy Opioła, Wiki Commons. GNU Free Documentation License.

Smocza Jama jest stosunkowo łatwą do zwiedzania jaskinią, o długości 44 metrów, ale korytarze bywają kręte i miejscami wąskie.Jaskinia Mylna leży w masywie Raptawickiej Turni. Trasa liczy 300 metrów, a w środku jest dość zimno (również latem). Korytarze miejscami bywają bardzo wąskie, strop obniża się. Przygotujcie się na wyzwania i manewry. Jaskinia Obłazkowa (214 metrów długości) na pewno dostarczy wam emocji. Miejscami korytarze są tak niskie, że należy poruszać się na czworakach.

Jaskinia smoczaWejście do Jaskini Smoczej. Fot. Jerzy Opioła, Wiki Commons. GNU Free Documentation License.

3. Ścieżka nad Reglami od Kalatówek do Doliny Małej Łąki (wersja rozbudowana: do doliny Kościeliskiej lub Chochołowskiej)

Jeśli lubicie piesze wędrówki i długie marsze w pięknych okolicach, ta wycieczka na pewno was zachwyci. Nie wymaga specjalnych umiejętności. Trasa jest prosta i mogą nią pokonać nawet dzieci. Całkowita długość ścieżki nad Reglami wynosi 17 kilometrów. Czas przejścia szacuje się na około 6 godzin.

Dolina Małej Łąki Dolina Małej Łaki. Fot. Jerzy Opioła. Wiki Commons. 

W tatrzańskich dolinach krzyżuje się wiele szlaków, dlatego przed wycieczką warto zaopatrzyć się w dobrą mapę. Trasę można modyfikować w zależności od sił i pogody.

4. Hala Gąsienicowa i Czarny Staw Gąsienicowy 

To idealne trasa, jeśli chcecie porobić piękne zdjęcia Tatr i niezapomniana wycieczka dla miłośników pięknych widoków oraz tatrzańskiej przyrody. Miniecie malownicze miejsca, uznawane za jedne z piękniejszych tatrzańskich zakamarków, a Czarny Staw Gąsienicowy z pewnością Was zachwyci. Nad wodą widoczne są wierzchołki słynnej Orlej Perci, po prawej stronie stawu znajduje się szczyt Kościelec. 

Czarny Staw GąsienicowyCzarny Staw Gąsienicowy, fot. Szymon Soja. Wiki Commons. 

Czarny Staw Gąsienicowy leży na wysokości 1624 m n.p.m. Ze schroniska PTTK Murowaniec na Hali Gąsiennicowej dotrzecie do niego w około pół godziny, zaś droga do Hali Gąsiennicowej z Kuźnic zajmie około dwóch godzin. Do wyboru macie dwa szlaki: żółty przez Dolinę Jaworzynki lub niebieski przez Boczań. 

Trasa z Kuźnic do Czarnego Stawu Gąsienicowego i z powrotem do Kuźnic liczy około 13,5 km. Jeśli chcecie przedłużyć wycieczkę, od Czarnego Stawu możecie przejść na Kasprowy Wierch (przez Przełęcz Karb), a z Kasprowego zjechać kolejką do Kuźnic. 

5. Dolina Pięciu Stawów Polskich (z opcją przejścia przez Świstówkę do Morskiego Oka)

Ta wycieczka gwarantuje niezapomniane widoki i emocje. Do Doliny Pięciu Stawów Polskich najłatwiej dotrzeć z Palenicy Białczańskiej, przez Wodogrzmoty Mickiewicza i Dolinę Roztoki. Odpoczynek możecie znaleźć w Schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Do przejścia jest około 16 km, a czas trasy liczy się na 5,5 godziny.

Dolina Pięciu StawówDolina Pięciu Stawów, fot. Jerzy Opioła. Wiki Commons. 

Dolina Pięciu Stawów jest największą i najwyżej położoną doliną polodowcową w polskich Tatrach. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ dolina zawdzięcza ją pięciu jeziorom: Wielkiemu, Małemu, Przedniemu, Czarnemu i Zadniemu. Planując wycieczkę, uwzględnijcie czas na robienie zdjęć. W którąkolwiek stronę się nie obrócicie, będzie ku temu okazja. Warto również zobaczyć najwyższy wodospad w polskich Tatrach - Wielką Siklawę, liczącą około 70 metrów wysokości. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo w górach?

Poniżej prezentujemy rady, które opracował dla Was Stanisław Styrczula, przewodnik tatrzański, ratownik TOPR: 

1. Sprawdź prognozę pogody. Upewnij się, że znasz przewidywaną pogodę na dzień wycieczki, aby dostosować ubranie i ekwipunek do warunków atmosferycznych.

2. Plan trasy. Wybierz trasę, którą chcesz pokonać. Zorientuj się, ile czasu zajmie przejście, jakie przewyższenia są na trasie oraz jak trudna jest trasa.

3. Ekwipunek górski. Upewnij się, że masz odpowiedni ekwipunek:

  • Buty górskie: Wygodne i dobrze dopasowane buty są kluczowe dla wygodnej wędrówki.
  • Odzież warstwowa: Skorzystaj z wystarczającej ilości odzieży, aby móc dostosować się do zmieniających się warunków pogodowych.
  • Plecak: Spakuj lekki plecak, w którym będziesz mieć wodę, jedzenie, mapę, telefon, latarkę, apteczkę, kurtkę przeciwdeszczową i dokumenty. Wychodzisz na cały dzień? Zabierz powerbank. Pamiętaj, że w upały podczas wysiłku bardzo chce się pić. Trzy litry wody na osobę to minimum. Wiosną, zimą i jesienią zabierz ze sobą koc termiczny z folii. To maleńka, lekka rzecz, która może uratować życie w sytuacji kryzysowej. 

4. Informuj innych. Poinformuj rodzinę lub przyjaciół, że wyruszasz na wycieczkę, podając przewidywany czas powrotu i trasę. Taką informację możesz również zostawić w schronisku, w którym nocujesz. Bardzo trudne szlaki lepiej pokonywać w towarzystwie, aby w razie wypadku ktoś mógł udzielić Ci pomocy. 

5. Zadbaj o zdrowie. Przemyśl swój stan zdrowia. Jeśli masz jakieś przewlekłe schorzenia lub jesteś w gorszej kondycji fizycznej, wybierz trasę dostosowaną do Twoich możliwości.

6. Przygotuj dokumenty. Miej ze sobą ważne dokumenty, takie jak dowód tożsamości, ubezpieczenie zdrowotne (konieczne na Słowacji!).

7. Zaopiekuj się środowiskiem. Szanuj przyrodę i środowisko naturalne. Nie pozostawiaj śmieci, trzymaj się oznakowanych szlaków i nie zakłócaj życia dzikich zwierząt.

8. Pamiętaj o awaryjnym planie. W razie nieprzewidzianych okoliczności miej awaryjny plan, który pozwoli Ci na powrót bezpiecznie nawet w przypadku zmiany warunków.

9. Ratownictwo górskie. Zapisz sobie numery alarmowe lub numery ratunkowe dostępne na obszarze Tatr, aby w razie potrzeby skontaktować się z służbami ratunkowymi.

Polski TOPR: 985 (numer alarmowy), telefon ratunkowy, komórka: 601 100 300.

10. Wychodź wcześnie. Planując wyruszenie na wycieczkę, postaraj się wychodzić wcześnie rano. To pozwoli uniknąć tłumu na szlakach i da więcej czasu na wędrówkę. Latem pozwoli również uniknąć burzowej pogody, która z reguły występuje w godzinach popołudniowych.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News