Brzmi jak temat konwentu programistów albo nazwa nowego programu graficznego? Tak nazywa się model naczepy kempingowej, której cechą wyróżniającą są aż trzy osie. No i wygląd, który – nawiązując do nazwy – można określić jako kosmiczno-sejsmiczny.
Amerykańska firma Jayco może być już znana części czytelników, bo jej pojazdy kempingowe gościły na naszych łamach. Asortyment powstający w rodzinnej fabryce w Północnej Indianie jest naprawdę imponujący: od przyczepy namiotowej, przez przyczepy kempingowe jedno- i dwuosiowe, kampery, po wielkie domy na kołach (mobilhome’y wielkości autobusów) oraz naczepy kempingowe. Te ostatnie także mogą być jedno-, dwu-, a nawet trzyosiowe. Tak wielkie naczepy kempingowe spotkać można praktycznie tylko w Stanach Zjednoczonych, bo w zasadzie tylko tam się je produkuje i tam jest na nie popyt. Jedną z firm, w jakich one powstają, jest właśnie Jayco, która w tym roku obchodzi pięćdziesięciolecie istnienia. Powstała bowiem w 1968 roku, a założyli ją Lloyd i Bertha Bontragerowie.
Przyczepy i naczepy mniejsze
Zanim omówimy największą naczepę produkowaną przez Jayco, wspomnijmy o jej mniejszych siostrach. A jest ich trochę i jest w czym wybierać. W tegorocznej ofercie mamy po pierwsze jedną przyczepę namiotową o nazwie Joy Sport. Nieduża, niespecjalnie wyróżniająca się przyczepa przypomina inne składane przyczepy namiotowe (np. amerykańskiej firmy Fleetwood). Potem mamy aż dziewięć modeli przyczep kempingowych, jedno- lub dwuosiowych. Tu możemy wybierać wśród mniejszych i większych modeli, z których większość ma dodatkowo rozsuwane boki zwiększające przestrzeń wewnątrz przyczepy na postojach. Ceny przyczep zaczynają się od 18 tysięcy dolarów za najmniejszy model o nazwie Humminbird, do aż 54 tysięcy za największy z serii Eagle o numerze 338RETS.
Kosmiczno-sejsmiczna naczepa
Seismic Jayco 2018 dostępna jest w 6 planach podłogowych. W kilku z nich mamy wysuwane części z obu boków naczepy, w innych natomiast zamiast wysuwanych części mamy rozkładane platformy. Takie platformy nie tyle zwiększają przestrzeń, co powierzchnię naczepy – można je porównać do balkonów czy tarasów w domach i blokach. Są to ciekawe rozwiązania dla tych, którzy nie potrzebują więcej miejsca wewnątrz naczepy. Tym potrzebującym przestrzeni mieszkalnej Jayco proponuje wersje z wysuwanymi częściowo bokami, czyli rozwiązaniem rozpowszechnionym w dużych kamperach typu mobilhome. Dzięki temu w Seismic Jayco 2018 na postoju możemy powiększyć przestrzeń w salonie i w sypialni.
Platforma z kolei pozwala na dobre wykorzystanie przestrzeni do przewozu bagażu, która znajduje się z tyłu naczepy. Choć słowo „bagaż” może nie jest najwłaściwsze w tym przypadku, bowiem miejsca do dyspozycji mamy tyle, że możemy przewieźć np. motocykl czy quad. W zależności od wersji długość luku bagażowego wynosi od 4 do nawet 6 m. W zasadzie to zmieści się tam nawet smart...
Jeden z 6 planów podłogowych Seismic Jayco 2018, w którym mamy dwie rampy (platformy): z tyłu i z boku naczepy
Luksusowe wnętrze z dwoma łazienkami
Tylna część naczepy jest towarowa, natomiast środkowa to salon z częścią kuchenną. Możliwe są tu różne konfiguracje przestrzenne sof do siedzenia, kuchenki, stołów czy miejsca zawieszenia wielkiego telewizora. W centralnej części znajduje się także łazienka (w różnych wersjach łącznie z umywalką lub prysznicem albo oddzielnie). Co ciekawe, to jedna z dwóch łazienek, które zaprojektowano w Seismic Jayco 2018. W każdej bowiem wersji tej naczepy łazienka znajduje się także w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni, czasem zajmując większą przestrzeń niż sama sypialnia z łóżkiem! Tak jest np. w Seismic Jayco 2018 o numerze 4250.
Sypialnia w każdej z 6 proponowanych wersji znajduje się w przedniej części naczepy, a oprócz łóżka podróżujący mają tam do dyspozycji niewielką garderobę, szafki i (także drugi w naczepie) wielki telewizor na ścianie. Oczywiście wszystko wykonane jest z najwyższej klasy materiałów, w naczepie zainstalowano też ogrzewanie i klimatyzację.
Parametry i cena
Naczepa liczy sobie 14 m długości, 260 cm szerokości oraz 408 cm wysokości. Jej dopuszczalna masa całkowita to 9 t, w czym zawiera się aż 1800 kg ładunku, który możemy przewozić w tylnym luku. W każdej z 6 wersji nocleg znajdzie także 7-8 osób, które będą mogły myć się czystą wodą ze zbiorników o pojemności 550 l. Robi wrażenie, prawda? Równie wielkie są zbiorniki na brudną wodę i ścieki.
Pozostało jeszcze wspomnieć o cenie trzyosiowej naczepy Seismic Jayco 2018, występującej w 6 wersjach. Najtańsza kosztuje 105 tysięcy, a najdroższa – 112 tysięcy dolarów (czyli odpowiednio ok. 400 i 425 tysięcy złotych). Zainteresowanych wyborem modelu odsyłamy na stronę www.jayco.com, na której znajdziemy także informacje o 10 typach kamperów produkowanych przez rodzinną firmę z Middlebury w Północnej Indianie.
opracował Dariusz Wołodźko
zdjęcia Jayco
Artykuł pochodzi z numeru 4(83) 2018 Polskiego Caravaningu