ReklamaA1 - PRENUMERATA

NIEZWYKŁOSTKI

7 miesięcy temu  08.11.2018, ~ Rafał Dobrowolski   

Kenijski pojazd elektryczny napędzany słońcem

Kenia wygrywa w konkursie Valeo Innovation Challenge 2018 za projekt lekkiego pojazdu elektrycznego zasilanego energią słoneczną.

Może przejechać 50 km dziennie tylko dzięki energii słonecznej. Pokonywać niewielkie wzniesienia z prędkością 20 km na godzinę. I kosztuje mniej niż 1000 USD. Tak w skrócie prezentuje się dzieło drużyny z Strathmore Energy Research Centre (Kenia), która otrzymała główną nagrodę w wysokości 100 000 euro.

- Produkujemy miesięcznie 130 takich trójkołowców na rynek Kenii, a w samej Nairobi użytkownicy pokonują nimi nawet 50 km dziennie - tylko dzięki energii słonecznej – przybliżał zwycięską propozycję mobilności na rozległych obszarach biednych krajów Geoffrey Ronoh, dyrektor Strathmore Energy Research Center (SERC) i naukowiec ze Strathmore Business School.

Valeo Innovation Challenge  2018

Zainteresowanie tegoroczną edycją było największe w pięcioletniej historii konkursu. W tym roku w zmaganiach wzięło udział łącznie 3575 studentów z całego świata. To aż 1470 drużyn z 107 krajów i 676 uniwersytetów oraz szkół wyższych, które zgłosiły swój udział.

- Valeo Innovation Challenge to wyjątkowa okazja dla studentów z całego świata, aby wziąć udział w rozwoju motoryzacji przyszłości, a jednocześnie wcielić w życie swój pomysł na start-up – mówi Jacques Aschenbroich, Prezes i Dyrektor Naczelny Valeo oraz przewodniczący jury konkursowego. 

W ciągu pięciu lat udział w Valeo Innovation Challenge wzięło blisko 20 000 studentów, czyli ponad 6700 drużyn z 3000 uniwersytetów i szkół, które zgłosiły się do konkursu.

Bliskie idei caravaningu 

Przypomnijmy, że ubiegłoroczną nagrodę główną przyznano… studentom z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych za wizję FUTUCITY - pojazdu, który w dzień służy jako autonomiczny kurier, by po zmierzchu przekształcić się sypialną kabinę. Oczywiście na kołach!

Także w tym roku dziewięć finałowych drużyn zostało poproszonych o zaprezentowanie swoich start-upowych projektów, uwzględniających jedno z trzech zagadnień ważnych dla współczesnego przemysłu samochodowego: elektryfikacja, pojazdy autonomiczne lub cyfrowa mobilność. Każda drużyna miała pięć minut, aby zyskać przychylność jury Valeo Innovation Challenge. W skład jury weszli członkowie zarządu firmy Valeo, a także wybitni naukowcy i liderzy biznesu. Nam najbardziej spodobała się propozycja drużyny z Uniwersytetu Columbia (Stany Zjednoczone). Mowa bowiem o systemie generującym alarmy w przypadku, jeśli w samochodzie zostało pozostawione dziecko i grozi mu wychłodzenie/hipotermia.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony