Połonina Caryńska to jedna z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych połonin w Polsce, która oferuje niezapomniane widoki na okoliczne góry, lasy i łąki. Jeśli chcesz spędzić aktywny i ciekawy czas na Połoninie Caryńskiej.
Szczyt Połoniny Caryńskiej to najwyższy punkt połoniny, który znajduje się na wysokości 1297 m n.p.m. Trasa jest łatwa i przyjemna, a czas przejścia wynosi około 2 godzin w obie strony. Znajdziecie tam drewniany krzyż i tablicę upamiętniającą ofiary II wojny światowej. Z szczytu rozpościera się przepiękna panorama na całe Bieszczady, a przy dobrej pogodzie można dostrzec nawet Tatry.
Co warto zwiedzić i obejrzeć na Połoninie Caryńskiej?
Schronisko PTTK na Połoninie Caryńskiej to jedno z najstarszych i najbardziej znanych schronisk w Bieszczadach, które powstało w 1938 roku. Schronisko oferuje noclegi, posiłki i ciepłą atmosferę dla turystów. Możesz tam odpocząć po wędrówce, napić się herbaty lub piwa i posłuchać opowieści gospodarzy i innych gości.
Chatka poetycka to niewielka drewniana budka, która znajduje się na skraju połoniny, niedaleko schroniska. W chatce znajdują się książki, czasopisma i notatki z poezją i prozą różnych autorów, którzy odwiedzali Połoninę Caryńską. Możesz tam poczytać, napisać coś własnego lub zostawić wiadomość dla następnych czytelników.
Połonina Caryńska leży na granicy Polski i Ukrainy, więc można stanąć przy tablicy granicznej i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Tablica jest ozdobiona flagami obu krajów i napisem "Witamy w Europie". Pamiętajcie jednak, żeby nie przekraczać granicy bez odpowiednich dokumentów i zgody straży
Zwiedzanie cerkwi w Brzegach Górnych. Jest to zabytkowa cerkiew greckokatolicka z XVIII wieku, która zachowała swój oryginalny wystrój i ikonostas. Cerkiew jest otwarta dla zwiedzających i można podziwiać jej wnętrze oraz cmentarz przykościelny z kamiennymi nagrobkami.Spacer po łąkach połoniny. Jest to doskonały sposób na relaks i kontakt z naturą. Łąki są pełne kwiatów, ziół i motyli, a powietrze jest czyste i świeże. Można spotkać tu także zwierzęta, takie jak sarny, jelenie, lisy czy żubry. Spacer po łąkach połoniny to prawdziwa przyjemność dla oczu i duszy.
Podziwianie zachodu słońca na połoninie. Jest to niezapomniane doświadczenie, które warto przeżyć przynajmniej raz w życiu. Niebo zmienia swoje kolory od błękitu przez róż do czerwieni, a słońce powoli chowa się za horyzontem. Cała połonina jest oświetlona złotym światłem, a cisza i spokój są niezrównane.
Na Połoninie Caryńskiej znajduje się jeden z największych cmentarzy wojennych z I wojny światowej w Polsce. Jest to miejsce pamięci i zadumy nad losem żołnierzy, którzy zginęli w walkach na tym terenie. Na cmentarzu znajdują się mogiły ponad 1000 żołnierzy austro-węgierskich, rosyjskich i niemieckich, a także pomnik i tablice informacyjne.
Rezerwat przyrody Połonina Caryńska. To obszar chroniony, na którym można podziwiać bogactwo przyrody bieszczadzkiej. Na połoninie rosną rzadkie gatunki roślin, takie jak kosodrzewina, borówka czarna, dzwonek bieszczadzki czy fiołek bieszczadzki. Można tu również spotkać wiele gatunków zwierząt, takich jak niedźwiedź brunatny, wilk szary, ryś euroazjatycki czy orzeł przedni.
Wieża widokowa - to drewniana konstrukcja o wysokości 18 m, z której można podziwiać panoramę Bieszczadów i okolicznych miejscowości. Wieża widokowa jest dostępna dla turystów przez cały rok i jest oświetlona nocą. Z wieży można zobaczyć m.in. Połoninę Wetlińską, Tarnicę, Bukowe Berdo, Wołosaty Wierch czy Ustrzyki Górne.Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Bereżkach. To miejsce kultu maryjnego, położone u podnóża Połoniny Caryńskiej. Sanktuarium jest znane z cudownego obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem, który według legendy został znaleziony przez pasterzy na połoninie. Sanktuarium jest celem pielgrzymek i modlitw wiernych, a także miejscem odpoczynku i rekreacji.
Na Połoninie Caryńskiej możesz skosztować tradycyjnych potraw bieszczadzkich, takich jak oscypek, bryndza, kwaśnica czy placki ziemniaczane. Można je zamówić w schronisku lub w pobliskich gospodarstwach agroturystycznych.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!