artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku
  fot. wikipedia.org Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku

Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku

Czas czytania 3 minuty

Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku jest jednym z najstarszych i najpiękniejszych zabytków drewnianego budownictwa sakralnego w Polsce. Została zbudowana w XV wieku przez prawosławnych mieszkańców wsi Smolnik, położonej na pograniczu polsko-ukraińskim.

Cerkiew należy do typu trójdzielnych cerkwi łemkowskich, złożonych z prezbiterium, nawy i babińca, przykrytych wspólnym dachem namiotowym. Wewnątrz znajduje się bogato zdobiony ikonostas z XVIII wieku oraz malowidła ścienne z różnych epok. Świątynia jest otoczona drewnianym ogrodzeniem z bramką i dzwonnicą. Od 2013 roku obiekt jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako część transgranicznego obiektu „Drewniane cerkwie Karpat Polskich i Ukrainy”.

Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku to nie tylko zabytek, ale także żywe miejsce kultu religijnego. Od 1951 roku należy do kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-ukraińskiego i jest siedzibą parafii pod tym samym wezwaniem.

W zabytkowym budynku odbywają się regularne nabożeństwa w języku cerkiewnosłowiańskim, a także uroczystości religijne związane z kalendarzem liturgicznym. Świątynia jest otwarta dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać jej piękno i poczuć atmosferę dawnej kultury łemkowskiej. Jest także miejscem spotkań i dialogu między różnymi wyznaniami i narodowościami, które zamieszkują ten region.

Wewnątrz można podziwiać unikatowe ikonostasy, czyli ściany z ikonami oddzielające prezbiterium od nawy. Ikonostasy w Smolniku są trzy: główny, boczny i carski. Każdy z nich ma swoją historię i znaczenie. Na przykład, ikonostas carski jest nazywany tak, ponieważ zawiera ikony przedstawiające cesarzy bizantyjskich i rosyjskich, którzy byli uważani za obrońców prawosławia.

ReklamaCerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku 1
W cerkwi odbywają się także koncerty muzyki cerkiewnej i festiwale folklorystyczne. Cerkiew jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok, a wstęp jest bezpłatny.

Pierwsza wzmianka o cerkwi w Smolniku pochodzi z 1589 roku, kiedy to istniało tu prawosławne popostwo. Jednak ta pierwsza świątynia została spalona przez Tatarów w 1672 roku. Odbudowano ją dopiero w 1791 roku i to właśnie ta data jest uważana za oficjalny początek istnienia cerkwi św. Michała Archanioła. W XIX wieku cerkiew przeszła na obrządek greckokatolicki i służyła wiernym z miejscowości Smolnik i Procisne.

W czasie II wojny światowej świątynia ucierpiała od działań wojennych i została opuszczona przez ludność bojkowską, wysiedloną przez akcję "Wisła". W latach 50. XX wieku była wykorzystywana jako magazyn, a następnie przejęta przez parafię rzymskokatolicką z Lutowisk. W 1974 roku została poświęcona jako kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W latach 2004-2005 przeprowadzono remont zewnętrzny.

Cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku jest cennym przykładem architektury drewnianej regionu karpackiego i świadectwem bogatej historii i kultury Bojków. Jest to miejsce godne odwiedzenia i podziwiania.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News