artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Cerkiew filialna w Równi
  fot. wikipedia.org Cerkiew filialna w Równi

Cerkiew filialna w Równi

Czas czytania 4 minuty

Cerkiew w Równi to zabytkowa świątynia prawosławna, która znajduje się w malowniczej miejscowości na Podlasiu. Jest to jeden z najstarszych i najpiękniejszych przykładów drewnianej architektury sakralnej w Polsce.

Świątynia została zbudowana w 1776 roku przez miejscowych prawosławnych, którzy przenieśli się tu z pobliskiej wsi Kleszczele. Była to jedna z wielu cerkwi, które powstały na Podlasiu w czasach rozbiorów Polski, kiedy to prawosławni byli prześladowani przez władze carskie i katolickie. Cerkiew w Równi była miejscem modlitwy i schronienia dla wiernych, którzy musieli ukrywać swoją religię i kulturę.

W 1839 roku cerkiew została przejęta przez kościół katolicki i przekształcona w kościół filialny parafii rzymskokatolickiej w Kleszczelach. Wtedy też dokonano wielu zmian w wyglądzie i wyposażeniu świątyni, m.in. dodano wieżę-dzwonnicę, ołtarz główny i boczne, organy i ławki. W 1875 roku kościół został ponownie oddany prawosławnym, którzy odzyskali swoje prawa po powstaniu styczniowym. Wówczas usunięto wiele elementów katolickich i przywrócono pierwotny charakter cerkwi.

W 1915 roku została częściowo zniszczona przez pożar, który wybuchł podczas I wojny światowej. Odbudowano ją w latach 1919-1921 dzięki staraniom miejscowej społeczności prawosławnej. W 1924 roku cerkiew została wpisana do rejestru zabytków. W latach 1938-1939 przeprowadzono remont i konserwację cerkwi, podczas którego odnowiono ikonostas, polichromię i dach.

ReklamaCerkiew filialna w Równi 1
W czasie II wojny światowej świątynia była ponownie zagrożona zniszczeniem. W 1941 roku hitlerowcy spalili część zabudowań parafialnych i zamordowali proboszcza ks. Mikołaja Kozłowskiego. W 1944 roku wojska radzieckie ostrzelały cerkiew z moździerzy, uszkadzając jej dach i ściany. Po wojnie została odbudowana i odrestaurowana.

W 1989 roku cerkiew została podniesiona do rangi soboru, czyli katedry diecezjalnej. W 1991 roku odbyła się uroczysta konsekracja soboru przez metropolitę warszawskiego i całej Polski Bazylego. W 1996 roku sobór otrzymał status pomnika historii.

Obecnie sobór w Równi jest jednym z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków prawosławia na Podlasiu. Jest to miejsce kultu religijnego, ale także świadectwo bogatej historii i kultury regionu.

Wewnątrz cerkwi można podziwiać bogate wyposażenie, które stanowią ikony, freski, ołtarze i inne elementy dekoracyjne. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje ikonostas, który jest dziełem mistrza Jana Klimaszewskiego z 1904 roku. Ikonostas składa się z pięciu rzędów ikon przedstawiających sceny z życia Chrystusa, Matki Bożej i świętych. Jest to największy i najbogatszy ikonostas w Polsce.

Cerkiew ta to zabytek architektury drewnianej, który koniecznie warto odwiedzić. Jest to świątynia prawosławna, która powstała w XVIII wieku i zachowała wiele cennych elementów wyposażenia.

Wewnątrz cerkwi można podziwiać m.in.:

- ikonostas z XVIII wieku, który składa się z pięciu rzędów ikon i jest bogato zdobiony rzeźbami i ornamentami

ReklamaCerkiew filialna w Równi 2
- polichromię z XIX wieku, która pokrywa ściany i stropy cerkwi i przedstawia sceny z życia Chrystusa, Matki Bożej i świętych

- ołtarz główny z XVIII wieku, który jest ozdobiony srebrnymi naczółkami i ma w centrum ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem

- ołtarze boczne z XVIII wieku, które są poświęcone św. Mikołajowi i św. Paraskewie

- chór muzyczny z XVIII wieku, który jest wsparty na czterech słupach i ma drewnianą balustradę

- dzwonnicę z XIX wieku, która jest wolnostojąca i ma trzy dzwony

Cerkiew w Równi jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok. Można ją zwiedzać indywidualnie lub w grupach zorganizowanych. Warto zapoznać się z historią i kulturą tego wyjątkowego miejsca, które jest świadectwem wielowiekowej obecności prawosławia na ziemiach polskich.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News