Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie to jedyna placówka w Polsce poświęcona historii i kulturze Bojków - grupy etnicznej zamieszkującej wschodnią część Beskidu Niskiego.
Placówka mieści się w zabytkowym drewnianym kościele pw. św. Michała Archanioła, który został przeniesiony z pobliskiej wsi Rzepedź w latach 80. XX wieku. W muzeum można podziwiać m.in. stroje ludowe, narzędzia rolnicze, meble, naczynia, ikony, haftowane ręczniki i obrusy, a także fotografie i dokumenty świadczące o historii Bojków.
To niezwykłe miejsce, w którym możesz zobaczyć ponad 3000 eksponatów, dokumentujących życie codzienne, tradycje, obrzędy i rzemiosło ludowe tej zapomnianej społeczności.
Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie powstało z pasji Stanisława Drozda, miejscowego nauczyciela i kustosza muzeum, który przez ponad 30 lat zbierał prywatną kolekcję przedmiotów związanych z Bojkami. Muzeum mieści się w budynku należącym do gminy Polańczyk, który został zaadaptowany i rozbudowany na potrzeby ekspozycji.
W muzeum można podziwiać historyczne sprzęty domowe, meble, naczynia, narzędzia, stroje, biżuterię, tkaniny, ikony, instrumenty muzyczne i wiele innych wyrobów rzemiosła ludowego Bojków. Wszystkie eksponaty są oryginalne i pochodzą z terenu Bieszczad. Niektóre z nich są bardzo rzadkie i cenne, np. XVIII-wieczna ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem z cerkwi w Bereżnicy Wyżnej czy XVII-wieczny krzyż procesyjny z cerkwi w Smolniku.
Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od obejrzenia filmu dokumentalnego o historii i kulturze Bojków, który wprowadza w klimat i kontekst wystawy. Następnie przechodzi się do sali głównej, gdzie znajdują się zrekonstruowane wnętrza typowych domostw bojkowskich: izba mieszkalna, kuchnia i komora. Można tam zobaczyć, jak wyglądało codzienne życie Bojków, jakie mieli zwyczaje i obrzędy rodzinne.
W kolejnej sali prezentowane są różne formy rzemiosła ludowego Bojków: tkactwo, haftowanie, garncarstwo, kowalstwo, stolarstwo, rzeźbiarstwo itp. Można tam podziwiać piękne i kolorowe tkaniny bojkowskie, ozdobione geometrycznymi wzorami i motywami roślinnymi i zwierzęcymi. Można też zobaczyć bogato zdobione naczynia gliniane, drewniane skrzynie i szafy, metalowe narzędzia i ozdoby oraz rzeźbione krzyże i ikonostasy.W ostatniej sali znajdują się eksponaty związane z religią i kulturą duchową Bojków. Można tam zobaczyć ikony malowane na drewnie i blasze, krzyże procesyjne i nagrobne, modlitewniki i śpiewniki oraz instrumenty muzyczne używane podczas nabożeństw i świąt. Można też posłuchać nagranych pieśni bojkowskich oraz zapoznać się z legendami i podaniami ludowymi o Bojkach.
Po zwiedzeniu muzeum warto zajrzeć do podziemi budynku, gdzie znajduje się kawiarnia "U Bojków". Tam można spróbować tradycyjnych potraw bojkowskich oraz napić się kawy po bojkowsku - mocnej i słodkiej, zaparzonej w dzbance z mlekiem i cukrem. Można też kupić regionalne wydawnictwa, pamiątki i rękodzieło ludowe.
Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie to nie tylko ciekawa lekcja historii, ale też okazja do poznania bogactwa i piękna kultury Bojków, która niestety zanikła w wyniku dramatycznych wydarzeń XX wieku. To także sposób na uhonorowanie pamięci i dziedzictwa tych ludzi, którzy przez wieki tworzyli niepowtarzalny charakter Bieszczad.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!