artykuły

niezwyklostkiNIEZWYKŁOSTKI
ReklamaBilbord - bookingcamper
Turbina wiatrowa dla fana caravaningu?

Turbina wiatrowa dla fana caravaningu?

Energia z paneli słonecznych, elektrownia wodna, a może mała turbina wiatrowa? Kanadyjczycy zdają się przodować w zaprzęganiu żywiołów do dostarczania energii dla fanów caravaningu. Niedawno pisaliśmy o pomyśle Idénergie Inc. z siedzibą Montréalu, a teraz firma Aurea Technologies z Dartmouth opracowała przenośną turbinę wiatrową, która po złożeniu mieści się w plecaku.

Shine Turbine to mała turbina wiatrowa. Jak mała? Ma po złożeniu wielkość litrowej butelki na wodę i waży 1,4 kilograma. Ta przenośna turbina wiatrowa może ładować urządzenia lub magazynować energię. Propozycja Aurea Technologies, kanadyjskiej firmy z prowincji Nowa Szkocja, skrywa opatentowane łopatki turbiny wiatrowej.

To zewsząd mobilne rozwiązanie w przeciwieństwie do produktu firmy Idénergie. Elektrownia wodna waży 91 kg i wymaga zakotwiczenia w płynącej wodzie, by raz na zawsze uniezależnić się od zasilania w energię elektryczną – propozycja to skądinąd skrojona na potrzeby np. kempingów usytuowanych w górskich i podgórskich okolicach (więcej o elektrowni pisaliśmy tu: https://polskicaravaning.pl/dzial/9-niezwyklostki/artykuly/elektrownia-wodna-idnergie,56292).

Shine - przenośna turbina wiatrowa

Zespół z kanadyjskiej firmy Aurea Technologies opracował 40-watową turbinę, której opatentowanej konstrukcji łopatki zasilają energią akumulator litowo-jonowy o pojemności 12 000 mAh. Jak długo trwa pełne naładowanie wewnętrznego akumulatora Shine przy przeciętnym wietrze? Inżynierowie firmy sprawdzili, że Shine może naładować swój wewnętrzny akumulator (licząc od 0-100%) w ciągu około 4,5-9 godzin w przeciętnych warunkach wietrznych (14,5-18,5 mph / 23-29 km/h).

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Co zrobić, gdy nie ma wiatru? Oprócz tego, że Shine jest w stanie generować energię w dzień i w nocy, w deszczu, przy zachmurzeniu i w blasku słońca, turbina ma również wewnętrzny akumulator o pojemności 12 000 mAh, który można naładować przed wyruszeniem w drogę - podobnie jak powerbank. Jeśli więc wiatr będzie wiał słabiej niż oczekiwano, nadal możesz zasilić do 4 urządzeń USB!

Co ważne, turbina wiatrowa może być używana w nocy. Co innego, że warto urządzenia nie pozostawić bez nadzoru. Wiatr i pogoda mogą być nieprzewidywalne, co sprawia, że trudno jest zagwarantować bezpieczeństwo turbiny podczas bardzo porywistego wiatru.

Mobilna jak fan caravaningu

Kompaktowa turbina może bezpiecznie pracować przy wietrze wiejącym z prędkością do ok. 45 km/h (produkuje energię elektryczną podczas wiatru wiejącego z prędkością od 8 do 28 mil na godzinę, tj. od 13 do 45 km/h) i w temperaturze od 0 do 40 stopni Celsjusza. Pomysłodawcy dowodzą, że ma wybitnie korzystną wydajność, tj. stosunek mocy do masy wynoszący 29,5 wata na kg, co według producenta sprawia, że jest bardziej wydajna, niż jakiekolwiek porównywalne panele słoneczne, piece termoelektryczne czy turbiny wodne.

- Co więcej. Moc, jaką można uzyskać z wiatru, rośnie proporcjonalnie do trzeciej potęgi prędkości. Kiedy więc prędkość wiatru staje się dwa razy większa, to moc wyjściowa wzrasta ośmiokrotnie! To w połączeniu wydajnymi łopatami i lekką konstrukcją pozwala na wytworzenie największej ilości energii na jednostkę wagi w porównaniu z jakąkolwiek inną przenośną ładowarką odnawialną - przekonują przedstawiciele Aurea Technologies.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
Ile kosztuje osobista turbina wiatrowa? W przeliczeniu ok. 1800 zł (więcej informacji na witrynie producenta: www.aureatechnology.com).

Fot. Aurea Technologies


Rafał Dobrowolski15.06.20220 zdjęć 1