Jeśli szukacie ciekawego miejsca do zwiedzania w Bieszczadach, polecamy Wam dotarcie kamperem do Parku Miniatur Świątyń w Myczkowcach. To niezwykła atrakcja turystyczna, która prezentuje ponad 140 miniatur drewnianych kościołów i cerkwi z różnych regionów Polski, Słowacji i Ukrainy. Wszystkie miniatury są wykonane w skali 1:25 i wiernie odwzorowują oryginalne świątynie z ich architekturą, wyposażeniem i otoczeniem.
Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach to część Centrum Kultury Ekumenicznej im. św. Jana Pawła II, które powstało z inicjatywy Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Park został otwarty w październiku 2007 roku i jest jedynym takim obiektem w Polsce. Na dziesięciu wzgórzach rozmieszczono miniatury drewnianych świątyń obrządków katolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego, wykonane w skali 1:25 przez Janusza Kuliga, rzemieślnika z Chmielnika. Miniatury są wiernymi kopiami istniejących lub nieistniejących już kościołów i cerkwi, które reprezentują bogactwo architektury sakralnej pogranicza polsko-ruskiego.
W parku możesz zobaczyć świątynie z terenów zamieszkiwanych przez różne grupy etnograficzne: Dolinian, Pogórzan, Bojków i Łemków. Każda z nich ma swój niepowtarzalny styl i charakter, który odzwierciedla wpływy kultury zachodniej i wschodniej. Niektóre z miniatur są bardzo znane i cenne, np. cerkiew św. Paraskewy w Radrużu, wpisana na listę UNESCO, czy kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, uznany za perłę architektury drewnianej. Inne są mniej znane, ale równie ciekawe i piękne, np. cerkiew św. Dymitra w Smolniku, która ma najwyższą wieżę wśród cerkwi łemkowskich, czy kościół św. Jana Chrzciciela w Orawce, który ma najstarsze organy na Słowacji.
Park Miniatur Świątyń to nie tylko zbiór miniatur, ale także miejsce edukacji i dialogu międzykulturowego i religijnego. W parku znajdują się tablice informacyjne o historii i znaczeniu każdej świątyni, a także o tradycjach i zwyczajach ludności zamieszkującej te tereny. Można też skorzystać z audioprzewodnika lub przewodnika na żywo, który opowie więcej szczegółów i ciekawostek. Park organizuje też różne wydarzenia kulturalne i religijne, np. koncerty muzyki cerkiewnej, warsztaty rzeźbiarskie czy spotkania ekumeniczne.To atrakcja dla całej rodziny, która pozwoli Ci przenieść się w inny świat i czas, a także poznać bogactwo kultury pogranicza. Park jest czynny codziennie przez cały rok, a wstęp jest płatny. Na terenie ośrodka znajdują się też inne atrakcje, takie jak Ogród Biblijny, Mini-ZOO czy stadnina koni. Jeśli szukacie ciekawego miejsca na wycieczkę lub weekendowy odpoczynek, Myczkowce to doskonały wybór.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!