artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Gniezno – pierwsza stolica Polski
  fot. pixabay.com Gniezno – pierwsza stolica Polski

Gniezno – pierwsza stolica Polski

Czas czytania 3 minuty

Miasto ważne dla historii początków państwa polskiego. Wiemy, że Gniezno to kolebka naszej państwowości, a jednocześnie niewiele wiadomo o początkach tego grodu. Tym bardziej więc Gniezno warto odwiedzić, jeśli podróżujecie kamperem po Wielkopolsce.

Początki Gniezna jako ośrodka władzy – wpierw plemiennej, a później państwowej – związane są ze Wzgórzem Lecha, nad którym dziś znajduje się bazylika archikatedralna.

Na tym wzgórzu znajduje się plac, gdzie zobaczymy spiżowe postacie Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Znajduje się tu również Muzeum Początków Państwa Polskiego. Katedra znajduje się na Wzgórzu Lecha, zwanym też Górą Królewską. To zresztą właśnie tu znajdowała się historyczna pierwsza osada, która dała początek Gnieznu jakie znamy obecnie.

Przy narożniku ulic Łaskiego i Jeziornej znajduje się pałac arcybiskupi, wzniesiony w latach 1830–36. Nieco dalej, przy ul. Łaskiego, stoi kilka zabytkowych kanonii, m.in. całkowicie odrestaurowana w 1961 r. kanonia z czerwonych cegieł, pierwotnie zbudowana w 1613 r.

Przed katedrą zobaczymy pomnik Bolesława Chrobrego, dzieło wybitnego rzeźbiarza wielkopolskiego Marcina Rożka z 1925 r. z okazji 900-lecia koronacji króla. Pomnik został zburzony w 1940 r. przez Niemców, zrekonstruowany został w 1985 r. według projektu Jerzego Sobocińskiego.

Przy katedrze wznosi się zrekonstruowana w latach 1971–75 barokowa dzwonnica. Znajduje się w niej jeden z najcięższych dzwonów w Polsce – Wielki św. Wojciech, o średnicy ponad dwóch metrów i masie 6280 kg. Znajdują się tu również cztery mniejsze dzwony z 1760 r. Na zachód od dzwonnicy, między katedrą a kościołem św. Jerzego, znajduje się kaplica św. Stanisława.

ReklamaSródtekstowy YT PC
W kanonia Potockiego, zbudowanej w latach 1736–38, mieści się Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Po wschodniej stronie Wzgórza Lecha znajduje się centrum Gniezna. Obejmuje obszar Starówki, w której centrum znajduje się rynek.

Od katedry na Rynek prowadzi ul. Tumska, zabudowana w dużej części domami z XIX w. W połowie tej ulicy stała od XIII do pocz. XIX w. Brama Tumska, zwana też Poznańską.

Na północ od Rynku, na terenie dzielnicy Grzybowo, przy ul. św. Jana znajduje się najcenniejszy po katedrze zabytek Gniezna: kościół św. Jana.

Na wschód od starego miasta, przy ul. ks. Prymasa S. Wyszyńskiego, na wzgórzu, w miejscu średniowiecznego grodu, wznosi się kościół św. Michała. Pochodzi on z XV w., restaurowany po pożarach w 1613 i 1815 r.

Dużą atrakcją Gniezna jest również parowozownia, która została udostępniona do zwiedzania.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News