artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Legnica to miasto, które warto zwiedzić.
  fot. Wikipedia Legnica to miasto, które warto zwiedzić.

Legnica

Czas czytania 4 minuty

Podróżując kamperem po Śląsku warto odwiedzić również Legnicę - piękne, zabytkowe miasto położone nad Kaczawą, niedaleko Jawora i Lwówka Śląskiego. Jeśli uwielbiacie historię i chcecie zobaczyć, gdzie polskie rycerstwo stoczyło bój z Mongołami, warto odwiedzić Legnicę i okolice miasta.

Historia Legnicy jest bardzo długa, gdyż pierwsze udokumentowane ślady osadnictwa na tym terenie pochodzą już z VIII wieku. Funkcjonował tu gród obronny. Nazwa miasta - Legnica pierwszy raz pojawia się źródłach pisanych w 1149 roku, w dokumencie księcia Bolesława Kędzierzawego.

W 1241 roku na Legnickich Polach rozegrała się słynna bitwa chrześcijańskiego rycerstwa z Mongołami. Legnica była w tym czasie drugim po Wrocławiu, największym miastem śląskim. To tu rycerze z Polski i innych, sąsiednich krajów stawili czoła mongolskiemu najazdowi.

Spacer po Legnicy warto rozpocząć od odwiedzin w Akademii Rycerskiej – męskiej szkoły średniej, która funkcjonowała w latach 1730 do 1945 roku. Obecnie jej gmach jest po całkowitej renowacji, dzięki czemu można w całej okazałości podziwiać najwspanialszy polski zabytek z epoki baroku austriackiego.

Obok niego znaleźć można Muzeum Miedzi, które zostało utworzone w 1962 roku przez Tadeusza Gumińskiego. Można w nim poznać historię wydobycia, przeróbki i zastosowania tego metalu. Dodatkowo uzyskasz tu wiele informacji o polskim złotnictwie współczesnym, historii Legnicy i najbliższych okolic.

ReklamaLegnica 1
Warto oczywiście zajrzeć na legnicki Rynek. Jego wizytówką są m.in. kolorowe kamienice „Śledziowe”. Jest to zespół ośmiu wąskich kamieniczek (czterech renesansowych oraz czterech klasycystycznych), zlokalizowanych zaraz przy Starym Ratuszu. Kolejną charakterystyczną budowlą jest renesansowy Dom pod Przepiórczym Koszem, w którym mieści się Galeria Srebra.

Warto zainteresować się również barokowym Starym Ratuszem, w którym znajduje się Teatr Dramatyczny im. Heleny Modrzejewskiej. Cały budynek obecnie wykorzystywany jest w działalności kulturalnej, a Teatr Modrzejewskiej to jeden z najbardziej uznanych teatrów dramatycznych w Polsce.

Wokół Rynku znajdziemy wiele urokliwych miejsc – warto zwrócić uwagę m.in. na pomnik papieża Jana Pawła II, rzeźbę ucznia Julka, mozaikę kopernikańską na rogu Rynku i ul. Św. Jana czy budynek domu handlowego „Savia”.

Miasto słynie również z pięknej architektury sakralnej – w przewodnikach najczęściej wymienia się jako warte zobaczenia Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz Kościół Mariacki. W drugim z wymienionych można wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się piękna panorama miasta, zaś w środku znajdziemy zjawiskowe ornamenty.

Zamek Piastowski, zlokalizowany niedaleko rynku to najstarsza tego typu budowla w Polsce. Powstanie w tym miejscu pierwszego grodu datuje się na X wiek, dokładnie w 985 roku, za panowania Mieszka I. Zamek na nim zbudowano końcem XII wieku.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Koniecznie warto wspiąć się na szczyt wieży widokowej, z której rozpościera się piękna panorama miasta. Budowlę warto zwiedzać z przewodnikiem. Turyści mogą swobodnie zwiedzać dziedziniec zamkowy, pawilon z reliktami Kaplicy Romańskiej, wieżę św. Jadwigi z Zieloną Komnatą i wieżę św. Piotra z tarasem widokowym.

W samym centrum miasta znajdziemy piękny park miejski z wieloma urokliwymi miejscami – na jego terenie zlokalizowany jest stadion sportowy, muszla koncertowa, pomnik Śpiącego Lwa, mini-zoo i Palmiarnia.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News