Gdzie jechać na majówkę? W ostatnim czasie to pytanie zadaje sobie bardzo wielu Polaków, również tych, którzy nie podróżują zbyt często. W tym roku kalendarz nam sprzyja. Przy odpowiednim zaplanowaniu urlopu możemy w znaczący sposób wydłużyć weekend majowy i nasz wypoczynek. Z takiej okazji koniecznie trzeba skorzystać!
Spis treści
W tym artykule przedstawimy 10 pomysłów na majówkę. Na pewno znajdziecie coś dla siebie. Ostateczna decyzja o tym, gdzie jechać na majówkę zależy od indywidualnych preferencji i upodobań. Turystyka ma bardzo różne oblicza, dzięki czemu każdy może wybrać taką formę wypoczynku, która odpowie na wszystkie jego potrzeby.
Jeśli jeszcze nigdy nie podróżowaliście kamperem, gorąco zachęcamy do spróbowania. Wypożyczcie kamper i w drogę!
Ta forma turystyki ma wiele zalet. Podróżujesz tam, gdzie chcesz i kiedy chcesz, bez ograniczeń, rezerwacji i rozkładów jazdy. Spontaniczne zmiany planów są możliwe, gdyż każdego dnia możesz biwakować w innym miejscu. Kamper to Twój dom na kółkach, wyposażony w kuchnię, łazienkę i wygodne miejsca do spania. Pozwala uniknąć kosztów hoteli i restauracji.
Kampery do wypożyczenia znajdziecie na Booking Camper.
Jeśli macie ochotę na integrację i spędzanie czasu z innymi miłośnikami caravaningu to bardzo dobrym pomysłem będzie wybranie się na zlot. Bajkowy zlot odbywa się od 26 kwietnia do 5 maja 2024 roku w ośrodku „Bajka” w Grodźcu koło Ozimka. Organizatorami są Automobilklub Kędzierzyńsko-Kozielski oraz ACK Group.
Niektóre kempingi oferują specjalny program i dodatkowe atrakcje na majówkę, które opisaliśmy w tym artykule.
Jeśli szukacie dobrego kempingu, idealnie trafiliście. Mamy największą bazę kempingów w Polsce. Ponad 550 obiektów.
Skorzystaj z naszej bazy i znajdź idealny kemping.
Jeśli masz wybrany cel podróży najprościej będzie posłużyć się interaktywną mapą, która pozwoli zlokalizować kemping najbliżej interesującej Cię okolicy. Infrastruktura na wielu polskich kempingach w niczym nie ustępuje obiektom z Europy Zachodniej. Wiele polskich kempingów otrzymało wyróżnienia i nagrody przyznane przez międzynarodowe organizacje turystyczne.
Baza kempingów "Polskiego Caravaningu".
Najwyżej oceniane polskie kempingi wg. ASCI to:
Kilka lat temu narodził się coraz bardziej popularny trend turystyczny. Polega on na odwiedzaniu tych zakątków Polski, które znamy najmniej. Planowanie najlepiej zacząć od przyjrzenia się mapie. Okazuje się, że nawet doświadczeni turyści, znajdą na mapie własnego kraju tak zwane „białe plamy”, czyli miejsca, gdzie ich noga jeszcze nie postała. To właśnie owe nieznane zakątki wybieramy za cel wycieczki. Przed wyjazdem warto poczytać o tradycji regionu I wybrać kilka atrakcji, która najbardziej przypadną nam do gustu.
Wrażenia turystów, którzy podróżują metodą „białych plam na mapie” nie pozostawiają złudzeń, że to inspirujący pomysł.
Karolina:Podczas rozmowy ze znajomymi okazało się, że żadne z nas nie było na Pustyni Błędowskiej. Aż głupio Mamy w Polsce pustynię o powierzchni 33 km² i nikt z nas tam nie pojechał. Nadrobiliśmy. To naprawdę nietypowe miejsce i warto zajrzeć. Ciekawe na spacery i nietypowe zdjęcia.
Andrzej:
Od dziesięciu lat jeżdżę na Mazury i nigdy nie byłem nad Czarną Hańczą, czyli najgłębszym jeziorem w Polsce. Naprawiłem błąd i polecam. Bardzo ładne miejsce. Na odcinku rzeki Czarna Hańcza, poniżej jeziora, można wędkować, a w samym jeziorze żyje 17 gatunków ryb.
Czarna Hańcza na kajakach.
Jarek:
Dla mnie największym odkryciem była Dolina Baryczy. Stawy Milickie są tak ładne, że trudno to uchwycić na zdjęciach. Pierwszy raz w życiu obserwowałem ptaki. Kuchnia lokalna jest bardzo smaczna, polecam popływać kajakiem, a w Żmigrodzie są ciekawe ruiny Pałacu Hatzfeldów. Szczerze przyznaje, że przed wycieczką nie do końca wiedziałem, gdzie jest Dolina Baryczy.
Jeśli chcecie połączyć wypoczynek na łonie przyrody ze zwiedzaniem i spokojem, Mazury będą idealnym wyborem. W niektórych latach ten region Polski odwiedza blisko 3 miliony turystów. Mazury posiadają doskonałą infrastrukturę turystyczną oraz bardzo szeroką bazę kempingów i pól namiotowych. Wiele z mazurskich kempingów doczekało się prestiżowych nagród w konkursach i wyróżnień ze stron organizacji turystycznych.
Wykaz polecanych kempingów na Mazurach oraz ciekawe atrakcje w regionie opisaliśmy w tym artykule.
Mazurski kemping Kątno, Stare Jabłonki. Fot. baza "Polskiego Caravaningu".
Niektórzy turyści mają potrzeby odpocząć od zgiełku miast i nie chcą wypoczywać w tłumie. Trzeba pamiętać, że majówka jest tym okresem, kiedy na wyjazd decyduje się bardzo wiele osób. Przy korzystnej pogodzie w popularnych lokalizacjach turystycznych należy spodziewać się tłumów. Jeśli pragniesz odpocząć z dala od wszystkich, warto zwrócić uwagę na te regiony Polski, które nie cieszą się aż taką popularnością, jak np. Zakopane. Dobrym rozwiązaniem są małe, kameralne kempingi, biwaki w lesie, miejscówki na dziko i wybranie nieoczywistych kierunków.
Kemping Stawy Marcowe w Głuszycy. Fot. baza "Polskiego Caravaningu".
Możesz rozważyć Bieszczady, Puszczę Białowieską, Suwalski Park Krajobrazowy lub Bory Tucholskie. W powyższych regionach wędrówka po mniej znanych ścieżkach pozwoli Ci cieszyć się samotnością wśród przyrody. Góry Świętokrzyskie również oferują wiele spokojnych i odległych obszarów, gdzie można poczuć się jakbyś był sam wśród natury. Ze statystyk odwiedzin polskich parków narodowych wynika, że zdecydowanie najmniej turystów przyjeżdża do Narwiańskiego Parku Narodowego w województwie podlaskim.
Jeśli potrzebujesz poobcować z przyrodą i nie korzystać z infrastruktury turystycznej warto rozważyć biwakowanie na dziko.
Biwakowanie na dziko chętnie wybierają osoby, które pragną zaoszczędzić na wycieczce, eliminując z niej koszty kempingu oraz ceniący sobie kontakt z naturą, swobodę podróżowania i bardzo często zmieniający miejsce wypoczynku. Warto pamiętać, że w tak zwanych okresach wysokich (wakacje, pogodna majówka) we wszystkich obiektach turystycznych można spodziewać się większej liczby gości, a czasami również wyższych cen. Tego pragną uniknąć miłośnicy biwakowania na dziko.
Przy okazji przypominamy, że wszystkie bezpłatne parkingi lasów państwowych (zlokalizowane przez wjazdem do lasów) są dostępne dla przyczep i kamperów. Śmiało można z nich korzystać.
Osoby, którym udało się wydłużyć urlop przy weekendzie majowym mają możliwość swobodnego wyjazdu na tydzień za granicę. Od dawna zdecydowanie największą popularnością wśród polskich caravaningowców cieszy się Chorwacja, najchętniej wybierana na wakacyjne wyjazdy.
Najwyżej oceniane chorwackie kempingi to:
Kraje śródziemnomorskie na pewno zagwarantują ciepłą, słoneczną pogodę, nawet gdyby w Polsce kapryśna aura nie dopisała. Sporym zainteresowaniem turystów cieszą się Włochy, np. kempingi przy jeziorze Garda. Polecamy uwadze również Bałkany. Mniej popularne, ale posiadające liczne plusy: tańsze, bardziej „dzikie”, mniej oblegane i pełne naprawdę pięknych miejsc.
Kemping Čikat, Chorwacja. Fot. baza "Polskiego Caravaningu".
Nie wszyscy chcą zaszyć się w przysłowiowej głuszy i decydują na inną formę wypoczynku. Angielski termin „city break” oznacza krótki wyjazd, najczęściej weekendowy lub nie dłuższy niż 4 dni w celu zwiedzenia jednego miasta. Zazwyczaj podczas tego typu wypadów turyści korzystają ze wszystkiego, co miasto ma do zaoferowania. W dzień zwiedzają atrakcje, zabytki, muzea, wieczorami bawią się w klubach. Podczas wyjazdu ważne jest poznanie atmosfery miasta, lokalnej kultury, przysmaków, najciekawszych zakątków.
Majówka jest świetną okazją do city break lub połączenia city break z wypoczynkiem na łonie natury, po zakończeniu pierwszego, miejskiego etapu wycieczki.
Jeśli masz wydłużony urlop i ochotę pojechać za granicę, możesz wykorzystać majówkę do odwiedzenia naszych sąsiadów. Czechy, Słowacja i Niemcy to pakiet atrakcji, zarówno przyrodniczych, jak i ciekawych zabytków.
Bardzo często na city break turyści wybierają następujące miasta:
Dubrownik z lotu ptaka, fot. Luciann Photography, domena publiczna.
Wielu turystów wybiera się na Majówkę do Zakopanego. Jeśli również pragniecie wykorzystać ten czas, aby zwiedzić okolicę i pochodzić po Tatrach, zajrzyjcie do naszego artykułu, w którym opisaliśmy wszystkie kempingi w okolicy Zakopanego. Każdy znajduje się blisko szlaków i gwarantuje piękne widoki.
Wiosna w Tatrach. Fot. Tomáš Malík.
Miłośnikom górskich wędrówek warto polecić polskie parki narodowe, w których znajdują się wyjątkowo urokliwe szlaki: Babiogórski, Bieszczadzki, Gorczański, Gór Stołowych, Karkonoski, Magurski, Tatrzański.
Szczególnie warte polecenia to:
Jeśli nie jesteście miłośnikami górskich wycieczek warto rozważyć kajaki. Szczególnie godne polecenia są trasy w parkach narodowych. Wytyczono je w wyjątkowo urokliwych okolicach, między innymi w parkach takich jak: Narwiański, Wigierski i Biebrzański.
Podsumowując, trzeba podkreślić, że pomysłów na wyjazd jest bez liku. Mamy nadzieję, że opisane powyżej inspiracje pomogą wam znaleźć odpowiedź na pytanie, dokąd pojechać na majówkę.
Szerokiej drogi, miłego wypoczynku!