artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Bardzo wdzięczne moduły zabudowy

Bardzo wdzięczne moduły zabudowy

Czas czytania 4 minuty

Jak sprawić, by nawet 8-osobowe auto było jednocześnie domem na kołach? W modułach szybko przekształcających pojazdy użytkowe w namiastkę kamperów ćwiczy się sporo firm. A teraz do tego grona dołącza słoweńska marka Adria.

O tym, że kamper jest zminiaturyzowanym domem na kołach, a nie zwykłym samochodem dostawczym czy użytkowym, decyduje oczywiście zabudowa. Na stale umocowana zabudowa kempingowa ma swoje wady. Taki aranż okupiony jest sporą wagą, a też raz na zawsze definiuje przeznaczenie i układ wnętrza pojazdu.

Słowem, to co sprawdza się na pokładzie kamperów, nie będzie idealnym rozwiązaniem, gdy pojazdem bazowym jest nieduży van. To stąd popularność tzw. wkładów, które w prosty sposób, poprzez umieszczenie w bagażniku, zmienią twój samochód w komfortową sypialnię. Takie szuflady gwarantują zwykle pod uniesieniu tylnej klapy dostęp do kompaktowego modułu kuchennego.

A jak sprawić, by kompaktowe auto typu van zyskało walory domu na kołach? Taki przemyślany projekt, perfekcyjne dopasowany do wymiarów konkretnego modelu auta użytkowego prezentuje teraz słoweńska marka Adria.

Przepis na kampervana

Wybierz swój samochód podstawowy – najlepiej, gdy będzie to Citroën SpaceTourer po konwersji na cele caravaningowe, bo z podnoszonym dachem sypialnym. Dodaj do wnętrza dodatkowe, łatwe do rozłożenia łóżko na parterze, a też przenośne i modułowe elementy. Te ostatnie wykonane w kombinacji wzmocnionego materiału termoplastycznego (Symalite) i tkaniny Cordura są ultralekkie. Co ważne, Symalite stanowi alternatywę dla sklejki, cienkich warstw drewna tropikalnego, a tym bardziej cięższych płyt pilśniowych.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Takie odpowiednio sztywne moduły mają zaokrąglone rogi i łatwo je na postoju układać w stosy niczym klocki Lego. A za pomocą zintegrowanych uchwytów łatwo przenosić. Słowem, w ciągu kilku minut możesz je załadować i mieć wszechstronnego kampera lub rozładować i mieć minivana mieszczącego od pięciu do ośmiu osób lub bagażówkę.

Kwartet funkcjonalnych elementów

Żaden z czterech elementów nie wymaga specjalnej podłogi ani szyn do montażu. Największe wrażenie robi moduł o wymiarach 46 x 57 x 35 cm. To bardzo praktyczny zlewozmywak zintegrowany z 15-litrowymi kanistrami - na świeżą i ściekową wodę. Ten przenośny moduł skrywa elektryczną pompę wodną, a wylewkę kranu można wyjąć, by mieć prysznic zewnętrzny - a nie tylko miejsce do zmywania naczyń.

Drugi moduł to de facto torba, w której mieści się lodówka Dometic o pojemności 26 litrów. Ostatnie dwa elementy swoistego kwartetu są miejscem do przechowywania np. odzieży czy akcesoriów kempingowych. A gdyby i tego było mało, można dokupić materiałową szafkę podsufitową.

Prezentowany tu Citroën SpaceTourer mierzy zaledwie 4,95m długości. Bez przeszkód można mieć nawet osiem miejsc siedzących, by czterema modułami szczelnie wypełnić przestrzeń za trzecim rzędem foteli. Gdy ograniczyć załogę do 5 osób, można we wnętrzu pojazdu urządzić strefę wypoczynkową z centralnie umieszczonymi stolikami. A na postoju? Wszystkie moduły mają wytrzymałe pokrywy, więc wystarczy je wyjąć, by mieć np. trzy ławy i jeden stolik.

ReklamaBardzo wdzięczne moduły zabudowy   2
Fot. Adria


Michał Żak22.04.2024 zdjęć 7
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News