ReklamaBilbord Prenumerata

NIEZWYKŁOSTKI

3 miesiące temu  30.04.2020, ~ Administrator   

Jak możesz zdobyć paszport dla psa

Jak możesz zdobyć paszport dla psa

Twój pies również potrzebuje paszportu, aby towarzyszyć ci podczas zagranicznych wyjazdów.

Paszport dla psa jest niezbędny, jeśli chcesz zabrać swojego pupila w zagraniczną podróż. Przed podróżą musisz się również zapoznać z regulacjami poszczególnych państw, przez które będzie wiodła twoja trasa. Przepisy bowiem nawet wewnątrz Unii Europejskiej różnią się i różne wymogi stawiane są przed właścicielami psów. W Anglii, Irlandii, Szwecji czy na Malcie, oprócz paszportu dla psa wymagane są też zaświadczenia o leczeniu przeciw bąblowicy, tasiemcom i kleszczom oraz wykonanie badań krwi.

Szczepienia

Podstawowym warunkiem, bez którego nie otrzymasz paszportu dla psa jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Wykonasz je w przychodni weterynaryjnej. Szczepienie zaplanuj co najmniej trzy miesiące przed wyjazdem. Tyle bowiem czasu musi minąć, by szczepienie było uznane.

Mikrochip

Maleńki układ scalony stanowi podstawę do wydania paszportu, który uprawni cię do podróżowania z psem za granicę. Wszczepia się go pod skórę na szyi zwierzęcia. Zawiera 15-cyfrowy numer identyfikacyjny, który nadaje Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Ten numer następnie pozwoli ci na rejestrację psa w Ogólnopolskiej Bazie Danych na stronie www.identyfikacja.pl. To w razie zaginięcia psa w Polsce, ułatwi jego odnalezienie.

Paszport

Lista lekarzy weterynarii, którzy posiadają uprawnienia do wystawiania paszportu dla psa jest dostępna na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod adresem www.vetpol.org.pl/paszporty/. Co ważne, podczas kwalifikacji do wystawienia paszportu dla psa lekarz nie tylko ustali tożsamość czworonoga i sprawdzi ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie, ale również oceni jego stan zdrowia i – ewentualnie – zleci dodatkowe badania.

Paszport to nie wszystko

Na koniec przypomnijmy, że podróżowanie z psem oznacza też pewne ograniczenia. Z psem nie wejdziesz do muzeum, na większość plaż, do restauracji czy na tereny parków narodowych. Warto także wiedzieć, że nie wszystkie kempingi honorują czworonogi, więc warto wcześniej poszukać na ten temat informacji na ich stronie lub na forach caravaningowych.

opracował Dariusz Wołodźko
zdjęcia Tamas Laczko

Artykuł pochodzi z numeru 1(86) 2019 Polskiego Caravaningu

GALERIA ZDJĘĆ

Marina Piro i jej pies Odie od 2016 roku zwiedzają Europę minikamperem na bazie Renault Kangoo

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony