Reklama
Bilbord - bookingcamper

ABC CARAVANINGU

WYNAJEM KAMPERÓW

ponad rok temu  18.04.2020, ~ Bartłomiej Ryś   

Co trzeba wiedzieć jeśli chcesz wypożyczyć kampera

Caravaning nie stanowi tańszej alternatywy dla wyjazdów all inclusive. Wolność bowiem ma swoją cenę. Żeby ją poczuć, musisz wypożyczyć kampera i zapłacić.

W Polsce funkcjonuje obecnie około 170 wypożyczalni kamperów i przyczep. Przeważnie ich flota składa się z 3-5 pojazdów. Na rynku dominują kampery, tylko nieliczne oferują przyczepy. Jeśli planujesz wakacje w domu na kołach, czas najwyższy o tym pomyśleć i wypożyczyć kampera.

Określ swoje potrzeby

Na początku zrób caravaningowy rachunek sumienia i odpowiedz sobie na pytanie – w jaki sposób chcę spędzić wakacje. Jak długo będzie trwał wyjazd, dokąd pojedziesz, w jakim towarzystwie, czy daleko, czy blisko. Na koniec – jakich akcesoriów potrzebujesz. Do wyboru masz bagażnik na rowery, porządne ogrzewanie, wyposażenie kuchni, grill czy ekspres do kawy.

Wynajem kampera nie jest tani

Koszty wypożyczenia kampera wbrew pozorom, są bardzo duże. Nic dziwnego, przecież wypożyczalnia też chce zarobić. Zakup odpowiedniego pojazdu to dopiero początek wydatków. Musi on być przestronny, w miarę możliwości uniwersalny i przede wszystkim dobrze doposażony. Nikt nie wyobraża sobie najmu pojazdu kempingowego bez dużej lodówki, markizy czy sprawnego ogrzewania, poduszek, pościeli, chemii do toalety. Pojazd musi być też czysty, zatankowany, a wszelkie uszkodzenia powstałe podczas poprzednich wynajmów – od razu naprawione. Nie zapominajmy też o ludziach, którzy wydają nam samochód, odbierają go, serwisują, sprzątają, przygotowują dla następnych – to też kosztuje.

Ubezpieczenie

Kolejny wydatek to ubezpieczenie typu „rental”, które jest przeznaczone dla pojazdów pracujących w wypożyczalni. Obejmuje ono wszystko, łącznie z holowaniem pojazdu z najdalszych zakątków Europy, ale jest drogie. Roczny koszt to około 15 tys. złotych. To wszystko ma swoje przełożenie na cenę najmu.

Sezonowość

Im większe zapotrzebowanie na kampery, tym wyższa jest cena ich najmu. Sezon wysoki trwa zazwyczaj od początku czerwca do końca września. Wówczas licz się z wydatkiem ok. 450-500 zł netto za dobę za wypożyczenie kampera. Zdarza się, że wypożyczalnie do sezonu wysokiego zaliczają również majówkę, sylwestra i Wielkanoc. W niskim sezonie cena jest około 1/3 niższa. Wówczas też tańszy jest pobyt na kempingach.

Wyposażenie dodatkowe

Im nowszy, większy i lepiej doposażony kamper, tym droższy. Na cenę nie wpływa natomiast ilość miejsc do jazdy i spania. Nie daj się też nabrać na „tanie” oferty. Jeśli cena za dobę wynosi 250 zł koniecznie sprawdź cennik usług dodatkowych. Zazwyczaj trzeba wówczas dopłacić za pościel, sztućce, bagażnik na rowery, nawigację, butle z gazem, czyli wszystko to, co jest niezbędne na pokładzie takiego pojazdu. Po podsumowaniu kosztów może się okazać, że tańszą opcją będzie wypożyczenie kampera za 550 zł za dobę – nowy i ze wszystkimi udogodnieniami na pokładzie.

Rodzaj pojazdu

Zwróć uwagę na bazę, czyli samochód, na podstawie którego jest zbudowany kamper – jaki silnik pracuje pod maską, ile spala paliwa, jaką ma moc, jaka skrzynia biegów, czy jest dostępna klimatyzacja? Pamiętaj, że w trasie spędzisz sporo czasu, zwłaszcza jeśli planujesz objazdówkę po Europie. Musisz zadbać o komfort swojej jazdy!

Opłata serwisowa i dodatki

W cennikach wypożyczalni kamperów znajdziemy punkt mówiący o „opłacie serwisowej”, która wynosi od 150 do 300 zł. Zazwyczaj jest stała. Część firm z niej rezygnuje przy dłuższym wyjeździe. Co zawiera? Pełne przygotowanie do drogi. W ramach tej opłaty otrzymasz pojazd zatankowany paliwem i wodą, z pełnymi butlami gazowymi, chemią do toalety. Samochód jest też czysty, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Niektóre wypożyczalnie w tej cenie dorzucają wyposażenie dodatkowe w postaci np. sztućców czy garnków kuchennych. Co ciekawe, w niektórych ofertach jest punkt mówiący o tym, że opłata serwisowa obejmuje też szkolenie z obsługi kampera. Jest to o tyle dziwne, że to nie tylko obowiązek wypożyczalni, ale też gwarancja, że klient nie popsuje pojazdu wartego kilkaset tysięcy złotych.

Dodatki

To już kwestia indywidualna każdej wypożyczalni kamperów. Przekrój jest olbrzymi, począwszy od drobnostek, jak dodatkowy płyn do toalety czy zapas specjalnego papieru toaletowego, aż po grille gazowe, elektryczne, rozkładane stoliki i krzesła kempingowe, ekspresy do kawy. W niektórych firmach możesz wypożyczyć kampera na przykład z hakiem, z możliwością dodatkowego wynajęcia przyczepki z łodzią lub skuterem wodnym. Ofert jest bez liku, a wszystko tak naprawdę zależy od zasobności naszego portfela. W dodatkach trzeba również ująć cenę dojazdu lub podwiezienia wypozyczonego kampera. Większość firm oferuje też możliwość podstawienia kampera pod nasze drzwi, ale zazwyczaj każą sobie sporo za to płacić – od 50 gr/ km do nawet 2 zł/km.

Kaucja

Wynosi od 4 do 5 tys. złotych za pojazd i jest zazwyczaj zwracana od razu po jego zdaniu. Oczywiście pod warunkiem, że nic nie zostało uszkodzone. Pamiętaj, że niektóre firmy mogą potrącić określoną kwotę z kaucji w sytuacji, kiedy np. oddasz kampera bardzo brudnego, z niewypróżnioną kasetą toaletową i zbiornikiem na szarą wodę. Ta opłata może wynieść nawet 500 zł. Pamiętaj zatem, by dokładnie czytać warunki najmu - tam mamy wszystko, dokładnie opisane.

Ile to w sumie kosztuje?

Wypożyczenie kampera w sezonie wysokim na 7 dni kosztuje około 3500 zł. Do tego należy doliczyć opłatę serwisową i kaucję (5300 zł), co w sumie daje 8800 zł. Zwróć uwagę, że nie podaliśmy cen dodatków, choćby tych podstawowych typu: krzesła, stolik itp. Podajemy ceny netto, czyli w przypadku najmu prywatnego, a nie „na firmę”, trzeba do nich doliczyć 23% VAT. Większość wypożyczalni cenniki podaje również w kwotach netto, ale tajemnicą poliszynela jest możliwość negocjacji cen i zamiany kwot netto na brutto. Warto dzwonić i rozmawiać.

Wymogi formalne

Wypożyczyć kampera może praktycznie każdy, kto wpłaci kaucję, kwotę najmu i podpisze umowę. Kierujący pojazdem musi mieć prawo jazdy kategorii B. W Polsce nie ma wypożyczalni oferujących pojazdy cięższe niż 3500 kg, więc kategoria C nie jest potrzebna. Trzeba też mieć ukończone 26 lub 25 lat.

Drobnym druczkiem

Przed ostateczną decyzją uważnie przeczytaj zasady najmu zamieszczone w umowie. Co powinno cię szczególnie zainteresować? Przede wszystkim informacja o tym, do jakich krajów nie wolno wjeżdżać. Zazwyczaj są tam wymienione państwa objęte konfliktami zbrojnymi lub innym niebezpieczeństwem. Tam też jest informacja o tym, co robić w sytuacji wystąpienia szkód w pojeździe oraz o wszelkich opłatach dodatkowych, np. za wydanie pojazdu poza godzinami funkcjonowania wypożyczalni. Zazwyczaj jest też w niej zawarty punkt o konieczności wypróżnienia kasety toalety chemicznej i wody szarej przed zdaniem pojazdu. Niektóre wypożyczalnie informują o zakazie przekraczania określonej prędkości, np. 120 km/h. Nie jest tajemnicą, że pojazdy są monitorowane, więc ewentualne tłumaczenia zdadzą się na nic.

Autor: Bartłomiej Ryś

Artykuł pochodzi z numeru 1(86) 2019 Polskiego Caravaningu

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 124

 • 42
  ZADOWOLONY
 • 19
  ZASKOCZONY
 • 16
  POINFORMOWANY
 • 13
  OBOJĘTNY
 • 9
  SMUTNY
 • 20
  WKURZONY
 • 5
  BRAK SŁÓW

Komentarze (10)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~ Tomek 10 10 dni temu Żeby informacje były rzetelne, informuję piszącego i czytelników, że są wypożyczalnie w Polsce, które dysponują pojazdami o DMC powyżej 3,5 T na kat. C! Jest np. taka firma w Skawinie. Branżowy portal nie powinien strzelać takich baboli.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ MMS 9 25 dni temu Kaucja za wypożyczenie kampera powinna być blokowana na karcie bankomatowej a nie pobierana gotówką i kiedy kaucja spadnie do cen podobnych do wypożyczalni aut osobowych.....
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Zuzia . 7 11 miesięcy temuocena: 33%  Udzielę praktycznej rady każdemu mającemu zamiar wypożyczyć campera. Pierwszym pytaniem, jakie należy zadać w wypożyczalni to nie pytanie o cenę, a o wagę pojazdu. Nacisk należy położyć na rzetelną deklarację, a nie to co ma on w dowodzie rejestracyjnym. Rzadko się trafia żeby te dwie wartości były identyczne. Cyfrę odejmiemy od DMC pojazdu i mamy wiedzę czy nasze marzenia mogą się spełnić. Czy na wymarzone wakacje możemy zabrać: dwoje przyjaciół, trójkę dzieci, psa, pięć rowerów, kajak, trzy pary płetw do pływania, wiosła, dwie butle z gazem, namiot, dmuchany materac, trzy leżaki,trzy krzesełka, dwa parasole i parawan plażowy , lodówkę, kempingową, zapas jedzenia i picia dla piątki ludzi na miesiąc i wodę. Najlepiej ze 300 litrów, żeby nigdzie nie trzeba o nią prosić. Podejrzewam że czar pryśnie jak bańka mydlana, a marzenia rozpłyną się w otmentach absurdu.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ oset. 6 11 miesięcy temu Chciało by się powiedzieć : "A kto bogatemu zabroni?". Ale nie w tym rzecz. Artykuł poniekąd prezentuje portal, a więc jedno jak i drugie trąci amatorką. Kiku wypowiadających się poniżej zasygnalizowało meritum zagadnienia, ale całkowicie pominął je autor "poradnika dla amatora i entuzjasty camperingu". Wypożyczalnie "puszczają" się w interesy, które w obecnych czasach ( pomijam tu pandemię), robią się delikatnie mówiąc niepewne. Na razie, póki co, ten sposób spędzania wolnego czasu, szczególnie dla posiadaczy grubego portfela wydaje się być atrakcyjnym. Ale trzeba sobie zdawać sprawę z tego ( co pominięto w artykule! ), że obecne przepisy ideę tej jakże ciekawej formy turystyki skutecznie przygaszają. Chodzi oczywiście o wagę campera, która dotychczas bywała marginalizowana i bagatelizowana. Obecnie przekroczenie DMC ( z zasady 3,5 T) grozi dotkliwymi sankcjami finansowymi, lub wręcz zakazem kontynuowania jazdy. O tym w pierwszym rzędzie powinien wiedzieć każdy "camperowiec".
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ MarekD 5 ponad rok temu Rafał: Nie jestem hejterem. Jeżdżę przyczepami i kamperami po Europie od 1983 roku. Mieszkam na stałe poza Polską i wiem jak poważne pisma mówiące o turystyce campingowej prezentują kampery i przyczepy. W takich prezentacjach kładzie śię na pierwszym miejscu sprawy dotyczące DMC, ładowności itp. Zamieszcza się też listę z szacunkowymi wagami rzeczy i sprzętu zabieranego przez kamperowiczów, tak aby nie dosiatczony wypożyczający mógł sobie obliczyć co może zabrać na pokład i ile osób
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Radi 4 ponad rok temu W tym sezonie to będzie kamperowy BUM. Polacy w dniach wolnych i czasie wakacyjnym będą chcieli się odizolować od tłumów beztroskich urlopowiczów i będą szukali bezpiecznej formy wypoczynku niekoniecznie w zatłoczonych kurortach a taką możliwość daje im właśnie podróżowanie kamperem. Nie odpowiada mi miejsce w którym się zatrzymaliśmy to odpalam silnik i jadę dalej. To recepta na bezpieczny i udany wypoczynek zwłaszcza w tym sezonie.
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Rafał 3 ponad rok temuocena: 100%  MarekD - zawód hejter czy taki typ człowieka?
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ Wacek 2 ponad rok temu W tym sezonie to po polowa wypożyczalni pójdzie z torbami, bo każdy zdrowo myślący człowiek w tym sezonie nie wypożyczy kampera, życzę zdrowia a nie korony i wirusa
  oceń komentarz zgłoś do moderacji
 • ~ MarekD 1 ponad rok temuocena: 50%  Wypożyczane kampery mają do 3500kg DMC. A potem taki klient który zabierze nim rodzinę 2 plus 3 oraz teściową, do tego całą masę szpreju, płacze na autostradzie w Austrii, jak mu każą połowę wyładować, zostawić na drodze dzieciaki i wybrać między żoną a teściową. No ale wypożyczalni i tego co na ich zlecenie napisał ten "poradnik" to już nie obchodzi. swoje zarobili.
  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony