artykuły

wynajem-kamperowWYNAJEM KAMPERÓW
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Wypożyczalnie przyczep kempingowych oferują zazwyczaj przyczepy, do których holowania wystarczy prawo jazdy kat. B
  fot. Hobby Wypożyczalnie przyczep kempingowych oferują zazwyczaj przyczepy, do których holowania wystarczy prawo jazdy kat. B

Wypożyczalnie przyczep kempingowych – na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy

Czas czytania 3 minuty

Wypożyczalnie przyczep kempingowych i kamperów to miejsca, do których najlepiej udać się odpowiednio przygotowanym – zwłaszcza, jeśli chcemy wypożyczyć swój pierwszy dom na kołach. Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Prawo jazdy i wiek wypożyczającego

Bez względu na wielkość i rodzaj wypożyczalni, formalności przy wypożyczaniu są zazwyczaj bardzo podobne. Zacznijmy od tego, że przyczepę kempingową lub kampera może wypożyczyć praktycznie każdy, kto wpłaci kaucję, kwotę najmu i podpisze umowę – pod warunkiem, że ma ukończone 25 lat. Niezbędne jest również posiadanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy.

  • B – jeśli zamierzamy podróżować zestawem do 3,5 t dmc lub zestawem o dmc do 4250 kg (pod warunkiem, że przyczepa nie jest cięższa niż 750 kg). Kategoria B wystarczy również, aby prowadzić kampera do 3,5 t dmc, a głównie takie oferują wypożyczalnie.

  • B z dodatkowym uprawnieniem 96 – podnosi dmc zestawu do 4250 kg.

  • B+E, jeśli planujemy wypożyczyć przyczepę o dmc do 3,5 t.

Część firm umieszcza dodatkowo informację o minimalnym okresie posiadania prawa jazdy, zazwyczaj 2-3 lata.

Zapoznaj się z zasadami najmu

Znajdziesz je w umowie, która zostanie nam podsunięta do podpisu, a którą – zanim podpiszemy – powinniśmy przeczytać od A do Z. Dobrze, jeśli z umową możemy zapoznać się odpowiednie wcześniej, w domu – jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji. Wypożyczalnie przyczep kempingowych i kamperów zazwyczaj zamieszczają jej wzór na stronie internetowej lub facebookowym profilu – dla nas to sygnał, że firma nie ma nic do ukrycia.

Wypożyczalnie przyczep kempingowych

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę w takim dokumencie? Jeśli planujecie podróż poza granicę, koniecznie sprawdźcie, do jakich krajów nie możecie wypożyczonym pojazdem wjechać. Zazwyczaj są tam wymienione państwa objęte konfliktem zbrojnym lub innym niebezpieczeństwem. Jeśli chcemy ruszyć do Chorwacji, Włoch lub Austrii, żadna wypożyczalnia nie będzie robić problemu.

Drobnym druczkiem

W umowie znajdziecie również informacje o tym, co robić w sytuacji wystąpienia szkód w pojeździe oraz o wszelkich opłatach dodatkowych, np. za wydanie pojazdu poza godzinami funkcjonowania wypożyczalni. Zazwyczaj jest też w niej zawarty punkt o konieczności wypróżnienia kasety toalety chemicznej i wody szarej przed zdaniem pojazdu. Niektóre wypożyczalnie informują o zakazie przekraczania określonej prędkości, np. 120 km/h.

Jak widzicie, wypożyczalnie przyczep kempingowych i kamperów różnią się nieco od wypożyczalni „zwykłych” samochodów osobowych. Grunt, aby dokładnie zapoznać się z umową i cennikiem – reszta to przyjemność z odbytej podróży.


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News