artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia zadzwon
Zamek w Łęczycy
  fot. Wikipedia Zamek w Łęczycy

Zamek w Łęczycy

Czas czytania 3 minuty

Łęczyca jest niezwykle ważnym, historycznym, piastowskim miastem. Jeśli będziecie, podczas podróży kamperem, w jej pobliżu koniecznie tu zajedźcie. Nie zawiedziecie się mnogością ciekawych zabytków i okazałym, gotyckim zamkiem.

Zamek w Łęczycy, obecnie siedziba miejscowego muzeum, to twierdza, która w swojej długiej historii gościła wiele koronowanych głów. Twierdza wzniesiona przez króla Kazimierza Wielkiego – wielkiego budowniczego Polski, o którym historia wspomina, że „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”. Na zamku w Łęczycy często przebywali również inni królowie Polski: Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk i Zygmunt III Waza.

Zamek obecnie oczywiście można zwiedzać, i warto to zrobić, zwłaszcza, że zamkowe muzeum przechowuje wspaniałe zbiory, sięgające czasów średniowiecza. To głównie dokumenty cechowe, świadectwa, legitymacje, statuty oraz insygnia cechowe, również chorągwie i materiały ikonograficzne.

W muzeum zamkowym w Łęczycy obejrzymy także rękopisy, liczne dokumenty osobiste, świadectwa szkolne, a nawet rachunki dawnych mieszkańców miasta. Łęczycka placówka muzealna gromadzi nie tylko eksponaty zabytkowe z czasów średniowiecza. Możemy tu również zobaczyć pamiątkowe rzeczy z okresem okupacji hitlerowskiej. Warto zwrócić uwagę na niezwykle cenne przykłady korespondencji ze szpitalami Czerwonego Krzyża oraz korespondencję obozową.

Ziemia łęczycka to również niezwykle ciekawa i barwna historia jej mieszkańców, którą możemy poznać poprzez zabytki etnograficzne gromadzone na zamku w Łęczycy. Dział etnograficzny placówki umożliwia zwiedzającym niezwykłą podróż do świata tradycji, obyczajów oraz kultury dawnych mieszkańców ziemi łęczyckiej.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
Głównymi eksponatami były oczywiście tradycyjne, łęczyckie stroje ludowe noszone przez dawnych mieszkańców tego regionu. Obecnie zbiory muzeum w Łęczycy wzbogaciły się o dodatkowe elementy sztuki ludowej, takiej jak: malarstwo, rzeźbę, również interesujące narzędzia oraz sprzęty użytku codziennego.

Bardzo ciekawym działem jest ekspozycja wyposażenia historycznych wnętrz. Można tu obejrzeć meble z początku XX wieku, jak również meble gabinetowe pochodzą z XVIII i XIX wieku. Najstarszymi są bogato intarsjowane sekretarzyki z warsztatów polskich i niemieckich. Klasycystyczne biurko z ćwierćcylindryczną pokrywą z ok. 1800 roku, miało podobno należeć do generała Józefa Zajączka, Namiestnika Królestwa Polskiego z czasów Powstania Listopadowego.

Tak więc jeśli będziecie w pobliżu Łęczycy podczas swoich wojaży kamperem, nie omijajcie tego historycznego, zabytkowego miasta. Koniecznie tu zajrzyjcie, zaparkujcie kampera, udajcie się na zwiedzanie wspaniałego łęczyckiego zamku oraz jego wspaniałych eksponatów.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy