artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Łysa Góra – miejsce bardzo tajemnicze
  fot. wikipedia.org Łysa Góra – miejsce bardzo tajemnicze

Łysa Góra – miejsce owiane tajemnicą

Czas czytania 3 minuty

Łysa Góra – któż z nas nie słyszał o tym niezwykłym miejscu w Polsce? Wszak to tu snuje się legendy o sabatach czarownic i opowieściach o diabłach. Coś w tym musi być, ponieważ to wzniesienie było niegdyś świętym miejscem pogańskich Słowian. Jeśli będziecie podróżowali po regionie świętokrzyskim, koniecznie zajrzyjcie więc na Łysą Górę.

W Polsce mamy wiele takich miejsc, o których krążą różne legendy i ludowe podania. Jeśli podróżujecie kamperem po województwie świętokrzyskim, obierzcie kierunek na Łysą Górę.

To nie tylko zwykłe wzniesienie o wysokości prawie 600 metrów n.p.m. Na jej szczycie znajduje się wiele bardzo ciekawych rzeczy do obejrzenia.

Jednak ważna uwaga – Łysej Góry nie należy mylić z Łysicą – różnica jest znaczna i znacząca.

Łysa Góra była ważnym miejscem religijnych obrządków dla dawnych Słowian, którzy w dawnych czasach byli poganami – czcili więc drzewa czy właśnie góry i wzniesienia. Takim miejscem dawnych, niejasnych obecnie dla nas obrządków religijnych była Łysa Góra.

Według ustaleń historyków, właśnie na Łysiej Górze miało znajdować się religijne centrum Słowian. Czczono tu ważna dla Słowian bóstwa - Lelum i Polelum. To zaś oznacza, że na Łysej Górze przed wiekami musiała znajdować się pogańska świątynia. Niestety nie były one budowane z trwałych materiałów, a często były po prostu leśnymi gajami. Stąd właśnie nie ma dziś po takim obiekcie śladu.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Obecnie na szczycie Łysej Góry znajduje się Opactwo Benedyktynów, w którym przechowane są relikwie Krzyża Świętego. Dlatego górę nazywano również Święty Krzyż, a cały ten region wziął właśnie od tego nazwę - Góry Świętokrzyskie.

Opactwo Benedyktynów na Łysej Górze warto również zwiedzić – zgodnie z wieloma podaniami, mają tu się znajdować zmumifikowane szczątki księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Znanego nam z powieści i ekranizacji, czyli „Ogniem i Mieczem” Henryka Sienkiewicza. Książę wsławił się wieloma bojami z Kozakami w okresie Powstania Chmielnickiego.

Ważna informacja dla pieszych wędrowców. Łysa Góra jest dość łagodnym szczytem o wysokości 594 m n.p.m. Początek tu bierze niebieski szlak turystyczny, który prowadzi do Pętkowic.

Przez górę przechodzi również czerwony szlak turystyczny - Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniaków.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News