artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Ile kosztuje kamper? Tak szczerze…
  fot. Freepik

Ile kosztuje kamper? Tak szczerze…

Czas czytania 5 minut

Ile kosztuje kamper? To oczywiście kluczowe pytanie w sytuacji, kiedy zafascynowani relacjami znajomych czy internetowych vlogerów planujemy rozpocząć swoją przygodę z caravaningiem. Odpowiedź na to pytanie dla wielu może być zaskakująca. Caravaning nigdy nie był i chyba nigdy nie będzie tanią formą podróżowania. Można pół żartem powiedzieć, że kupujemy przecież samochód oraz mieszkanie, musi więc być drogo.

Ile kosztuje nowy kamper? Ceny

Złośliwi powiedzą, że kampery dzielimy na drogie i bardzo drogie. Warto jednak wiedzieć, z czego wynika ich rzeczywiście niemała cena. Za bazę kampera służy przecież fabrycznie nowe podwozie samochodu dostawczego określonej klasy. Dlatego ceną wyjściową dla producenta kampera jest już ten wydatek. Najpopularniejsze w caravaningu bazy to Fiat Ducato, Ford Transit, Peugeot Boxer, ale popularność zyskuje też Mercedes Sprinter. 

Zdecydowana większość kamperów posiada dopuszczalną masę całkowitą na poziomie 3,5 tony, dzięki czemu można je prowadzić posiadając prawo jazdy kat. B, a na autostradach czy parkingach często płacimy tak samo jak kierowcy aut osobowych. Niestety, wiąże się to jednak z tym, że producenci mają naprawdę niemałe wyzwanie, by w tej wadze z całą zabudową mieszkalną się zmieścić, a przy tym pozostawić jeszcze użytkownikom ładowność na przyzwoitym poziomie. Wymaga to dużych prac projektowych, dużo pracy ręcznej na montażu, zastosowania specjalnych materiałów. Wszystko to wpływa na cenę ostateczną. Skoro tanio już nie jest, trzeba zadbać o to, by płacący za kampera klient mógł liczyć w nim na wypoczynek na odpowiednim poziomie. Instalacje elektryczne, wodne, kanalizacyjne, gazowe – kamper jest domem na kołach, ze wszystkimi tego rozwiązania wadami i zaletami. Do wad zaliczyć na pewno możemy kwestie związane z wysoką ceną.

ReklamaIle kosztuje kamper? Tak szczerze…  1
Myślisz o nowym kamperze? Zobacz nasz katalog kamperów w którym możesz porównać poszczególne modele. 

Ceny nowych kamperów zaczynają się od ok. 300 tysięcy złotych brutto. Mówimy tu pojazdach w podstawowej wersji wyposażenia, raczej od producentów klasy budżetowej. Za pojazd ze średniej półki z dobrym wyposażeniem zapłacić musimy ok. 400 tysięcy złotych. Na branżowych targach czy konferencjach dobrze wyposażone kampery w cenie 450 tysięcy złotych brutto nie tylko nikogo nie dziwią, ale wręcz oceniane są jako stosunkowo przystępne. 

Ile kosztuje kamperFot. Robert Błaszczak, Pxhere. 

Oczywiście, sky is the limit. Na rynku są dostępne kampery w cenach siedmiocyfrowych. Są to już potężne jednostki, do których prowadzenia potrzebujemy prawa jazdy kat. C. Na wysoką cenę tych pojazdów ma też wpływ akcyza. Pamiętajmy, że jeśli silnik naszego kampera ma pojemność większą niż dwa litry, zapłacimy aż 18,6% wartości pojazdu. Jeśli silnik tej pojemności nie przekracza, obowiązuje nas akcyza na poziomie 3,1%. Chętnie wybierane są więc kampery z mniejszymi silnikami, jak wspomniany Ford Transit, Mercedes Sprinter czy VW Crafter.

Ile kosztuje kamper używany? Ceny

Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, tak i w caravaningu rynek wtórny działa bardzo prężnie. Raporty Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego potwierdzają, że rośnie import używanych kamperów do Polski z krajów zachodnich. Najczęściej importujemy kampery na bazie Fiata Ducato (w pierwszym kwartale tego roku było ponad 400 takich pojazdów). Bardzo dobrze trzyma się też krajowy rynek kamperów używanych. 

ReklamaIle kosztuje kamper? Tak szczerze…  3
Ceny uzywanych kamperów są oczywiście zróżnicowane. Przyjęło się, że za używanego kampera, którym można będzie w sposób przystępny podróżować, należy zapłacić co najmniej 30 tysięcy złotych. Mówimy tu jednak o egzemplarzach bardzo leciwych, w stanie technicznym, który z pewnością nie będzie dla wielu zadowolający. Za pojazd, w którym będziemy mogli czuć się komfortowo, a także bezpiecznie podróżować, zapłacić trzeba ok. 100 tysięcy złotych. 

To oczywiście bardzo „luźne” widełki cenowe, bo na cenę wpływa nie tylko wiek pojazdu, ale też jego marka, stan techniczny, przebieg. Warto przy wyborze takiego pojazdu skorzystać z pomocy zarówno osoby doświadczonej w caravaningu (zwracajmy uwagę na szczelność zabudowy!), jak i oczywiście mechanika samochodowego – kupujemy przecież także samochód, o czym trzeba pamiętać.

Kampervany - lekarstwo na "drogo"

Na koszt zakupu kampera możemy spojrzeć jednak inaczej w sytuacji, kiedy zdecydujemy się na model, który będzie jednocześnie naszym pojazdem codziennym, jedynym autem w rodzinie. Oferta tego typu pojazdów cały czas rośnie. Chodzi oczywiście o kampervany (hit sprzedaży w ostatnich latach na rynkach zachodnich), ale nawet jeszcze mniejsze pojazdy typu VW California i inne pochodne. Takie jak testowany przez jakiś czas temu Globevan – kamper na co dzień!

Inną szansą na to, by na dość wysokie ceny kamperów spojrzeć nieco bardziej przystępnym okiem, są wspomniane już pojazdy używane.


Piotr Łukaszewicz04.08.20230
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News