artykuły

przeglad-rynkuPRZEGLĄD RYNKU
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Kampery używane – ile tak naprawdę kosztują?

Kampery używane – ile tak naprawdę kosztują?

Czas czytania 5 minut

Kampery używane od lat wzbudzają coraz większe zainteresowanie kupujących. Mogłoby się wydawać, że zakup używanego pojazdu to idealny sposób na to, aby nie wydać majątku i zarazem cieszyć się z korzyści płynących z posiadania domu na kołach. Czy faktycznie tak jest? Częściowo tak, ale trzeba pamiętać, że nie da się kupić idealnego kampera za przysłowiowe grosze. Używane również nie są tanie. Nawet trzydziestoletni pojazd z pełnym wyposażeniem może kosztować 70-80 tysięcy złotych. Nie brakuje ofert sprzedaży pojazdów używanych (!), na które trzeba przygotować kwotę siedmiocyfrową.

Szukasz używanego kampera? Sprawdź nasze ogłoszenia.

Polski i światowy rynek

Sprzedaż kamperów używanych to dynamicznie rosnąca gałąź branży moto. Ostatnie lata w Polsce, a szczególnie okres pandemii, wiążą się z wysokim wzrostem sprzedaży nowych kamperów, który w oczywisty sposób przekłada się na rynek wtórny. Kiedy zamknięto hotele, wielu Polaków zdecydowało się na zakup domu na kołach, by móc swobodnie i bezpiecznie podróżować. Rodzimi dilerzy informowali o rekordowych wynikach sprzedaży. Nie wszyscy nowi posiadacze złapali jednak bakcyla i szybko wystawili na sprzedaż swoje pojazdy. Na fali pandemicznej popularności powstało również sporo niewielkich wypożyczalni. Niektóre nieco przeszacowały rynek i dziś sprzedają część floty. Oferta sprzedaży używanych kamperów jest bogata, gdyż dochodzi do niej zakrojony na niemałą skalę import kamperów z krajów zachodnich, analogiczny jak w przypadku samochodów osobowych.

Ile kosztują kampery używane?

Bądźmy szczerzy: kampery nigdy nie były i nigdy nie będą tanie. Te pojazdy cieszą się wysoką tzw. wartością rezydualną, co oznacza, że z upływem lat ich wartość nie spada szybko. Volkswagen Samochody Dostawcze policzył kiedyś, że wartość rezydualna kamperów w porównaniu do pojazdów dostawczych na tej samej bazie jest wyższa nawet o kilkanaście procent.

Do wysokiej wartości rezydualnej dodajmy wysoką cenę startową (dziś trudno znaleźć nowego kampera półzintegrowanego w cenie brutto poniżej 300 tysięcy złotych) i już wiemy, dlaczego na świetne okazje w świecie używanych kamperów raczej liczyć nie możemy.

Kampery używane – ogłoszenia

Jeśli szukacie używanych kamperów musicie przejrzeć Ogłoszenia w naszym portalu.

Znajdziecie tam wiele zróżnicowanych ofert, zarówno od firm profesjonalnie zajmujących się sprzedażą kamperów, jak i osób prywatnych. Dostępne są modele różnych marek, co oczywiście determinuje cenę. Podobnie jak w świecie samochodów, tak i w kamperach, są marki budżetowe, jak i marki klasy średniej oraz klasy premium. Oczywiście, za marką idzie cena, ale za nią często komfort mieszkania czy solidność zastosowanych rozwiązań, których znaczenie rośnie wraz z wiekiem kampera.

W ogłoszeniach nie brakuje ofert bardzo dobrych kamperów 2-3 letnich w cenie ok. 300 tysięcy złotych, a więc takiej, za jaką dziś można kupić fabrycznie nowy pojazd, ale niższej klasy. W naszej sekcji ogłoszeń znajdziecie również używane pojazdy wysokiej klasy (np. kamper zintegrowany Hymer-Eriba B-Klasse MasterLine I 780 w cenie 990 tysięcy złotych) oraz znacznie tańsze pojazdy.

kampery używane

ReklamaKampery używane – ile tak naprawdę kosztują? 3
Przed zakupem kampera należy odpowiedzieć na jedno kluczowe pytanie: czy wolicie używany pojazd klasy wyższej czy nowy klasy niższej w tej samej cenie? Trzeba również wziąć pod uwagę kwestie wyposażenia pojazdu.

Za podejrzanie niską ceną używanego kampera może kryć się wiele pułapek, takich jak niepełne wyposażenie aneksu kuchennego czy braki w instalacji wodnej lub gazowej. Wiadomo, że zakup samochodu używanego nie jest łatwym zadaniem. Zakup używanego kampera jest jeszcze trudniejszy. Musimy dokładnie przyjrzeć się kwestiom technicznym samego podwozia (silnik, zawieszenie), jak i części mieszkalnej. Kupujemy bowiem samochód i dom jednocześnie.

Najtańsze kampery używane

W internecie można znaleźć kampery używane w cenie poniżej 10 000 zł, ale są to pojazdy praktycznie bez wyposażenia (brak ogrzewania, lodówki) oraz bez dowodu rejestracyjnego, w opłakanym stanie technicznym. Nadają się raczej do postawienia na działce niż wyjazdu w trasę.

Pojazdy, które można uczciwie nazwać kamperami i w taki sposób je traktować, zaczynają się od kwoty ok. 20 tysięcy złotych. Mówimy tu jednak o stosunkowo mocno zniszczonych egzemplarzach, często sprowadzonych zza granicy, z nieznaną historią. Oczywiście są to kampery w wieku powyżej 30 lat. Mogą sprawiać niemiłe niespodzianki. Czasami poważna usterka bywa mniej lub bardziej umiejętnie zatuszowana i wychodzi dopiero w praniu.

Niektóre pojazdy mogę wymagać dodatkowych napraw, przebudowy lub innych inwestycji, dlatego przed zakupem należy dokładnie oszacować ich koszty. Rzecz może w znaczący sposób podnosić wysokość wydatków, a w skrajnym przypadku zakup stanie się nieopłacalny. Jeśli koszty doprowadzenia kampera do zadowalającego stanu technicznego są bardzo wysokie, warto rozważyć zakup egzemplarza, który nie wymaga aż tak potężnych nakładów. 

kampery używane

Na pojazd używany, od którego możemy oczekiwać przyzwoitego stanu, sprawności technicznej i kompletnego wyposażenia, trzeba przeznaczyć od 50 tysięcy złotych w górę. W cenie do 100 000 zł można kupić sprawny technicznie kamper (produkowany w latach dziewięćdziesiątych lub w latach dwutysięcznych) w zadowalającym stanie i bez niespodzianek.

Zobacz też:

W artykule wykorzystano grafiki: fot. Daniel J. Schwarz (Unsplash); sekcja ogłoszeń serwis PC; ot. Lucas Favre (Unsplash).


Piotr Łukaszewicz02.06.2023
Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News