W ciągu ostatnich kilku lat znacząco wzrosła w Polsce popularność caravaningu. NOCO radzi, aby na listę wyposażenia domów na kołach wpisać niezawodne urządzenie rozruchowe. Przypadki wyczerpania akumulatora podczas postojów zdarzają się bardzo często, a booster jest znakomitym zabezpieczeniem przed takimi niespodziankami.
Niezależnie od tego czy chodzi o kampera czy wakacje z przyczepą kempingową, prąd jest podczas podróży towarem deficytowym. Po pierwsze, nie wszystkie pola kempingowe dysponują dogodnym złączem zasilającym. Po drugie – nie zawsze miejscem postoju jest obszar do tego specjalnie przystosowany.
Owszem, coraz więcej kamperów i zestawów ma dodatkowy magazyn energii, rośnie popularność dachowych paneli solarnych, ale mimo wszystko zdarza się, że jakieś odbiorniki są zasilane właśnie z akumulatora rozruchowego. Wystarczy wówczas kilka godzin pracy oświetlenia, zasilania sprzętu elektronicznego lub najzwyklejsze pozostawienie włączonych świateł, aby na drugi dzień rano znaleźć się w poważnych tarapatach.
Rozwiązaniem takich problemów jest dobry booster, czyli urządzenie do awaryjnego uruchamiania silnika z rozładowanym akumulatorem.
Zawsze gotowy, booster działa automatycznie
Markowe produkty, takie jak np. NOCO mogą pozostawać w stanie naładowania nawet przez kilka miesięcy, by w potrzebie zasilić rozrusznik. To urządzenia uniwersalne, z bardzo wysokim poziomem automatyki działania.
Po podłączeniu booster NOCO rozpoznaje układ, do którego został wpięty i automatycznie dopasowuje do niego swoje parametry działania. Jest także zabezpieczony przez przypadkowym, odwrotnym podłączeniem przewodów o co przecież nietrudno, jeśli panują warunki polowe, brakuje światła, a kierowca i jego rodzina są lekko zestresowani.
Dobierz booster do pojemności silnika
W gamie NOCO boostery dobiera się w prosty sposób - do pojemności silnika. Poszczególne modele gamy spełniają wymagania silników benzynowych/wysokoprężnych o pojemnościach odpowiednio do 6.5/4.0; 7.0/4.5; 8.5/6.5 oraz 10.0/8.0 litra. Oczywiście możliwe jest także bardziej szczegółowe dopasowanie parametrów - na podstawie natężenia prądu rozruchowego. W przypadku NOCO popularne zakresy to 1250A, 1750A, 2500A i 4250A.
Duży zapas mocy i szybkie ładowanie
Boostery NOCO są wyposażone w akumulatory litowo-jonowe. Dzięki nim łączą dużą pojemność z niewielkimi gabarytami. W praktyce większa pojemność oznacza więcej możliwych prób rozruchu. Urządzenia NOCO idealnie nadają się do caravaningu, ponieważ wyposażono je w funkcję override. Oznacza to, że zadziałają nawet w przypadku bardzo głębokiego rozładowania akumulatora, a zatem wtedy, kiedy inne boostery „widząc anomalie w układzie” - nie podejmują pracy.
Ze względów bezpieczeństwa funkcja override jest wybierana ręcznie (dla ochrony obwodu elektrycznego pojazdu). Boostery NOCO potrzebują około godziny do pełnego naładowania (w przypadku topowych modeli ten czas może być nieco dłuższy). Można je doładowywać również podczas jazdy samochodem przez gniazdo zapalniczki, tak aby były zawsze gotowe, kiedy zajdzie potrzeba.
Solidna budowa, funkcje dodatkowe
Boostery NOCO wykonano bardzo solidnie, a to duża zaleta podczas ich przewożenia. Dla przykładu – seria X spełnia również ponadprzeciętne wymagania i jest wyposażona w specjalne obudowy odporne na zabrudzenia, zalanie i uszkodzenia mechaniczne. Większość współczesnych boosterów służy jednocześnie jako powerbanki, niektóre mają także inne funkcje, takie jak np. latarka, które mogą przydać się w podróży. Jeśli jest to dla kogoś istotne, powinien zwrócić uwagę na to czy odpowiada mu np. rozkład i liczba oraz rodzaj gniazd. Boostery mogą oczywiście współpracować z rozdzielaczami i przejściówkami.
- Dla NOCO bezpieczeństwo użytkowania jest priorytetowe. Nasze rozwiązania maksymalnie redukują zagrożenia wynikające z nieprawidłowego użytkowania. To może okazać się kluczowe podczas sytuacji awaryjnych w czasie wakacyjnych podróży - podkreśla Sławomir Gosławski z firmy NOCO.Fot. NOCO Company