artykuły

PRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - fajny kamper 14.01-31.01 Sebastian
Zapora w Niedzicy
  fot. wikipedia.org Zapora w Niedzicy

Zapora w Niedzicy

Zapora w Niedzicy jest najwyższą w Polsce zaporą ziemną o wysokości 56 metrów. Na koronie zapory znajduje się deptak, którym w ciepłe letnie dni spacerują tłumy urlopowiczów. Można tu zjeść lody i inne przekąski podziwiając piękną okolicę, jezioro i Zamek w Niedzicy.

Zbiornik Czorsztyński powstał w celu obniżenia kulminacji powodziowych i zwiększenia przepływów minimalnych w Dunajcu i Wiśle, a także wykorzystania energetycznego potencjału wody.

Mieści on 232 mln m³ wody, powierzchnia zalewu to 1226 ha, a jego głębokość przed zaporą w normalnych warunkach wynosi 42 m.

Wysokość zapory to 56 m, długość: 404 m. Zbudowana została z wykorzystaniem 1,7 mln m³ miejscowego żwiru.

Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna wyposażona w 2 turbiny odwracalne typu Deriaza o mocy nominalnej 2 x 46 MW.

Waga jednego hydrozespołu - turbiny wraz z generatorem wynosi 250 t. Budynek elektrowni o kubaturze 171 tys. m³ jest posadowiony 40 m pod ziemią - posiada 7 kondygnacji. Woda doprowadzona jest ze zbiornika do elektrowni dwoma wydrążonymi w skale sztolniami o średnicy 7 m.

Dostępne do zwiedzania z przewodnikiem są pomieszczenia technologiczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także podziemny tunel - galeria kontrolna zapory poprowadzona w skale, 50 m pod wodą i nasypem zapory.

Zapora znajduje się kilkaset metrów od zamku niedzickiego. Turyści zmotoryzowani mogą zaparkować samochody na miejscach parkingowych przy drodze, pomiędzy zamkiem a zaporą.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicyJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW