Zapora znajduje się na Zbiorniku Czorsztyńskim, obok którego góruje wspaniały zamek. Ten hydrotechniczny obiekt myśli technologicznej to również świetny punkt widokowy na przepiękną okolicę, akwen oraz starodawną czorsztyńską twierdzę.
Zapora w Niedzicy to jedno z miejsc w regionie polskich Tatr, które jest chętnie odwiedzane przez turystów. Przyjezdnych ciągnie nie tylko możliwość podziwiania przepięknej okolicy w wysokości tego hydrotechnicznego obiektu, ale również obok akwenu Czorsztyńskiego zlokalizowane są dwa średniowieczne zamki, które można podziwiać ze szczytu zapory. Ponadto tu obok obiektu znajduje się niewielki, turystyczny port – tam zaś można wsiąść do niewielkiego stateczku (jeden z nich napędzany kołami wodnymi) i udać się w rejs po Zbiorniku Czorsztyńskim lub przepłynąć akwen do drugiej, będącej już w ruinie, twierdzy.
Wróćmy jednak do samej zapory, ponieważ jest niezwykle ciekawym obiektem regulującym poziom wody w akwenie czorsztyńskim. Warto wiedzieć, że zapora w Niedzicy to najwyższy tego typu obiekt hydrotechniczny w Polsce. Wnosi się na wysokość 56 metrów. Natomiast na jego szczycie ulokowano wygodny i szeroki deptak, którym można spokojnie spacerować, przy okazji podziwiając piękno okolicy i czorsztyński zamek, który góruje nad akwenem zbiornika.
Zbiornik Czorsztyński powstał w celu obniżenia kulminacji powodziowych i zwiększenia przepływów minimalnych w dwóch górskich rzekach: Dunajcu i Wiśle, a także wykorzystania energetycznego potencjału wody. Dlatego poniżej zapory wybudowano tu również elektrownię wodną, którą wyposażono w dwie turbiny.
Jeżeli jesteście ciekawi, jak funkcjonuje w technicznym aspekcie zapora na zbiorniku czorsztyński i jak działa ta niewielka elektrownia wodna, może wejść do jej środka – oczywiście koniecznie wraz z przewodnikiem. Obejrzymy tam pomieszczenia technologiczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także podziemny tunel, którym można poruszać się w środku zapory.Ważne wskazówki dotyczące dojazdu, szczególnie jeśli podróżujecie kamperem.
Jeżeli chodzi o parkingi samochodowe, nie warto podjeżdżać pod samą zaporę czy zamek. Nie znajdziecie tu raczej wolnych miejsc, a manewrowanie wąskimi uliczkami otaczającymi zaporę i zamek jest mocno ryzykowne. Lepiej kampera czy samochód osobowy pozostawić na dużym parkingu na drodze dojazdowej do zapory.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!