artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Camper Caravan Show Expo 2023
Zapora w Niedzicy
  fot. wikipedia.org Zapora w Niedzicy

Zapora w Niedzicy

Czas czytania 3 minuty

Zapora znajduje się na Zbiorniku Czorsztyńskim, obok którego góruje wspaniały zamek. Ten hydrotechniczny obiekt myśli technologicznej to również świetny punkt widokowy na przepiękną okolicę, akwen oraz starodawną czorsztyńską twierdzę.

Zapora w Niedzicy to jedno z miejsc w regionie polskich Tatr, które jest chętnie odwiedzane przez turystów. Przyjezdnych ciągnie nie tylko możliwość podziwiania przepięknej okolicy w wysokości tego hydrotechnicznego obiektu, ale również obok akwenu Czorsztyńskiego zlokalizowane są dwa średniowieczne zamki, które można podziwiać ze szczytu zapory. Ponadto tu obok obiektu znajduje się niewielki, turystyczny port – tam zaś można wsiąść do niewielkiego stateczku (jeden z nich napędzany kołami wodnymi) i udać się w rejs po Zbiorniku Czorsztyńskim lub przepłynąć akwen do drugiej, będącej już w ruinie, twierdzy.

Wróćmy jednak do samej zapory, ponieważ jest niezwykle ciekawym obiektem regulującym poziom wody w akwenie czorsztyńskim. Warto wiedzieć, że zapora w Niedzicy to najwyższy tego typu obiekt hydrotechniczny w Polsce. Wnosi się na wysokość 56 metrów. Natomiast na jego szczycie ulokowano wygodny i szeroki deptak, którym można spokojnie spacerować, przy okazji podziwiając piękno okolicy i czorsztyński zamek, który góruje nad akwenem zbiornika.

Zbiornik Czorsztyński powstał w celu obniżenia kulminacji powodziowych i zwiększenia przepływów minimalnych w dwóch górskich rzekach: Dunajcu i Wiśle, a także wykorzystania energetycznego potencjału wody. Dlatego poniżej zapory wybudowano tu również elektrownię wodną, którą wyposażono w dwie turbiny.

ReklamaŚródtekstowy - Camper Caravans Salon 2023 16.08-29.10 Sebastian
Jeżeli jesteście ciekawi, jak funkcjonuje w technicznym aspekcie zapora na zbiorniku czorsztyński i jak działa ta niewielka elektrownia wodna, może wejść do jej środka – oczywiście koniecznie wraz z przewodnikiem. Obejrzymy tam pomieszczenia technologiczne elektrowni wraz z urządzeniami do produkcji prądu, a także podziemny tunel, którym można poruszać się w środku zapory.

Ważne wskazówki dotyczące dojazdu, szczególnie jeśli podróżujecie kamperem.

Jeżeli chodzi o parkingi samochodowe, nie warto podjeżdżać pod samą zaporę czy zamek. Nie znajdziecie tu raczej wolnych miejsc, a manewrowanie wąskimi uliczkami otaczającymi zaporę i zamek jest mocno ryzykowne. Lepiej kampera czy samochód osobowy pozostawić na dużym parkingu na drodze dojazdowej do zapory.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News