artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - dethleffs 04.06-30.06 Sebastian
Zamek w Ojcowie
  fot. flickr.com Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie

Czas czytania 3 minuty

Podróżując kamperem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej koniecznie musicie obejrzeć średniowiecze zamki na szlaku Orlich Gniazd. Na pewno zwróćcie uwagę na twierdzę w Ojcowie.

Zamek w Ojcowie to obecnie ruiny zamku, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Ojców w województwie małopolskim. Twierdza zlokalizowana jest na Górze Zamkowej na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Koniecznie musicie dotrzeć do tego miejsca.

Zamek w Ojcowie stoi na historycznym miejscu, gdzie we wczesnej epoce żelaza znajdowała się osada kultury łużyckiej. Uległa jednak zniszczeniu prawdopodobnie przez najazd Scytów.

Zamek w tym miejscu wzniesiono z nakazu Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV w. Wówczas polski król budował kamienne twierdze na granicach ówczesnego państwa polskiego.

Nietypowa nazwa zamku – „Ojciec” wzięła się prawdopodobnie przez samego króla, na pamiątkę walki o tron krakowski jego ojca, króla Władysława Łokietka. W okolicznych jaskiniach walczący o tron Władysław Łokietek znalazł schronienie.

Zamek w Ojcowie obecnie należy do Ojcowskiego Parku Narodowego. Od wielu lat kierownictwo Parku podejmowało starania o realizację prac remontowych tej historycznej twierdzy. Do tej pory zrealizowano wiele prac odtworzeniowo–remontowych zamku, w tym remont wieży bramnej, położenie nowej elewacji murów, wymiana gontu dachu oraz remont baszty obronnej, do tej pory nie udostępnianej turystycznie.

Jedną z głównych prac było odtworzenie nieistniejącej od czasów świetności zamku drewnianej zabudowy wnętrza wieży – z renowacją drewnianych schodów i podłóg na dwóch kondygnacjach. Dokonano wymiany także zniszczonego pokrycie dachu, osadzono okna w istniejących dotychczas otworach okiennych oraz wyposażono jej wnętrze w multimedialną ekspozycję, w ramach której wyświetlany jest między innymi film o historii tego zamku.

ReklamaZamek w Ojcowie 1
Jak zapewniają opiekunowie zamku, ekspozycja będzie sukcesywnie uzupełniana o kolejne elementy wyposażenia: repliki broni, zbroi oraz wystawy czasowe. Oprócz tych wszystkich prac na terenie zamku wykonano na zboczu stalowe schody wejściowe do baszty, stalowy pomost widokowy nad ruinami części mieszkalnej zamku oraz nowy punkt kasowy.

Zamek od wielu lat jest odpłatnie udostępniany turystycznie.

Jeżeli będziecie poruszali się kamperem w tym regionie Polski, koniecznie ruszcie w kierunku szlaku Orlich Gniazd. Imponujące, potężne zamki, choć często obecnie w ruinie, zachęcają do zwiedzania i penetrowania okolic – zwłaszcza, że możecie połączyć w tym wypadku spacer z oglądaniem ciekawych pozostałości historii naszego kraju.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News