artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Zamek w Niedzicy – twierdza z tajemnicami
  fot. wikipedia.org Zamek w Niedzicy – twierdza z tajemnicami

Zamek w Niedzicy – twierdza z tajemnicami

Dziś to pięknie zlokalizowany obiekt spełniający również funkcję hotelu i muzeum. Niegdyś jednak pełnił funkcje obronne i strażnicze na granicy z Węgrami. Zamek skrywa wiele ciekawych tajemnic, jak chociażby odnalezione właśnie tu przedmioty należące do kultury Inków – ludu Ameryki Południowej.

Zamek początkowo stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską. W roku 1470 przeszedł w ręce rodu Zapolyich, następnie, przez okres ponad 60 lat w posiadanie Łaskich (Hieronima, a następnie jego syna Olbrachta). W roku 1858 zamek w Niedzicy przejął kolejny węgierski ród Salamonów. Po zakończeniu I wojny światowej zamek znalazł się na terytorium Polski.  Od 1948 prowadzono na zamku prace restauracyjne i częściową odbudowę.

Ciekawostką zamku jest odnalezione, podobno tuż po II wojnie światowej, inkaskiego "kipu" - rodzaju zapisu informacji pismem węzełkowym, które zawiera ponoć informacje o ukrytym skarbie.

Zamek w Niedzicy "wystąpił" m.in. w serialu telewizyjnym "Janosik" oraz "Wakacje z duchami". W połowie lat pięćdziesiątych XX wieku kręcono tutaj zdjęcia do filmu "Zemsta" na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Zamek jest również "bohaterem" książki przygodowej pt. "Ciotka, licho i niedzickie zamczycho".

Dzisiaj zamek to obiekt muzealno-hotelowo-gastronomiczny i jest ważną atrakcją województwa małopolskiego.

Na zamku mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. W części muzealnej warto zwiedzić komnaty Salamonów, wyposażone w przedmioty z XVI-XIX w. Drewniane schody prowadzą na taras widokowy. Przez koleją bramę wiedzie wejście do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice oraz więzienie - tu obejrzymy historyczną salę tortur. Natomiast w Izbach Pańskich na zamku górnym obejrzymy salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy