artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Zamek w Lublinie
  fot. flickr.com Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Czas czytania 4 minuty

Lublin na pewno warto zwiedzić, jeśli podróżujecie kamperem po wschodniej Polsce. To wielowiekowe miasto może poszczycić się wspaniałymi zabytkami i niesamowitym klimatem. Koniecznie również odwiedźcie górujący nad miastem lubelski zamek – miejsce o wielkiej historii.

Zamek Lubelski jest symbolem nie tylko architektonicznym, ale również historycznym miasta. Sama historia tego obiektu jest niezwykle ciekawa, a swoje początki może mieć nawet w VI wieku. Prawdopodobnie w tym miejscu wówczas funkcjonowała wczesnośredniowieczna osada. Od XII wieku urzędował tu kasztelan. Natomiast w XIII wieku wybudowano wieżę zwaną donżonem, która przetrwała do dziś.

O budowie w tym mieście obronnego zamku zdecydowało tragiczne wydarzenie z historii Lublina. W 1341 r. Tatarzy pustoszą miasto podczas jednego ze swoich najazdów na Polskę. Król Kazimierz Wielki decyduje wówczas o budowie w Lublinie murowanej twierdzy, która ma zastąpić drewniany zamek.

Lubelski zamek był tak okazały, że często gościli tu królowie. Na pewno wielokrotnie bywał tu Władysław Jagiełło. Tu też wychowywali się synowie królewscy.

Przebudowa średniowiecznej twierdzy w Lublinie nastąpiła w XVI wieku. Decyzję podjął król Zygmunt Stary. Powstała wówczas brama wjazdowa, dobudowano drugie piętro w obiekcie i pojawiła się attyka.

Zamek w Lublinie jest ważnym miejsce w historii naszego kraju. To właśnie tu 1 lipca 1569 roku w czasie walnego sejmu Korony i Wielkiego Księstwa Litewskiego podpisano unię polsko-litewską, zwaną również Unią Lubelską. Był to niezwykle doniosły fakt historyczny, ponieważ była to pierwsza międzynarodowa unia realna zawarta w Europie.

ReklamaZamek w Lublinie 1
Kres świetności lubelskiej twierdzy następuje w XVII wieku, wraz z nadejściem szwedzkiego „Potopu” – zniszczony zamek popada w ruinę. Taki stan trwa do wieku XIX, kiedy to w miejscu zniszczonych budowli postanowiono wybudować więzienie. Powstał wówczas obiekt w stylu neogotyckim. Od połowy XIX wieku do 1915 roku przebywali tu głównie więźniowie polityczni. Wśród nich byli m.in. Aleksander Głowacki (Bolesław Prus) i Andrzej Strug.

Ponurą historią dawnego lubelskiego zamku są lata 1939-1944. Zamek stał się wówczas siedzibą gestapo. W jego lochach zamordowano w tym okresie prawie 3000 osób. Największą egzekucję Niemcy przeprowadzili 22 lipca 1944 roku, praktycznie w przeddzień wyzwolenia miasta. Życie straciło wówczas prawie trzystu więźniów.

Po wyzwoleniu miasta, zamek w Lublinie…ponownie stał się więzieniem. Tym razem w latach 1944-1954 funkcjonowało tu więzienie NKWD i UB. Przetrzymywano tu około 35 tysięcy osób, a życie straciło prawie dwieście.

W roku 1957 oficjalnie otwarto Muzeum Lubelskie, które obecnie nosi nazwę Muzeum Narodowego w Lublinie). Możemy tu oglądać bogate zbiory m.in.: archeologiczne, numizmatyczne, militaria czy etnograficzne. W galerii malarstwa zobaczymy słynny obraz Jana Matejki pod tytułem: "Unia Lubelska".

Wzgórze zamkowe wraz ze Starym Miastem w 2008 roku zostały uhonorowane tytułem „Pomnik Historii”. Natomiast Kaplica Trójcy Świętej została wpisana na listę Europejskiego Dziedzictwa Kulturalnego.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News