Zamek w Liwie to zabytkowa warownia położona w Liwie, w województwie mazowieckim. Zamek został zbudowany w XIV wieku przez księcia Janusza I Starszego jako siedziba książęca i obronna twierdza. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, a także niszczony przez pożary i wojny. Obecnie zamek jest udostępniony zwiedzającym i mieści się w nim Muzeum Zbrojowni.
Zamek w Liwie jest jednym z najciekawszych i najpiękniejszych zamków w Polsce. Jego architektura łączy elementy gotyku, renesansu i baroku, a także wpływy orientalne. Otacza go park krajobrazowy z licznymi alejami, stawami i pomnikami przyrody. W zamku można podziwiać bogatą kolekcję zbroi, broni, sztandarów i trofeów myśliwskich, a także meble, obrazy, porcelanę i inne przedmioty związane z historią twierdzy i jego właścicieli.
Zamek w Liwie to idealne miejsce dla miłośników historii, sztuki i przyrody. Oferuje zwiedzanie z przewodnikiem lub audioprzewodnikiem, a także organizuje różne imprezy kulturalne i edukacyjne. Jest czynny codziennie od kwietnia do października, a od listopada do marca tylko w weekendy.
Zamek w Liwie co warto zobaczyć?
Zamek w Liwie powstał w XV wieku jako część systemu obronnego Księstwa Mazowieckiego. Jego zadaniem było chronić granicę przed najazdami z Rusi i Litwy. Obiekt był siedzibą kasztelanów liwskich, którzy sprawowali władzę nad okolicznymi ziemiami. Z twierdzą wiążą się dwie ciekawe legendy.
Pierwsza dotyczy tragicznej miłości kasztelana i jego żony. Kasztelan trzy razy obdarował swoją ukochaną drogimi pierścieniami, ale ona za każdym razem je zgubiła. Kasztelan podejrzewał, że żona ma kochanka i oddaje mu kosztowności. Kazał jej ściąć głowę, a potem zamknął się w wieży. Po jakimś czasie znaleziono gniazdo srok, w którym były wszystkie zaginione pierścienie. Kasztelan uświadomił sobie swój błąd i popełnił samobójstwo.
Druga legenda dotyczy sprytu młodego archeologa Ottona Warpechowskiego, który uratował zamek przed zniszczeniem przez Niemców podczas II wojny światowej. Warpechowski przekonał okupantów, że zamek jest budowlą krzyżacką i należy go zachować dla niemieckiej kultury. Niemcy uwierzyli i zrezygnowali z planu rozebrania zamku na cegły do budowy obozu koncentracyjnego. Dopiero pod koniec wojny odkryli prawdę.Zamek w Liwie – zwiedzanie
Zamek w Liwie jest obecnie siedzibą Muzeum Zbrojownia, które prezentuje bogatą kolekcję broni białej, palnej i drzewcowej z XV-XX wieku. Można tu podziwiać m.in. rycerskie zbroje, hełmy, miecze, szable, pistolety, karabiny i armaty. Wśród ciekawych eksponatów znajdują się partyzanę oficera gwardii szwajcarskiej Augusta III Sasa, hełm zwany łebka z XV w., miecz masoński z XIX w., dubeltówka firmy Dreyse czy wiwatówka – mała armatka używana do salutów.
W muzeum można również obejrzeć portrety znanych wojskowych, sceny bitewne i krajobrazy z zamkami i miastami na pierwszym planie. Są tu dzieła takich artystów jak Wojciech i Jerzy Kossakowie, Tadeusz Ajdukiewicz czy Leon Kapliński. Nie brakuje też historycznych map i znalezisk archeologicznych.
W podziemiach zamku znajduje się wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi, który był nie tylko astronomem, ale też lekarzem i prawnikiem. Można tu dowiedzieć się więcej o jego życiu i dokonaniach naukowych.
Zwiedzanie obiektu urozmaicają różne imprezy kulturalne, takie jak koncerty, spektakle czy pokazy rycerskie. Na terenie zamku można też skorzystać z restauracji lub noclegu.
Do zamku w Liwie można dojechać kamperem lub autobusem. Z Warszawy trzeba kierować się drogą krajową nr 2 w stronę Mińska Mazowieckiego, a potem skręcić na drogę wojewódzką nr 802 w stronę Węgrowa. Zamek znajduje się w miejscowości Liw, około 80 km od Warszawy.Autobusem można dojechać z Warszawy lub Siedlec. Z Warszawy trzeba wybrać linię PKS Warszawa – Węgrów i wysiąść na przystanku Liw Zamek. Z Siedlec trzeba wybrać linię PKS Siedlce – Wyszków i wysiąść na tym samym przystanku.
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!