artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Zamek książąt w Płocku
  fot. wikipedia.org Zamek książąt w Płocku

Zamek książąt w Płocku

Czas czytania 4 minuty

Zamek książąt mazowieckich w Płocku to jedna z najstarszych i najciekawszych budowli w Polsce. Jego historia sięga X wieku, kiedy to na Wzgórzu Tumskim powstał gród książęcy Mieszka I. Przez wieki był siedzibą władców mazowieckich, a później królewską rezydencją. Obecnie jest częścią zespołu katedralnego i mieści muzeum diecezjalne.

Zamek to jedna z najstarszych i najpiękniejszych budowli w Polsce. Został zbudowany w XII wieku przez Bolesława Krzywoustego jako rezydencja książęca i siedziba biskupów płockich. Zamek był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, takich jak koronacja Władysława Łokietka na króla Polski w 1320 roku czy obrona przed Krzyżakami w 1332 roku. Zamek był również miejscem kultury i nauki, gdzie działała słynna szkoła płocka, a także biblioteka i skryptorium.

Obecnie obiekt jest otwarty dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać jego zabytkową architekturę i bogate wnętrza. W zamku znajduje się Muzeum Mazowieckie, które prezentuje eksponaty związane z historią i kulturą regionu. Można zobaczyć m.in. kolekcję monet, sztukę sakralną, portrety książąt i biskupów, a także rekonstrukcje dawnych pomieszczeń zamkowych. W zamku organizowane są również wystawy czasowe, koncerty, spektakle i warsztaty edukacyjne.


Trochę historii zamku w Płocku

Pierwszy kamienny zamek w Płocku zbudował na początku XIV wieku książę Bolesław II, syn Konrada I mazowieckiego. Była to potężna wieża-donżon, która służyła jako mieszkanie i schronienie w razie oblężenia. Jej pozostałości znajdują się pod Wieżą Zegarową, która powstała później. Nie wiadomo dokładnie, jak wyglądał ówczesny zamek, ale prawdopodobnie składał się z kilku budynków otoczonych drewniano-ziemnymi umocnieniami.

ReklamaZamek książąt w Płocku 1
W XIV wieku zamek został rozbudowany i wzmocniony przez króla Kazimierza Wielkiego, który przejął Mazowsze po wygaśnięciu linii książęcej. Król zbudował dwa pierścienie ceglanych murów obronnych, dostosowanych do nieregularnego kształtu wzgórza. Wzniesiono także dwie baszty: Szlachecką i Zegarową, które do dziś dominują nad panoramą miasta. Wieża Szlachecka pełniła funkcję bramną i więzienną, a Wieża Zegarowa była wieżą mieszkalną i dzwonnicą. Zamek był wtedy jednym z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych w kraju.

W XV wieku zamek płocki był siedzibą książąt mazowieckich z linii płockiej: Władysława I, Bolesława IV i Konrada III Rudy. Tutaj urodził się w 1447 roku ostatni książę mazowiecki Janusz III, który w 1526 roku scedował swoje ziemie na rzecz króla Zygmunta I Starego. Od tego czasu zamek stał się własnością królewską i często gościł monarchów i ich dwory. Tutaj przebywali m.in. Zygmunt August, Stefan Batory, Zygmunt III Waza i Jan III Sobieski.

W XVI wieku zamek przeszedł kolejną przebudowę w stylu renesansowym. Powstały nowe budynki mieszkalne i gospodarcze, a także kaplica zamkowa pod wezwaniem św. Anny. Zamek otrzymał też bogate wyposażenie i dekorację malarską. Niestety, w XVII wieku zamek ucierpiał podczas potopu szwedzkiego i kolejnych pożarów. W XVIII wieku został częściowo rozebrany przez Benedyktynów, którzy otrzymali go od króla Augusta II Mocnego i zaadaptowali na klasztor.

ReklamaZamek książąt w Płocku 2
W XIX wieku zamek popadł w ruinę i był wykorzystywany jako magazyn i koszary wojskowe. Dopiero w XX wieku podjęto prace konserwatorskie i odbudowano część zabudowań. Obecnie zamek jest częścią Muzeum Diecezjalnego im. bp. Michała Kozala w Płocku, które prezentuje bogate zbiory sztuki sakralnej i regionalnej. Można tu podziwiać m.in. gotyckie rzeźby, renesansowe portrety, barokowe ołtarze i obrazy, a także pamiątki związane z historią miasta i diecezji. Z wieży zamkowej roztacza się piękny widok na Wisłę i starówkę.

Zamek książąt mazowieckich w Płocku to zabytek o wielkiej wartości historycznej i kulturowej. Jest świadkiem ponad tysiącletniej historii miasta i regionu, a także miejscem spotkań i wydarzeń artystycznych. Warto go odwiedzić i poznać jego tajemnice.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News