artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Zamek Książ
  fot. Wikipedia Zamek Książ

Zamek Książ

Zamek Książ w Wałbrzychu - trzeci co do wielkości zamek w Polsce i jeden z największych w Europie. Jego ciekawa historia nie kończy się w okresie średniowiecza. Za sprawą nazistów, w czasie II wojny światowej, jest owiany tajemnicą pewnej legendy. Może warto to sprawdzić na miejscu?

Zamek Książ jest najpiękniej położonym zamkiem w Polsce

Zamek zbudowany jest wewnątrz malowniczych lasów, w wąwozie przepływającej w dole rzeki Pełcznicy. Umiejscowiony jest na urwistym skalnym masywie, na wysokości 395 m n.p.m. (ok. 80 m nad dnem doliny).

Każdego roku obiekt w Wałbrzychu przyciąga ponad 300 tysięcy turystów z całego kraju. Zarówno jego niezwykła historia jak i zapierająca dech w piersiach lokalizacja sprawiają, że w kompleksie można spędzić wiele godzin słuchając o dawnych dziejach oraz podziwiając piękno okolicy.

Dzisiejszy Zamek znacznie różni się od tego, jaki był w dawnych wiekach.

W średniowieczu funkcjonował jako typowy zamek rycerski, pełniący ważną rolę w systemie zamków obronnych wzdłuż granicy księstw piastowskich. Od końca XIV wieku historia Książa była bardzo burzliwa i dramatyczna - ziemie na których leżał zmieniały królów, często zmieniali się zarządcy zamku, padał on ofiarą wojen, grabieżczych napadów i pożarów, był celem walk żądnych majątku panów.

Zamek Książ w czasach nazistów

Podczas II wojny światowej zamek w Książu został zagarnięty przez Organizację Todt i jego część została w drastyczny sposób zniszczona. Wyposażenie wywieziono. Pod Zamkiem więźniowie z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen drążyli ogromne tunele, które stanowiły część budowanego w Górach Sowich kompleksu Riese (Olbrzym). Ich przeznaczenie do dziś owiane jest mgłą tajemnicy. Przypuszcza się, że miały tu powstać fabryki broni, a sam Książ przygotowywano na jedną z kwater Führera. Podziemia zostały częściowo zamaskowane przez hitlerowców w ostatnich miesiącach wojny.

Po wojnie, już w latach 50-tych XX wieku Książ został zabezpieczony, a w latach 70-tych rozpoczęto pierwsze prace remontowe. 

Od początku 2012 roku w Zamku Książ istnieje nowa usługa - Nocne Zwiedzanie Zamku Książ… z duszą na ramieniu.

W czasie tej niezwykłej przygody grupa uzbrojona jedynie w lampy wyrusza wraz z przewodnikiem w mroczną podróż po zamku Oprócz zwiedzania najciekawszych miejsc twierdzy, turyści mają również jedyną okazję by zobaczyć nieudostępniane dziennie V piętro oraz podziemia na poziomie – 2. W tle natomiast odbywa się prawdziwy spektakl grozy. Snują się bowiem opowieści o Białej Damie, Garbatym Janku czy Czarnych Rycerzach z płonącymi mieczami. Nocne Zwiedzanie Zamku Książ po prostu warto zobaczyć i … przeżyć.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy