artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Zamek Książ
  fot. Wikipedia Zamek Książ

Zamek Książ

Czas czytania 4 minuty

Zamek Książ w Wałbrzychu - trzeci co do wielkości zamek w Polsce i jeden z największych w Europie. Jego ciekawa historia nie kończy się w okresie średniowiecza. Za sprawą nazistów, w czasie II wojny światowej, jest owiany tajemnicą pewnej legendy. Może warto to sprawdzić na miejscu?

Zamek Książ jest najpiękniej położonym zamkiem w Polsce

Już same umiejscowienie wałbrzyskiej twierdzy zapowiada przygodę. Zamek znajduje się pośrodku pięknego lasu, w wąwozie rzeki Pełcznicy, na skalnym masywie o wysokości 395 m n.p.m.

Jego walory doceniają turyści i praktycznie co roku pojawia się tu ponad 300 tysięcy gości z całego kraju. Niezwykłe położenie, malownicza okolica, piękna budowla oraz jej liczne tajemnice powodują, że Zamek Książ jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Polsce.

Warto też dodać, że obecna wałbrzyska twierdza znacznie różni się od obiektu, który powstał tu wiele wieków temu.

Książ w średniowieczu funkcjonował jako typowy zamek obronny, strzegąc granic ówczesnego państwa piastowskiego. Od końca XIV wieku twierdza przeżywała już bardzo dramatyczne momenty w swojej historii. Region zmieniał królów, zmieniali się zarządcy zamku. Twierdza nie uniknęła wojen, oblężeń i pożarów. Jednak Książ przetrwał te burzliwe czasy i po każdych zniszczeniach był sukcesywnie odbudowywany, zmieniając przy okazji swój architektoniczny styl.

Zamek Książ w czasach nazistów

Nie mniej burzliwe czasy nastały dla Zamku Książ w czasie II wojny światowej. Wówczas Niemcy przekazali wałbrzyską twierdzę na potrzeby Organizację Todt. Naziści niestety częściowo zniszczyli twierdzę, a cenne, zabytkowe wyposażenie skradziono.

ReklamaZamek Książ 1
To jednak nie koniec zmian. Naziści, wykorzystując niewolniczą pracę więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen rozpoczęli budowę potężnych systemów tuneli, które wchodziły w skład budowanego w Górach Sowich kompleksu Riese.

Do dziś tak naprawdę nie wiemy jakie miało być ich przeznaczenie, i to również stanowi niewątpliwą atrakcję tego miejsca, a przez to ściąga do Książa wiele tysięcy turystów.

Historycy snują przypuszczenia, że mogła tu być planowana podziemna fabryka broni, chroniona skałami przed nalotami bombowymi. Być może też Zamek Książ przygotowywano na jedną z kwater Adolfa Hitlera. Tego jednak na pewno nie wiadomo.

Po zakończeniu działań wojennych twierdzy nie pozwolono zniszczeć. Została zabezpieczona, w latach 70-tych ubiegłego wieku rozpoczęła się renowacja twierdzy.

Dziś to wspaniały i nieco tajemniczy zabytek naszej historii, który z pewnością warto zwiedzić.

Kto lubi nieco tajemnicze opowieści związane z tego typu obiektami, może skorzystać z opcji „Nocnego zwiedzania Zamku Książ…z duszą na ramieniu”.

Turyści z lampami wyruszają z przewodnikiem w pełną tajemnic i opowieści grozy podróż po zamku. Oprócz zwiedzania najciekawszych miejsc twierdzy, turyści mają również jedyną okazję by zobaczyć nieudostępniane piąte piętro oraz podziemia.

Podczas tej „podróży grozy” po Zamku Książ snują się opowieści o Białej Damie, Garbatym Janku czy Czarnych Rycerzach z płonącymi mieczami.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News