artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - ubezpieczenia pojazd zza granicy
Zamek Królewski w Warszawie
  fot. pixabay.com Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie

Czas czytania 4 minuty

Zamek Królewski w Warszawie to jeden z najpiękniejszych i najważniejszych zabytków Polski. Znajduje się na Starym Mieście, nad brzegiem Wisły i był świadkiem wielu wydarzeń historycznych, kulturalnych i politycznych, które miały miejsce w naszym kraju. Nie sposób będąc w Warszawie nie zwiedzić tego wspaniałego zabytku.

Historia Zamku Królewskiego sięga XIV wieku, kiedy to książęta mazowieccy wybudowali tu swoją siedzibę. W późniejszych wiekach zamek był przebudowywany i rozbudowywany przez kolejnych władców Polski, takich jak Zygmunt III Waza, który przeniósł tu stolicę z Krakowa czy Stanisław August Poniatowski, który urządził tu słynne obiady czwartkowe. Zamek był także miejscem obrad sejmu, podpisania Konstytucji 3 Maja i koronacji królów.

Niestety, obiekt nie uniknął zniszczeń podczas II wojny światowej. Niemieccy okupanci wysadzili go w powietrze w 1944 roku, pozostawiając tylko ruiny. Po wojnie podjęto decyzję o odbudowie zamku na podstawie zachowanych planów i zdjęć. Prace trwały ponad 30 lat i zakończyły się w 1984 roku. Dzięki temu możemy dziś podziwiać zamek w jego dawnej świetności.

Zamek Królewski w Warszawie jest nie tylko pięknym zabytkiem, ale także muzeum, w którym można zobaczyć wiele cennych eksponatów. Wśród nich są obrazy sławnych malarzy, takich jak Rembrandt, Canaletto czy Bacciarelli, meble, porcelana, srebra, zegary, medale, a nawet insygnia koronacyjne. Zamek ma także bogatą ofertę edukacyjną i kulturalną. Organizuje się tu wystawy czasowe, koncerty, spektakle, warsztaty i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.

ReklamaZamek Królewski w Warszawie 1
Co warto zobaczyć w Zamku Królewskim? Oto kilka propozycji.

- Wystawa stała "Zamek Królewski - od zniszczenia do odbudowy". To multimedialna prezentacja, która pokazuje dramatyczną historię zamku i jego rekonstrukcję. Można zobaczyć m.in. zdjęcia, filmy, dokumenty i przedmioty związane z odbudową.

- Apartamenty Królewskie. To reprezentacyjne sale, w których odbywały się uroczystości dworskie, audiencje i przyjęcia. Można podziwiać bogate wyposażenie i dekoracje, takie jak obrazy, meble, porcelana, tkaniny i biżuteria. Wśród nich wyróżniają się m.in. Sala Rycerska, Sala Marmurowa, Sala Tronowa i Sala Balowa.

- Galeria Obrazów Króla Stanisława Augusta. To kolekcja ponad 150 obrazów olejnych, które zamówił ostatni król Polski do swojej rezydencji. Są to głównie portrety znanych postaci z historii Polski i Europy, a także krajobrazy i sceny rodzajowe. Galeria jest uważana za jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki w Polsce.

- Muzeum Lanckorońskich z Brzezia. To ekspozycja poświęcona rodzinie Lanckorońskich, która była właścicielem wielu cennych dzieł sztuki. Można zobaczyć m.in. obrazy włoskich mistrzów, takich jak Rafael, Tycjan czy Canaletto, a także rzeźby, meble i pamiątki rodzinne.

- Archiwum Akt Dawnych. To miejsce przechowywania najstarszych dokumentów dotyczących historii Polski i jej stosunków z innymi krajami. Można tu znaleźć m.in. akta unii polsko-litewskiej, konstytucje sejmowe, traktaty międzynarodowe i listy królewskie.

ReklamaZamek Królewski w Warszawie 2
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News