artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Zamek Królewski na Wawelu
  fot. pixabay.com Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu

Czas czytania 5 minut

Podróżując kamperem do Krakowa koniecznie zaplanujcie przynajmniej jeden dzień na zwiedzenie Wawelu. Zamek Królewski to serce i centrum wawelskiego wzgórza. To tu zasiadali polscy królowie i tu toczyły się najważniejsze wydarzenia naszej historii, przynajmniej do czasu przeniesienia stolicy kraju do Warszawy. Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie po prostu każdy musi zwiedzić.

Krakowski Wawel był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany oraz odnawiany. Było to spowodowane wieloma pożarami, rabunkami i przemarszami wojsk. Wszystko to połączone z niszczeniem rezydencji. Dlatego zabytkowy zamek był wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych oraz przekształcano i zmieniano wygląd i wyposażenie wnętrz.

Obecnie Wawel – dawna siedziba polskich królów, jest niewątpliwą atrakcją turystyczną Krakowa. Zamek nie tylko warto obejrzeć z zewnątrz, ale również skorzystać z możliwości wejścia do wnętrza obiektu i obejrzenia wielu ciekawych wystaw.

Wśród ośmiu stałych ekspozycji muzealnych pięć jest ulokowanych we wnętrzu zamku, natomiast szósta to przepiękne ogrody królewskie.

Na Wawelu koniecznie trzeba obejrzeć Reprezentacyjne Komnaty Królewskie i Prywatne Apartamenty Królewskie, które tworzą jedną wystawę – wyposażenie sal i komnat, Skarbiec Koronny i Zbrojownia, a także Sztuka Wschodu.

Reprezentacyjne Komnaty Królewskie

Wystawa umożliwia nam obejrzenie apartamentów wielkorządcy krakowskiego na parterze oraz komnaty znajdujące się na drugim piętrze, które pełniły funkcje reprezentacyjne. Znajdują się w skrzydle północnym oraz wschodnim. W tych salach możemy obejrzeć zabytkowe meble, obrazy, ceramika, rzeźby, a także słynne arrasy Zygmunta Augusta. Warte uwagi są również ściany w niektórych komnatach, które wysłane są kurdybanami z XVIII wieku, sufity plafonami, stiukami i stropami kasetonowymi.

ReklamaZamek Królewski na Wawelu 1
W komnatach przyjmowano posłów, odbywały się posiedzenia senatu, uroczystości dworskie oraz oczywiście wystawne bale. Warte obejrzenia są przede wszystkim: Sala Poselska, Sala Turniejowa, Sala Pod Przeglądem Wojsk, Sala Pod Zodiakiem, Sala Pod Planetami, Sala Bitwy pod Orszą, Jadalnia Zygmunta III, Łożnica Królewska, Gabinet, Kaplica Królewska, Sala Pod Ptakami, Sala Pod Orłem oraz Sala Senatorska.

Prywatne Apartamenty Królewskie

Na pierwszym piętrze Wawelu znajdują się prywatne apartamenty królewskie. Jak sama nazwa wskazuje były użytkowane przez rodzinę królewską oraz świtę dworską. Obejrzymy tu m.in. apartament dla gości, apartament królewski, apartament prezydenta Mościckiego oraz salę do przetrzymywania sreber stołowych. Ta ostatnia sala została przebudowana w XVIII w. przez Dominika Merliniego specjalnie dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Skarbiec Koronny

Kolejną salą, którą warto obejrzeć jest Skarbiec Koronny, znajdujący się na parterze zamku w północno-wschodnim narożniku Wawelu. To pozostałość po Wieży Łokietkowej. Obejrzymy tu przedmioty pochodzące m.in. z dawnych skarbców magnackich oraz pozostałości po dawnym skarbcu królewskim.

Obejrzymy tu na przykład pantofelki koronacyjne Zygmunta Augusta, słynny Szczerbiec - miecz koronacyjny królów Polski, miecz Zygmunta Starego a także jego koronę grobową, królewskie szachy oraz miniaturowy portret Zygmunta III oraz orła z zastawy króla Jana Kazimierza.

Zbrojownia

ReklamaŚT2 - motorshow 06.02-07.04
Każdy szanujący się zamek musi posiadać taką salę. To Zbrojownia, znajdująca się we wschodnim skrzydle obiektu. Obejrzymy tu przykłady broni palnej, broni białej i innego sprzętu zbrojnego. Zbrojownia zajmuje pięć sal parteru i piwnice. Warto wiedzieć, że na Wawelu typowej zbrojowni nigdy nie było, oprócz kilku sal w skrzydle zachodnim, w których król trzymał swoje prywatne uzbrojenie. Jednak obecnie postanowiono na zamku wyeksponować również tego typu zbiory muzealne. Zbiory tu zgromadzone pochodzą głównie z wykopalisk archeologicznych, arsenałów magnackich i szlacheckich, a także od prywatnych kolekcjonerów.

Sztuka Wschodu na Wawelu

Polscy królowie byli miłośnikami sztuki orientu i gromadzili różne tego typu skarby w swoich prywatnych kolekcjach. Napływ tego typu dzieł zwiększył się po zwycięstwie pod Wiedniem. Wystawa ta prezentuje zbiory egzotycznego tkactwa, ceramiki oraz wschodniego uzbrojenia.

Ogrody Królewskie

To najmłodsza wystawa prezentująca najstarsze ogrody w Polsce. Możemy tu obejrzeć typowe założenia ogrodów dworskich okresu renesansu. Odkryte tu ceglane dróżki pozwoliły architektom na odtworzenie tarasu górnego - ogrodu królowej, w którym niegdyś hodowano zioła oraz róże. Według dawnych relacji znajdowało się tam kilka pawilonów, altana zwana Rajem, ptaszarnia czy winnica.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News