artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Wzgórze Tumskie w Płocku
  fot. flickr.com Wzgórze Tumskie w Płocku

Wzgórze Tumskie w Płocku

Czas czytania 4 minuty

Wzgórze Tumskie w Płocku to jedno z najstarszych i najważniejszych miejsc w historii Polski. To tutaj, według tradycji, w 1079 roku doszło do konfliktu między królem Bolesławem II Szczodrym a biskupem Stanisławem ze Szczepanowa, który zakończył się śmiercią tego drugiego i wygnaniem tego pierwszego. To tutaj również, w 1138 roku, po śmierci Bolesława III Krzywoustego, powstało pierwsze księstwo dzielnicowe - Mazowsze. Wzgórze Tumskie było więc świadkiem narodzin i kryzysów państwa polskiego.

Na wzgórzu znajdują się liczne zabytki, które przyciągają turystów i miłośników historii. Najstarszym z nich jest romańska katedra św. Zygmunta, zbudowana w XII wieku i przebudowana w stylu gotyckim w XIV wieku. W katedrze tej pochowani są m.in. biskupi płoccy, książęta mazowieccy i królowa Anna Jagiellonka. Obok katedry stoi barokowy pałac biskupi z XVIII wieku, który obecnie pełni funkcję Muzeum Diecezjalnego. W muzeum tym można podziwiać cenne zbiory sztuki sakralnej, m.in. relikwie św. Stanisława, krzyż Bolesława II Szczodrego i naczynia liturgiczne.

To nie tylko miejsce historyczne, ale także piękny punkt widokowy na Wisłę i panoramę Płocka. Z wzgórza roztacza się malowniczy widok na most im. Tadeusza Mazowieckiego, starówkę płocką i nowoczesne budynki. Wzgórze Tumskie to także oaza zieleni i spokoju w samym centrum miasta. Na wzgórzu znajdują się liczne alejki, ławki i fontanny, które zachęcają do spacerów i odpoczynku.

ReklamaŚT - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Oprócz katedry, na Wzgórzu Tumskim warto zobaczyć także inne atrakcje.

Muzeum Diecezjalne, w którym zgromadzono cenne zbiory sztuki sakralnej, m.in. słynny płocki tryptyk z XV wieku, dzieła Wita Stwosza i Jana Matejki, a także pamiątki po Janie Pawle II, który odwiedził Płock w 1991 roku.

Muzeum Mazowieckie, w którym można zapoznać się z historią i kulturą regionu, a także obejrzeć wystawy poświęcone m.in. archeologii, numizmatyce i etnografii.

Zamek Książąt Mazowieckich, który był siedzibą władców Mazowsza od XII do XVI wieku. Zamek zachował się częściowo w ruinie, ale można zwiedzać jego podziemia i basztę, a także podziwiać panoramę miasta z wieży widokowej.

Bazylika św. Jana Chrzciciela, która jest najstarszym kościołem w Płocku i jednym z najstarszych w Polsce. Została zbudowana w XI wieku na miejscu dawnego grodziska. W jej wnętrzu można zobaczyć m.in. gotyckie ołtarze i polichromie, a także grób biskupa Aleksandra z Malonne, który sprowadził do Płocka zakon cystersów.

Klasztor Cystersów, który powstał w XII wieku na polecenie biskupa Aleksandra. Klasztor był ważnym ośrodkiem kultury i nauki, a także miejscem pielgrzymek. Obecnie jest siedzibą seminarium duchownego i biblioteki diecezjalnej.

Wzgórze Tumskie w Płocku to miejsce pełne historii i uroku, które warto odwiedzić i poznać. To tutaj bije serce miasta i regionu, a także żyje tradycja i wiara.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News