artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord Ubezpieczenia
Wieża Głodowa w Zielonej Górze
  fot. Wikipedia Wieża Głodowa w Zielonej Górze

Wieża Głodowa w Zielonej Górze

Czas czytania 3 minuty

Jeżeli zapuścicie się podczas kamperowych wypraw do Zielonej Góry, to oprócz smakowania świeżego wina czy zwiedzania przepięknych okolic miasta, warto również przyjrzeć się uważnie zielonogórskim zabytkom. Zwłaszcza tzw. „Głodowa Wieża”’ w Zielonej Górze robi spore wrażenie.

Zielona Góra jest pięknym miastem, który turyści chętnie odwiedzają. Zwłaszcza, że miasto ma wiele ciekawych atrakcji do zaoferowania. Jeżeli jeszcze jesteście fanami „żużla” pewnie chętnie odwiedzicie również stadion Falubazu – kto kocha speedway, ten wie o co chodzi.

Warto jednak pamiętać, że Zielona Góra to dawne, historyczne miasto, które w średniowieczu było otoczone murami miejskimi. Do grody można było dostać się przez dwie wieże bramne.

Mimo, że po systemie murów obronnych już właściwie nie ma śladu, to w Zielonej Górze nadal możemy odnaleźć ich ślady.

Odwiedzając to piękne miasto warto zobaczyć właśnie pozostałość dawnych murów miejskich, czyli Wieżę Głodową, zwaną również Wieżą Łazienną lub czasami nazywana Wieżą Łaziebną. Obiekt wybudowany w czasie średniowiecza, obecnie jest niezwykle cennym zabytkiem architektonicznym Zielonej Góry.

Wieżę znajdziemy pomiędzy dwiema ulicami - Masarką oraz ulicą Krawiecką. Zbudowana została na podstawie prostokąta, a jej wysokość sięga niemal 35 metrów.

Jak informuje portal zabytek.pl: „Brama (…) była budowlą dwukondygnacyjną, którą wzmacniała Wieża Łazienna. W murze obronnym oprócz bram był również trzy furty. Nie remontowane od czasów wojny trzydziestoletniej fortyfikacje zielonogórskie zaczęły popadać w ruinę. Władze miejskie w II poł. XVIII i w XIX w. przystąpiły do rozbiórki większości murów i bram miejskich w celu pozyskania kamiennego budulca oraz ułatwieniu komunikacji z rozległymi już wówczas przedmieściami. Oprócz Wieży Łaziennej będącej pozostałością dawnej Bramy Nowej do dziś zachowały się nieliczne odcinki murów obronnych przy placu Powstańców Wielkopolskich i przy ul. Sobieskiego”.

ReklamaWieża Głodowa w Zielonej Górze 1
Wieża służyła też jako punkt obserwacyjny oraz jeden z odcinków obronnych Zielonej Góry, również jako brama miejska.

W 1993 roku umiejscowiono tu tablicę pamiątkową. Można tu przeczytać ważne informacje na temat Wieży Łaziennej. Wieżę wybudowano w 1487 roku, była również wielokrotnie remontowana w roku 1680, 1717, 1901 oraz 1979.

Będąc w Zielonej Górze warto obejrzeć te historyczne pozostałości dawnych fortyfikacji miejskich, to kawałek niezwykłe historii tego miasta i jedyne już ocalałe fragmenty historycznej zabudowy obronnej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News