artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Tajemnicze Góry Sowie
  fot. Wikipedia Tajemnicze Góry Sowie

Tajemnicze Góry Sowie - odkryj ich sekrety

Czas czytania 4 minuty

Góry Sowie - owiane tajemnicą, pełne zagadek z całkiem nieodległej historii. Pełne tajemniczych budowli, korytarzy i sztolni „Projektu Riese” z czasów ostatniej wojny światowej. Nawet dziś nie do końca znamy ich przeznaczenie. To idealne miejsce na cel podróży dla wszystkich amatorów tajemnic.

Góry Sowie najlepiej podziwiać z góry Wielka Sowa, która wznosi się na wysokość 1015 m n.p.m. Stanowi więc doskonały punkt widokowy. Jeśli już dotrzecie na szczyt, okolice możecie podziwiać z wieży widokowej, wybudowanej z żelbetonu na początku XX wieku.

Kolejnymi szczytami, które warto „zdobyć” w Górach Sowich są nieco niższe - to Mała Sowa, Kalenica, na której szczycie znajduje się kolejna wieża widokowa oraz Polana Jugowska.

Góry Sowie są piękne, majestatyczne i warte poznania ich okolicy oraz pieszych, długich wędrówek. Jednak ten region to również wielka tajemnica, sekrety związane z czasami II wojny światowej. Wystarczy wspomnieć nazwę „Projekt Riese” i dla znawców historii wszystko będzie całkiem jasne.

Jeśli jednak nie do końca orientujecie się w niuansach historycznych, to warto wspomnieć, że „Projekt Riese” to największy projekt budowlano-górniczym hitlerowskich Niemiec z lat 1943-45.

Do dziś nie do końca wiadomo, po co Niemcy budowali tak duże, podziemne korytarze i do czego chcieli wykorzystać kopalniane sztolnie. Mówi się o legendarnych skarbach zrabowanych w czasie trwania ostatniej wojny światowej. Wspomniano również o złotym pociągu czy nawet słynnej Bursztynowej Komnacie.

ReklamaTajemnicze Góry Sowie - odkryj ich sekrety 1
Wiadomo też, że planowano tu budowę specjalnej kwatery dla Adolfa Hitlera, mieścić się na zamku Książ i w głębokich bunkrach Gór Sowich. Jak jednak wiadomo, przywódca III Rzeszy przebywał w Wilczym Szańcu na Mazurach, a pod koniec wojny przeniósł się do bunkra w Berlinie.

Do niektórych, nieczynnych już sztolni w Górach Sowich można zajrzeć, do np. Muzeum Sztolni Walimskich - Kompleks Rzeczka.

W skład całego Kompleksu Riese wchodzą: Kompleks Osówka w gminie Głuszyce i - największy - Włodarz. Są one otwarte dla turystów. Warto wiedzieć, że sztolnie Osówka to praktycznie prawdziwe „podziemne miasto”. Obejrzymy tu podziemne budowle - do zwiedzania udostępnionych jest ponad półtora kilometra podziemnych tras.

Jeśli nie ciągnie Was do zwiedzanie podziemnych tras, szlaków, kopalń, sztolni, to możecie oczywiście skorzystać z wielu szlaków turystycznych po całym tym pięknym regionie.

Góry Sowie to również wiele tras rowerowych – szlak żółty o nazwie „Szlakiem Podziemi Gór Sowich” wiedzie wzdłuż torów kolejki wąskotorowej przez Soboń, Osówkę. Natomiast niebieski szlak rowerowy wiedzie z Nowej Rudy i z powrotem, i przebiega przez Przygórze, Przełęcz Woliborską, Przełęcz pod Gołębią, fort Donjon, wzdłuż trasy kolejki Sowiogórskiej, Wolibórz i Przygórze.

Góry Sowie. Co jeszcze warto zobaczyć?

Nie tylko „Kompleks Riese” jest wart obejrzenia. Możemy również zwiedzić podziemia kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie. Ten obiekt funkcjonuje obecnie jako muzeum.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Warto również zwiedzić zabytkowe twierdze - zamek Grodno na górze Choina, zamek w Nowej Rudzie i zamek lub strażnicę na Zamkowej Górze. Niedaleko Srebrnej Góry obejrzymy także XVIII-wieczną Twierdzą Srebrnogórską.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News