artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper
Szlak cysterski na Dolnym Śląsku
  fot. Wikipedia Szlak cysterski na Dolnym Śląsku

Szlakiem cysterskim na Dolnym Śląsku

Czas czytania 4 minuty

Pomysł na zwiedzanie regionu Dolnego Śląska? Warto ruszyć w podróż szlakiem klasztorów cysterskich. Obejrzymy nie tylko wspaniałe, sakralne zabytki regionu, ale również poznamy historię tych ziem i dostrzeżemy jej piękno.

Skąd w Polsce wzięli się w ogóle Cystersi? Zakonnicy pojawili się na polskich ziemiach w XII wieku. Sprowadził ich tu śląski książę z linii Piastów – Bolesław I Wysoki. Cystersi wybudowali na naszych ziemiach wspaniałe budynku klasztorne, które przetrwały do naszych czasów i obecnie stanowią bezcenne dziedzictwo swojej działalności na Śląsku.

Dlatego jeżeli nie macie specjalnego pomysłu na zwiedzanie kamperem tego regionu kraju, możecie ruszyć w podróż szlakiem cysterskim – stanowi on część Europejskiego Szlaku Kulturowego.

Start trasy najlepiej ustawić w Lubiążu, ruszyć w kierunku Trzebnicy, wjechać do Wrocławia i ruszyć dalej, do Henrykowa, Kamieńca Ząbkowickiego, na końcu docierając do opactwa w Krzeszowie znajdującego się obok Wałbrzycha.

Co obejrzymy na trasie Szlaku Cysterskiego w Polsce?

W Lubiążu, czyli na starcie naszej kamperowej wyprawy po Śląsku, obejrzymy klasztor cysterski z XII wieku. To największy taki obiekt w Europie.  Na przełomie XVII i XVIII wieku wybudowano tu dodatkowo barokowy pałac opacki. Obiekt jest olbrzymi i mieści w swoim wnętrzu ponad 300 sal. Na zewnątrz znajdziemy ogrody z fontannami, browar i szpital. Do tego jeszcze bazylika Wniebowzięcia NMP oraz pozostałe budynki klasztorne. To naprawdę robi wrażenie.

ReklamaŚródtekstowy 1 Camper Ride Paris Roubaix
W Trzebnicy obejrzymy klasztor i kościół, który został ufundowany przez księcia Henryka I Brodatego w latach 1203-12128. Po wielu zniszczeniach spowodowanych licznymi dla Śląska wojnami i pożarami, obiekty odbudowano w stylu barokowym. Zwiedzać możemy bazylikę św. Jadwigi oraz pochodzącą z 1214 roku kryptę św. Bartłomieja.

Henryków – tu znajdziemy opactwo powstałe w 1227 roku. Wybudowali je cystersi z Lubiąża. Zabudowania przeszły renowację w stylu barokowym (kościół parafialny pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela oraz pochodzący z przełomu XVII i XVIII w. budynek opactwa). Nadal budzą zachwyt turystów z całego świata. Możemy tu obejrzeć wierną kopię słynnej Księgi Henrykowskiej. Jej oryginał przechowywany jest przez Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu.

Opactwo w Kamieńcu Ząbkowickim to już kolejna filia cysterskiego klasztoru w Lubiążu. Klasztor powstał tu w 1249 roku. Od początku XIV wieku zabudowania przeszły modernizację i dodatkowo wybudowano kolejne budynki w stylu gotyckim.

Obecnie w budynkach opactwa mieści się Archiwum Państwowe. Gotycka, pocysterska świątynia pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba Starszego sprawuje funkcję kościoła parafialnego.

Docieramy w końcu do Krzeszowa niedaleko Wałbrzycha. Tu cystersi w 1292 r. przejęli obiekty klasztoru benedyktynów.

Niezwykłym, imponującym zabytkiem krzeszowskiego zespołu klasztornego jest bazylika pw. Wniebowzięcia NMP. To największa barokowa świątynia na Śląsku, nazywana także Złotym Domem. Na terenie krzeszowskiego opactwa znajdziemy dwa kolejne zabytkowe kościoły oraz Mauzoleum Piastów Świdnickich z grobami Bolka I Surowego i jego następców – Bolka II i Bolka III.

ReklamaSródtekstowy 2 Ubezpieczenia zadzwon
Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy