artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Stary Sącz - niezwykle klimatyczne miasto
  fot. Wikipedia Stary Sącz - niezwykle klimatyczne miasto

Stary Sącz - niezwykle klimatyczne miasto

Czas czytania 5 minut

Niezwykle wyjątkowe miasto w Polsce. Jeżeli podróżujecie kamperem po Kotlinie Sądeckiej, koniecznie obierzcie kierunek na Stary Sącz. Historyczne, bardzo stare miasto położone na dawnym, bursztynowym szlaku, to prawdziwy rezerwat architektury miejskiej. Przekonajcie się, dlaczego o Starym Sączu mówi się, że jest to „perła Sądecczyzny”.

Jeśli lubicie historię i zabytki, koniecznie musicie swoim kamperem dotrzeć do Starego Sącza. W tym mieście zachował się nadal średniowieczny układ zabudowy miejskiej. Zachwycicie się niezwykłym urokiem starego, galicyjskiego miasteczka. Sama zabudowa Starego Sącza jest zabytkiem.

Rynek miejski został usytuowany na planie kwadratu. Warto tu obejrzeć Dom na Dołkach, obecnie jest to siedziba Muzeum Regionalnego. Kolejnym interesującym budynkiem jest oficyna Raczków. Warto zajrzeć do jego wnętrza, gdzie obejrzymy malowidła ścienne autorstwa Józefa Raczka.

Zwiedzając rynek miejski zwróćcie również uwagę na siedzibę Centrum Kultury im. Ady Sari. Niegdyś mieścił się tu żydowski szynk i oberża. Kamieniczki zlokalizowane na staromiejskim rynku to świadectwa bogatej historii tego miasta. Pamiętają wybitne postaci, które tu się pojawiały. W jednym z tych budynków mieści się dom księdza Leopolda Kmietowicza. Był jednym z przywódców powstania chochołowskiego. W innym przyszedł na świat ksiądz Józef Tischner. Kolejny zaś to pamiątka po rodzinie Szncerów, z której wywodziła się słynna śpiewaczka operowa Ada Sari.

ReklamaStary Sącz - niezwykle klimatyczne miasto 1
Klasztor Sióstr Klarysek

Jednym z najbardziej atrakcyjnych zabytków Starego Sącza jest Klasztor Sióstr Klarysek. Obiekt został ufundowany przez żonę księcia Bolesława Wstydliwego, św. Kingę. Klasztorny został otoczony murami, a do środka prowadzi brama z wieżą zegarową. We wnętrzu możemy zwiedzić muzeum klasztorne, ołtarz polowy oraz imponujący kościół gotycki pod wezwaniem świętej Trójcy.

We wnętrzu świątyni Klarysek możemy podziwiać piękny barkowy wystrój. W skład prezbiterium wchodzą trzy ołtarze. Za ich rzeźbiarską oprawę odpowiedzialny był Baltazar Fontana, włoski rzeźbiarz i architekt. Warto również zwrócić uwagę na barokową ambonę przedstawiająca drzewo genealogiczne rodu Jezusa. Zatrzymajcie się również przy kaplicy św. Kingi, gdzie obejrzycie drewnianą figurę księżnej z XV wieku oraz srebrną trumnę z jej relikwiami. Ściany tej pięknej kaplicy zdobią polichromie prezentujące sceny z życia św. Kingi.

Kolejnym sakralnym zabytkiem Starego Sącza, do którego warto zajrzeć jest kościół św. Elżbiety Węgierskiej pochodzący z XIV wieku. Na początku XIX wieku został gruntownie odbudowany po pożarze.

Ślady węgierskie i żydowskie

Warto pamiętać, że Stary Sącz jest miastem wielokulturowym. Świadczy o tym węgierskie pochodzenie św. Kingi. Z królewną Węgier związane jest „cudowne źródełko”, z którego ma wypływać lecznicza woda. Według dawnych podań księżna Kinga wbiła w tym miejscu laskę, która następnie zamieniła się w lipę. Kinga miała nakazać w tym miejscu wybudować studnię, a mieszkańcy do dziś czerpią z niej wodę. Przy źródełku znajdziecie kapliczkę ku pamięci świętej Kingi.

ReklamaStary Sącz - niezwykle klimatyczne miasto 2
W pobliżu klasztoru znajduje się drewniana brama Seklerska. To zachowany do dziś ślad po Seklerach, grupie etnicznej uznawanej za odmianę Węgrów zamieszkującej wschodnią część Siedmiogrodu w dzisiejszej Rumunii. Obiekt ozdobiony jest wizerunkami świętej Kingi i świętej Jadwigi Węgierskiej. To historyczny symbol przyjaźni polsko-węgierskiej. Co ciekawe miejskie legendy mówią, że przejście przez nią przynosi podobno szczęście.

Pozostałościami po żyjącej tu przed wiekami społeczności żydowskiej jest zabytkowa synagoga. Niestety nie jest udostępniona do zwiedzania, nie pełni już również funkcji religijnych.

Muzeum Regionalne imienia Seweryna Udzieli

W Starym Sączu warto również odwiedzić Muzeum Regionalne, które ma siedzibę w przyrynkowym budynku, XVII-wiecznym Domu na Dołkach. W muzeum prezentowane są trzy ekspozycje stałe. Pierwsza opowiada o historii i kulturze miasta. Prezentowane są tam obrazy, płaskorzeźby i rzeźby o tematyce dawnej sztuki religijnej, rzemiosło starosądeckie i życie mieszkańców miasta. Osobna wystawa prezentuje dziedzictwo Lachów Sądeckich, grupy etnicznej niegdyś zamieszkującej obszar Sądecczyzny. Obejrzymy tam przedmioty codziennego użytku, przybory kuchenne a także elementy ich ubioru. Ostatnia sala jest miejscem pamięci narodowej i tradycji mieszkańców Starego Sącza.

Kolejna wystawa prezentuje twórczość znanej na całym świecie polskiej śpiewaczki operowej Ady Sari (Jadwigi Sayer), związanej ze Starym Sączem. Obejrzymy tu fotografie artystki, pamiątki oraz bogatą kolekcję płyt gramofonowych.

Trzecia wystawa stała poświęcona jest księdzu prof. Józefowi Tischnerowi. Ten wielki filozof, etyk, teolog pochodzi właśnie ze Starego Sącza. Obejrzymy tu starosądeckie miejsca związane z księdzem, materiały archiwalne oraz fotografie poświęcone rodzinie. Znajduje się tu również bogata kolekcja książek autorstwa Tischnera.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News