artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - bookingcamper zacznij zarabiac
Płock – siedziba dawnych władców Polski
  fot. wikipedia.org Płock – siedziba dawnych władców Polski

Płock – siedziba dawnych władców Polski

Czas czytania 4 minuty

Płock to miasto o bogatej historii i kulturze, położone nad Wisłą, w województwie mazowieckim. Jeśli planujesz odwiedzić to miasto, warto zapoznać się z kilkoma atrakcjami, które z pewnością zainteresują każdego turystę.

Płock ma wiele kościołów i klasztorów, które świadczą o jego religijnym znaczeniu. Najbardziej znany jest katedra, która jest siedzibą biskupów płockich od XI wieku. Katedra jest wspaniałym przykładem gotyckiej budowli, ozdobionej barokowymi i neogotyckimi elementami. Wewnątrz można podziwiać piękne freski, witraże i obrazy, a także relikwie św. Zygmunta, patrona miasta.

Innym ciekawym miejscem jest zamek książąt mazowieckich, który został wybudowany w XIV wieku na wzgórzu Tumskim. Zamek był rezydencją władców Mazowsza, a później służył jako siedziba władz miejskich i starostwa. Obecnie zamek jest częścią Muzeum Mazowieckiego, gdzie można zobaczyć wystawy poświęcone historii i kulturze regionu.

Jeśli lubicie spacerować po parkach i ogrodach, to Płock ma dla Was wiele do zaoferowania. Jednym z najpiękniejszych jest Ogród Botaniczny, który zajmuje ponad 20 hektarów powierzchni. Ogród ma ponad 4000 gatunków roślin z różnych stref klimatycznych, a także szklarnie, palmiarnię i arboretum. Ogród jest idealnym miejscem na relaks i kontakt z naturą.

Zamek Książąt Mazowieckich. To najstarszy zabytek Płocka, wzniesiony w XII wieku przez Bolesława Krzywoustego. Zamek był siedzibą książąt mazowieckich i miejscem koronacji królów polskich. Obecnie mieści się tu Muzeum Mazowieckie, gdzie można podziwiać eksponaty związane z historią i sztuką regionu.

ReklamaPłock – siedziba dawnych władców Polski 1
Katedra płocka. To jeden z najpiękniejszych przykładów gotyckiej architektury sakralnej w Polsce, zbudowany w XIV wieku na miejscu wcześniejszej romańskiej świątyni. W katedrze znajdują się cenne zabytki, takie jak nagrobek biskupa Aleksandra z Malonne, obraz Matki Boskiej Płockiej czy relikwie św. Zygmunta.

Stary Rynek. To serce Płocka, gdzie tętni życie kulturalne i handlowe miasta. Na rynku można podziwiać zabytkowe kamienice, fontannę z rzeźbą lwa, pomnik Tadeusza Kościuszki czy ratusz z XVIII wieku. Wokół rynku znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy, gdzie można spróbować lokalnych specjałów lub zakupić pamiątki.

Muzeum Diecezjalne. To placówka prezentująca bogatą kolekcję sztuki sakralnej, zgromadzoną przez biskupów płockich na przestrzeni wieków. W muzeum można oglądać m.in. obrazy, rzeźby, relikwiarze, paramenty liturgiczne czy naczynia liturgiczne. Wśród najcenniejszych eksponatów są m.in. krzyż relikwiarzowy z XII wieku, monstrancja z XV wieku czy ornat z XVI wieku.

Park Tumski. To malowniczy park położony na wzgórzu nad Wisłą, gdzie znajdują się ruiny dawnego kościoła św. Michała Archanioła oraz kaplica św. Zygmunta. Z parku roztacza się piękny widok na rzekę i panoramę miasta. Park jest idealnym miejscem na spacer lub odpoczynek w cieniu drzew.

Innym atrakcyjnym miejscem jest Park Naukowo-Technologiczny, który jest nowoczesnym centrum edukacji i biznesu. Park oferuje wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych, takich jak planetarium, laboratoria, wystawy interaktywne i warsztaty. Park jest także miejscem współpracy naukowców i przedsiębiorców, którzy tworzą innowacyjne rozwiązania dla przyszłości.

ReklamaPłock – siedziba dawnych władców Polski 2
Płock to miasto pełne życia i kolorów. W mieście odbywa się wiele imprez kulturalnych i sportowych, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i gości. Jedną z najpopularniejszych jest Audioriver Festival, który jest jednym z największych festiwali muzyki elektronicznej w Polsce. Festiwal trwa trzy dni i odbywa się nad brzegiem Wisły, gdzie można posłuchać najlepszych DJ-ów i artystów sceny elektronicznej.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News