artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
ReklamaBilbord - Stenaline 03.04-30.04 Sebastian
Pasłęk
  fot. wikipedia.org Pasłęk

Pasłęk

Czas czytania 4 minuty

Pasłęk to niewielkie miasto w województwie warmińsko-mazurskim, położone nad rzeką Pasłęką. Ma bogatą historię, zabytkową architekturę i malownicze krajobrazy. Przedstawiamy Wam kilka wybranych atrakcji, które warto zobaczyć w Pasłęku.

Pasłęk to miasto z ponad 700-letnią tradycją, które powstało w miejscu staropruskiej osady Paslok. Pierwszymi osadnikami byli Holendrzy sprowadzeni przez mistrza krzyżackiego Meinhardta z Querfurtu, który nadał miastu prawa miejskie w 1297 roku. Dlatego też w herbie miasta znalazł się rycerz z tarczą opatrzoną barwami tego krzyżackiego mistrza. Miasto nosiło wtedy nazwę Holland, która później została zmieniona na Preussisch Holland, a po II wojnie światowej na Pasłęk.

Miasto rozwijało się pod opieką Zakonu Krzyżackiego, który wybudował tu murowany zamek oraz system fortyfikacji miejskich. Do dziś zachowały się mury obronne o długości 1200 metrów, co stawia je w gronie najdłuższych zachowanych murów miejskich w Polsce. Warto też zobaczyć ratusz z XIV wieku oraz kościół św. Bartłomieja z XV wieku, w którym znajdują się wspaniałe organy z XVIII wieku.

W czasie wojny trzynastoletniej (1454–66) mieszkańcy miasta opowiedzieli się po stronie Polski i z pomocą większych miast pruskich doprowadzili do odejścia załogi krzyżackiej z pasłęckiego zamku. W tym okresie rezydowała tutaj polska załoga. W myśl postanowień II Pokoju toruńskiego w 1466 miasto pozostało jednak w państwie krzyżackim; podczas wojny polsko-krzyżackiej 1520–21 obsadzony przez załogę polską (do 1525); od 1525 w Prusach Książęcych, dzielił ich losy polityczne i gospodarcze.

ReklamaPasłęk 1
Do 1945 roku Pasłęk szczycił się wielowiekowymi tradycjami piernikarskimi. Nawet jeden z cukierników otrzymał tytuł Nadwornego Dostawcy Pierników, kolejny opatentował swoje wyroby.

W czasie II Wojny Światowej miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną 23 stycznia 1945 roku i doznało znacznych zniszczeń. Po wojnie miasto znalazło się w granicach Polski i otrzymało nazwę Pasłęk.


Co warto zwiedzić w Pasłęku?


Zamek krzyżacki

Zamek krzyżacki w Pasłęku jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych zamków zakonu w Polsce. Został wybudowany w XIII wieku na planie czworoboku z czterema basztami i otoczony fosą. W zabytkowym obiekcie znajduje się muzeum, w którym można podziwiać eksponaty związane z historią miasta i regionu, a także z kulturą i sztuką średniowiecza. Z wieży zamkowej roztacza się piękny widok na miasto i okolicę.


Kościół św. Bartłomieja

Kościół św. Bartłomieja to gotycka świątynia z XIV wieku, która jest najstarszym zabytkiem sakralnym w Pasłęku. Świątynia ma trójnawową bazylikę z wysokim prezbiterium i wieżą o wysokości 52 metrów. Wnętrze kościoła zachwyca bogatym wyposażeniem, wśród którego wyróżniają się: ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Pasłęckiej, barokowa ambona, renesansowe organy i liczne epitafia.


Brama Garncarska

Brama Garncarska to jedna z trzech bram miejskich, które niegdyś stanowiły część murów obronnych Pasłęka. Powstała w XV wieku i ma formę prostokątnej wieży z blankami i otworem bramnym. Brama była miejscem handlu garncarzy, stąd jej nazwa. Obecnie pełni funkcję kulturalną i turystyczną - znajduje się tu galeria sztuki i punkt informacji turystycznej.

ReklamaŚT2 - biholiday 06.03-31.05 Sebastian
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej to obszar o wyjątkowych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, położony na południe od Pasłęka. Park obejmuje część wysoczyzny morenowej, porośniętej lasami, łąkami i polami. Na terenie parku można spotkać wiele gatunków roślin i zwierząt chronionych, a także zobaczyć ciekawe formy geologiczne, takie jak wzgórza morenowe, doliny rzeczne czy jeziora rynnowe.

To tylko niektóre z atrakcji, które warto zobaczyć w Pasłęku. Miasto oferuje także wiele innych możliwości spędzenia czasu wolnego, takich jak: rejsy statkiem po rzece Pasłęce, zwiedzanie skansenu młyńskiego, uczestnictwo w imprezach kulturalnych czy degustacja regionalnych potraw.

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy


Obserwuj nas na Google News Obserwuj nas na Google News