artykuły

przewodnik-po-polscePRZEWODNIK PO POLSCE
Reklama
Ostrów Tumski we Wrocławiu
  fot. Wikipedia Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski we Wrocławiu - najstarsza część tego historycznego miasta. Możemy tu zwiedzić wspaniałe zabytki: późnoromański kościół pw. św. Idziego z początków XIII wieku oraz kościół pw. św. Marcina, pozostałość książęcego zamku Piastów Śląskich z przełomu XII i XIII wieku. Jeśli będziecie we Wrocławiu, musicie to miejsce koniecznie zobaczyć.

Katedra pw. Jana Chrzciciela została wybudowana w stylu gotyckim w miejscu, gdzie wcześniej stały mniejsze świątynie. Dziś pełni funkcję „matki kościołów” Dolnego Śląska. 

Uroku zabytkowej dzielnicy dodają uliczni muzykanci, w pobliżu mostu Tumskiego często da się usłyszeć standardy grane na saksofonie, skrzypcach lub dzwoneczkach. Te ostatnie najbardziej przystają do klimatu Ostrowa Tumskiego.

Uliczki i zaułki Ostrowa Tumskiego oświetla ponad 100 latarni gazowych. Codziennie rozpala je i gasi latarnik, którego można spotkać tuż przed zapadnięciem zmroku i o świcie. To najbardziej charakterystyczna postać Ostrowa Tumskiego – także ze względu na strój: cylinder i czarną pelerynę.

Na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu jest wiele innych interesujących miejsc, m.in.:

  • XIII-wieczna Kolegiata Świętego Krzyża i kościół św. Bartłomieja, które znajdują się w jednym obiekcie, ale na dwóch kondygnacjach,
  • pomnik św. Jana Nepomucena to pozostałość czeskiego panowania na Śląsku,
  • Brama Kluskowa – związana z nią legenda opowiada o mężczyźnie, któremu zmarła żona objawiła się we śnie i zostawiła mu garnek pełen klusek. Zastrzegła, że musi zostawić przynajmniej jedną, aby garnek sam się napełniał. Jednak wygłodniały mężczyzna chciał zjeść wszystkie, dlatego jedna z nich uciekła przed nim aż na szczyt bramy,
  • Most Tumski – przez lata nazywany był mostem zakochanych, bo pary zostawiały na nim kłódki z imionami jako symbol trwałości uczucia, a kluczyki do nich wrzucały do Odry. Po remoncie mostu zabroniono przyczepiać kłódki do jego barier. Zakochani zostawiają kłódki na barierach wzdłuż bulwaru Włostowica,
  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego przylega do zabytkowego Ostrowa Tumskiego.

Ostrów Tumski we Wrocławiu – jak dojechać i gdzie zaparkować?

Ostrów Tumski leży w centrum Wrocławia między ulicą Piaskową, Sienkiewicza i Wyszyńskiego.

Parkingi przy Ostrowie Tumskim

Zmotoryzowani mogą zostawić samochody na parkingach przy: pl. Bema, ul. Mieszka I, na pl. Katedralnym (wjazd od strony ul. Wyszyńskiego), Hali Targowej, budynku Wydziału Filologicznego na pl. Nankiera (dojście na Ostrów Tumski zajmuje kilka minut).

Polska jest piękna. Nie czekaj, ruszaj w drogę!

Lokalizacja, kempingi w okolicy